Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri

0
4833
Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri
Yönetmen: Martin McDonagh | Senaryo: Martin McDonagh | Oyuncular: Frances McDormand, Sam Rockwell, Woody Harrelson, Peter Dinklage, Lucas Hedges | Dram, Suç | 2017 | ABD | 115 Dk. | IMDb Puanı: 8.3

Oscar sezonu ya da film festivali gibi sinema dolu dönemlerde vasat filmlere ya da ödül sezonunda adı çok geçip ekrandan ruhuma sızamayan seyirliklere olan sabrım film izleme sıklığımla ters orantılı olarak değişiyor. Maraton halinde geçecek Şubat ayının ilk günlerinde izlediğim filmler bir türlü ruhumu doyuramamışken Three Billboards Outside Ebbing, Missouri ilaç gibi geldi! Tadı damağımda gezeceğim muhteşem karakterleri ile FilmEkimi‘nde  izleyemeyip bunca geç kaldığıma üzüldüm. İlginizi çekebildiysem ünlü tiyatro yazarı ve In Bruges’in yönetmeni Martin McDonagh’ın 7 dalda Oscar adayı filmi Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri’den bahsedelim.

Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri: Yastan Vahşete

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 7 ay önce kızı Angela vahşi bir şekilde öldürülmüş olan Mildred Hayes’in davaya ilgi çekmek için 3 reklam panosunu kiralaması ile başlıyor. Polis şefine yöneltilmiş bu panolar görevini yerine getirip ve kasabada olaylara neden oluyor. Önce polis panoları indirmeye çalışsa da iş panolardan ve Angela’nın cinayetinden çok öteye gidiyor.

Three billboards outside ebbing missouri

Nefret ile yoğrulmuş karakterler, umutsuzluklarının çıkmaz sokaklarında birbirlerine saldırarak ufak da olsa bir ışık görmeye çalışıyorlar. İlk ateşi Mildred’in acısı yakıyor ama umutsuzluk ve cesaret bulaşıcı bir hastalık gibi yayılıyor dokunduğu herkese. Bu herhangi bir dedektiflik hikayesi değil. In Bruges ve Seven Psychopaths‘ın yazar ve yönetmeni Martin McDonagh’a da öylesi yakışmazdı zaten. Deli dolu ve talihsiz kent sakinleri acıları ve sorunları ile beklendik yollardan baş etmeyi tercih etmiyorlar. Her birinin sebepleri kadar gittikleri yol da şahsına münhasır. Ne çocuğunu kaybetmiş ebeveynler kayıplarının sancısını benzer şekilde yaşıyor ne de tırnaklarını çıkartmış ana karakterimiz Mildred çılgın cesaretine her ihtiyacı olduğunda ulaşabiliyor. Ekranı çalan tüm Ebbing sakinleri onları boğan girdaba başkalarını çektiklerini umursamadan savrulmaya ve zarar vermeye devam ediyorlar. Ta ki hiç beklemedikleri bir şekilde başka bir yol, başka bir çıkış olabileceğini hissedene kadar.

Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri: Katilin Peşinde Yüzleşmeler

Bu ruhunun bataklığına batmış insanların en önemlisi tabii ki Mildred. Eski eşiyle birlikte anlıyoruz ki içindeki nefret o kadar eski ve köklü ki, kızını kaybetmesiyle ayyuka çıkan çığlığı ne kadar cam kırsa da kendine gelmesi çok zor oluyor. Kızının katilinin peşinde kendi hataları ve geçmişi ile de yüzleşmesi ve pek çok şeyi aşması gerekiyor. Frances McDormand’ın ne kadar muhteşem olduğunu anlatmak yetersiz, Fargo seviyesinde bir oyunculuk sergiliyor.

Üç billboard ebbing çıkışı missouri mcdormand

Mildred’in hedefindeki kasabanın şefi Willoughby’yi oynayan Woody Harrelson ise mütevazı görünen oyunculuğu ile her şeyi seviyesinde yapıyor. Şef Willoughby, Ebbing’de nefretin kazanmaması için hikayenin katalizörü haline geliyor. Filmin yarısından sonra sahneyi ele geçiren Sam Rockwell’in sarhoş ve umarsız polis memuru Dixon ise belki seyirciyi en şaşırtanı. Irkçı annesinin etkisinde nefret dolu bir yürekle karşılaşıyoruz ilk Dixon ile. Onun değişim sebepleri Mildred kadar yere basmıyor ama dönüşümü ve çırpınışı filmi olması gereken sonuna götürüyor. Abartılı tesadüfleri ve Dixon’un fazla keskin dönüşümü filmin mükemmeliyetinin önünde engel teşkil etse de bunları seyirciye göz ardı ettirmeyi başarıyor. Game of Thrones’un en sevilen Lannister’ı Peter Dinklage ve geçtiğimiz yıl Manchester by the Sea ile kalbimizi kıran Lucas Hedges‘de kadrodaki isimler. 

Üç Billboard Ebbing Çıkışı, Missouri McDonagh’ın kendine has anlatımı ile sevgisiz bir diyardan etkileyici bir hikaye anlatıyor. Yılın en iyi filmlerinden biri olduğu gibi adını çok duyacağımız tadda gelip geçici olmayan güzelliklerden, sizde de etkisinin uzun olacağına eminim.

SaveSaveSaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here