Versus: The Life and Films of Ken Loach

0
1540

Versus: The Life and Films of Ken Loach, sinemanın eleştirel ve sosyalist yönetmeninin 50 yıla yakın kariyerini ele alan bir belgesel. 2014 yılında emekliliğini ilan eden yönetmenin 2016 yılında muhafazakar partinin seçilmesi ile sinemaya I, Daniel Blake ile geri döndüğü dönemde çekilmiş.

Politika ve karşıtlığın dramanın esası olduğuna inanan yönetmenin filmlerinden karelerden oluşan bir kolaj ile başlıyor film. Loach’un Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye alan Magnum Opus’u I, Daniel Blake‘in çekimlerinden arka plan görüntüleri ve yönetmenin kariyerindeki önemli anlar ile devam ediyor. 79 yaşındaki Loach’u kendisi ve yaşlılığı ile dalga geçtikten sonra iyi bir kare yakalamak için caddede koştururken görmek, içindeki ateşe hayran kalmamak elde değil. Biraz muzip çokça içten “bastards” dediği muhafazakar partiye olan savaşı ömür boyu. Banka memuruna benzetilen görüntüsünden, sessiz sakin tavırlarından beklenmedik bir idealizm ile İngiliz sinema tarihinde iz bırakan Ken Loach’un Ken Loach olmadan önce sağcı bir babanın oğlu ve okul seçimlerinde sağcı bir aday olmasından müzikal sevmesine kadar şaşırtıcı detaylarla dolu. Yönetmenin iş bulamadığı, Mc Donalds reklamı çektiği dönemleri de atlamamış ancak fazla detay vermiyor, vermek istemiyor belgeselin yönetmeni Lousie Osmond. Loach’un ailesinin dahi bahsetmesini istemediği bu reklamların unutulmasını o da istiyor belli ki, sosyalist kahramanının filmografisine yakıştıramadığı bu lekeleri. Ken Loach’a imtiyaz tanıdığını hissetmekle birlikte, sinema tarihindeki öneminin hakkını verdiğini söyleyebilirim.

Durağanlaştığı zamanlar olsa da hem Ken Loach’un varlığı hem de onunla çalışmış pek çok ünlü ismin röportajları filmi canlı ve ilgi çekici kılıyor. Benim gibi Loach’un filmografisine çok hakim değilseniz daha çok şey katacaktır eminim ki. Görüşünüz ne olursa olsun yönetmenin kariyerini ve ideolojisini keşfetmek hem de uzun sinema yolculuğunda karşılaştığı zorluklar üzerinden politik sinema tarihi ve yapım zorluklarına dair bilgilenmek isteyen sinema severlere tavsiye edilir.

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerikPersonal Shopper
Sonraki İçerik[Fragman] Baby Driver
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here