Things to Come

0
1998
Things to Come - Gelecek Günler
Yönetmen: Mia Hansen-Løve | Senaryo: Mia Hansen-Løve | Oyuncular: Isabelle Huppert, André Marcon, Roman Kolinka | Dram | Fransa | 2016 | 102 Dk.

Things to Come, vizyondaki adıyla Gelecek Günler, 2016 yılının en iyi filmlerinden biri olan Elle ile çok konuştuğumuz Isabelle Huppert‘ın biraz gölgede kalan diğer filmi. Bu nedenle izleme açısından biraz daha gecikmiş olsam da, yılın listelerini kapatmadan izlediğime de mutlu oldum.

Nathalie Chazeaux, çocukları evden taşınmış, orta yaşının ve entellektüel hayatının keyfini sürmekte olan bir kadın. Felsefe öğretmeni olan Nathalie’nin düzenli hayatı ölüm ve ayrılık ile sarsılıyor. Hayatında değişiklik beklemediği bir dönemde gerçekleşen olaylar kurulu düzeninin dışına çıkan Nathalie’nin özgürlüğünü bulmasını sağlıyor.

Things to Come: Geç Yaşta Gelen Özgürleşme

Nathalie’nin hikayesi dramatik pek çok olaya sahne olsa da Mia Hansen-Løve‘ın yönetimi oldukça sade. Nathalie’nin değişiminde her biri köşe taşı oluşturan olayları olduğundan farklı göstermeden, dramatize etmeden anlatıyor. Hayatındaki insanlarla olan ilişkisindeki değişimleri anlatırken, en sevdiği tatil yerini kaybedişi gibi hayatına dokunan detaylar ile somutlaştırmayı başarıyor. Beklenmedik değişimlerin ortasındaki Natalie kendisini ilk defa özgürleşmiş olduğunu fark ediyor. Özgürleşme ve kendini bulmayı entellektüel açıdan alan, cinsellik ekseninde değerlendirmeyen bir hikaye L’Avenir. Öğrencisi Fabien ile yakınlaşmasında kendini tekrar keşfetmenin ve gençliği ile buluşarak şu anda nerede durduğunu anlamaya çalışmanın izleri var. Hayatındaki eski bağlar ile hesaplaşmasını yapıp, yeni maceralara yelken açabilmeye hazırlanıyor. Annesinin kedisi Pandora da bir nevi bunun simgesi olarak geziyor yanında.

Things to Come | Gelecek Günler

Isabelle Huppert, keskin köşeleri olmayan ve hayatın içerisinde su gibi akan Nathalie’ye çok doğal bir şekilde hayat veriyor. Hansen-Løve‘ı yönetimine uygun, filmin dokusunda bir oyunculuk sergiliyor. Bu sadeliği ile seyirciyi filmin içerisine çekmeyi ve belki de daha çok büyülemeyi başarıyor. Nathalie üzüldüğü zaman seyrici üzüntüsünün gerçekçiliğinde kaybolabiliyor. Ekranda göründüğü hiçbir anda gözlerimizi ayıramıyoruz Huppert’ten. Annesini oynayan Edith Scob, kocası Heinz’ı oynayan André Marcon ve öğrencisi Fabien’i oynayan Roman Kolinka da hikayeyi zenginleştiren ve bahsetmek gereken oyuncular. Filmin bir diğer öneli oyuncusu ise manzaralar. Hansen-Løve Nathalie’nin macerasını öyle güzel manzaralar ile birleştiriyor ki, hem karakterinin ruh değişimlerini anlatıyor hem de bizleri o ruh haline dahil ediyor.

Berlin Film Festivali’nde Hansen-Løve‘a En İyi Yönetmen ödülünü getiren film bir arkadaşımın deyişi ile hayatınızı değiştirecek bir film değil ama izlediğinize çok memnun kalacağınız cinsten. 

SaveSave

SaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here