Two Days, One Night

0
2455

Two Days, One Night adından belli olduğu gibi iki gün ve bir geceyi kapsayan bir film. Geçirdiği depresyon sonrası işine dönecek olan Sandra, dönüşü öncesinde iş arkadaşlarından prim ve Sandra’nın işi arasında seçim yapmaları istendiğini ve sadece 2 kişinin Sandra için oy kullandığını öğrenir. İşine dönebilmesi için pazartesi tekrar bir oylama yapılabilmesi şansını yakalar ancak pazartesi gününe dek iş arkadaşlarını primlerinden vazgeçip onun için oy kullanmaya ikna etmesi gerekir.

Two Days, One Night: Hayat Mücadelesi Kesiti

95 dakika süren bir mücadele Two Days, One Night. Ancak Sandra’nın mücadelesi yalnızca iş arkadaşları ile değil, kocası, çocukları, hayatı, en çok da kendisiyle. Geçirdiği depresyonun etkilerini hala atamamış üzerinden ve aslında mutsuz bir kadın. Maddi zorunluluklar nedeniyle kendisini ilaca boğarak iyileştiğini iddia edip, işini geri kazanmaya çalışıyor. Her ne kadar ilk başta kocasının zoru ile olsa da aslında hayatını geri kazanmanın mücadelesi bu Sandra için. Herkesin farklı motivasyonları olan, hem haklı hem de haksız olduğu bir hikaye bu, güzelliği de burada zaten. Sade ve etkileyici bir hikaye olmasını, karakterlerinin gri tonlarından alıyor. Sandra’ya destek olmaya kalkan kocasını sert bir dille azarladıktan sonra Sandra’ya dönüp bir şey içmek isteyip istemediğini sormak gibi, çok insanca ve gerçek tepkileri olan karakterlerle dolu. Yine de Marion Cotillard’ın müthiş oyunculuğu ile kendinizi Sandra’nın yerine koymadan edemiyorsunuz, seyirciyi avucuna alıyor resmen.

Two Days One Night Hug Scene

Cotillard en sevdiğim kadın oyunculardan biri, ki bunu The Dark Knight Rises’daki meşhur Türk filmlerinden fırlama sahnesine rağmen hala söyleyebiliyorum. La Mome ile Oscar’ı kucakladığında kendim almış gibi sevinmiş, zıplayıp hoplamıştım sabaha karşı saatlerde. Cotillard’ın güzel ve sorunlu kadınları çok iyi oynadığını biliyoruz ancak bu defa çok daha derine gitmiş Sandra ile. Dışarıdan hiç bir problemi olmayan, çok normal bir kadının iç dünyasını yansıtıyor tüm gerçekliğiyle. O kadar doğal bir dönüşüm geçirmiş ki, ev arkadaşım ilk bakışta tanıyamadı bile. İlk tahminlerde yer almasa da Avrupa Film Ödülleri’nden ve bazı kritik gruplarından En İyi Kadın Oyuncu ödülü alarak ödül sezonunda bir adım daha öne çıktı. Bu destek Oscar’larda adaylığa kadar varır mı bilemiyorum ama yılın en iyi oyunculuklarından biri olduğu kesin.

Daha fazla söylenecek bir şey yok, sade ama etkileyici bir seyirlik Two Days, One Night. Düşündürücü, akılda kalıcı ve dokunmayı başaran. İzlemeli, izletmeli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here