War Machine

0
1927
War Machine
Yönetmen: David Michôd | Senaryo: Michael Hastings, David Michôd | Oyuncular: Brad Pitt, Anthony Hayes, John Magaro | Komedi, Dram, Savaş | 2017 | 122 Dk.

Brad Pitt, beyaz perdeye damga vurmuş, cool denince akla gelen bir efsane!
Stanley A. McChrystal, Amerikan Özel kuvvetlerini yönetmiş kontrgerilla üzerine kitap yazmış, liderlik üzerine TED konuşmaları olan bir general!
Brad Pitt’i böyle bir rolde hayal etmek bile içinizin kıpraşması için yeterli diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. War Machine “Savaş Makinası” gördüğüm en vasat Brad Pitt filmi.

War Machine Hikaye

Irak’tan Amerika’ya artık yıldırmış bir savaşın ibresini istenilen doğrultuya çevirsin diye gönderilen generalimiz, işin başında ayağında politik prangaları buluyor. İstediğini elde etmek için oynadığı “sıfır” heyecanlı oyunlar da bir fayda sağlamayınca generalimizin topun ağzında kendisinin durduğunu anlıyor. Ekibinde geçmiş kariyeri pazarlama olan subayı, kurumsal iletişimcisini içinizin yağlarını erite erite “bülten dediklerini senden başka kim okuyor” nidaları ile fırçalayıp, PR işine el atınca, işler karışıyor.

Film başladığı andan ne eksik ne fazla aynı heyecanla sonlanıyor.

Koca bir savaştan bir çok cevapsız soru, hata, kahramanlık hikayesi çıkabilir. Amerikalıların yaşadıkları bir yana Afganların bile anlatılacak ne çok hikayesi var kim bilir? Peki bu hikayelerden hiçbiri mi generalimiz ile kesişmez? Brad amca bir operasyonda öne çıkmayacak mı? Savaşın acı gerçeklerini suratımıza suratımıza vurmayacak mı? derken bitiyor film. Sıradan ve bilindikten başka hiç birşey söylemeden. Bir de sürpriz karakterli 2. film göndermeceli bir sonu var ki, fazla masraf çıkarmadan ilk sahne ile aynı sette çekilmiş. Senaryomuz gider ayak sıvamış gitmiş.

İlk yazıda negatif amcayı oynamak istemedim (gerisini siz düşünün). Olumlu birşeyler söylemek için az önce internette yaptığım taramalarda Afgan savaşının neden kazanılamayacağını anlattığından, işgal edilen bir ülkenin yönetilemeyeceğinin güzel bir anlatımı olduğundan bahsedip saçmalığın sınırını zorlamışlar, oyuna gelmeyin.

Bitirmeden bir güzellik yapıp inatla izlemek için size bir kaç neden verebilirim. Brad Pitt odunu oynasa (bu filmde de pek farkı yok) izlenir. Bunca yıldır bu savaşın (elbette tüm savaşların) neden saçmalık olduğunu kavrayamadım diyorsanız izlenir, Afgan isyancıların yaptığı savunmadan çok Amerikan ordusunun işgalinin zorbalık olduğuna şaşıracaksanız izlenir. Küçücük hataların kocaman kariyerinize mal olma riskinin her an var olduğuna inanmıyorsanız izlenir.

SaveSave

SaveSave

DEĞERLENDİRME
Genel Puan
PAYLAŞ
Önceki İçerikGenius 2. Sezon Pablo Picasso’yu Anlatacak
Sonraki İçerikThe Founder
Sinema, dizi izlemeyi ruhunu beslemek olarak algılamış, yorumcuların entelektüelliğin den uzak profesyonelliği bu konu olmayan bir ekran sever olarak Netflix yorumlarımla karşınızdayım. Yönetmen biolarını, oyuncu ödüllerini bahsetmeden ya da Bla Bla larla geçip. Öznel yorumlar yazmaya çaba sarf ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here