The Shape of Water – Suyun Sesi

0
4281
The Shape of Water Sally Hawkins Suyun Sesi
Yönetmen: Guillermo del Toro | Senaryo: Guillermo del Toro, Vanessa Taylor | Oyuncular: Sally Hawkins, Octavia Spencer, Michael Shannon | Macera, Dram, Fantastik | 2017 | ABD | 123 Dk. | IMDb Puanı: 7.6

Elde ettiği 13 adaylıktan film ve yönetmen dahil 4 dalda Oscar ödülüne kavuşan The Shape of Water – Suyun Sesi, sezonun başından beri favoriydi. Bu nedenle de aldığı ödüller pek sürpriz olmadı. Peki The Shape of Water yılın en iyi filmi mi?

The Shape of Water – Suyun Sesi: Kendini Keşfeden Sessiz Prenses

Ana kahramanımız Elisa dilsiz ve içine dönük bir kadın. Çevresine yardım eden, sessiz bir iyilik perisi olarak dolaşıyor etrafta. Bu tatlı peri bir gün çalıştığı yerde bir deniz canlısı ile karşılaşıyor ve ona aşık oluyor. Yaşadığı bu fantastik ve masalsı aşk, otoritelerin sevdiceğini öldüreceğini öğrenmesi ile kurtarma macerasına dönüşüyor.

Del Toro, Pan’s Labyrinth ile masalsı ve karanlık hikayeler anlatabildiğini bize kanıtlamış bir yönetmen. Bu film de onun fantastik dünyalar kurma konusunda başarısının yeni bir örneği. Prodüksiyondan sinematografisine, oyunculuktan müziklerine başarılı, her anı keyifli ve sürükleyici. Fantastik sinema sevmeyenlerin bile zorlanmadan ve keyifle izleyeceğine inandığım, rahatlıkla herkese önerebileceğiniz bir Hollywood anlatısı. Dan Laustsen‘in kamerası filmin rüya hissiyatına yeşil ışık hüzmeleri köprü sağlıyor. Alexandre Desplat‘ın müzikleri ile del Toro’nun yarattığı dünya tamamlanıyor.

Sessiz ve duygusal Elisa rolünde Sally Hawkins gerçekten harika. Anlaşılamayan ve dışlanmış karaktere gerçekten can veriyor. Naif tavırları ve konuşmadan anlattığı hisleri ile bu rolde başka birini canlandıramamama sebep olacak kadar iyi. Ona eşlik eden Richard Jenkins ile birlikte hikayenin kalbini oluşturuyorlar. İkilinin yaratmayı başardığı toplumda görünmeyen iki karakterin tatlı dostluğu ve içtenliği olmasa bugün filmi konuşuyor olmazdık. Spencer’ı sevsem de varlığının hikayeye ne kattığını anlamak zor. Filmin kötüsü Michael Shannon da elinden geleni yapsa da karakterinin motivasyonları ne yazık ki yeterli malzemeye sahip değil. Özellikle de Elisa ile arasında sahneler bende Strickland’ın bütünlüğünü paramparça etti.

The shape of water suyun sesi

The Shape of Water – Suyun Sesi: Başarılı Oscar Yemi 101

Peki bir filmin kolay izlenmesi ve üstün prodüksiyon başarısı ona en iyi dememize yeterli mi sorusuna evet demem zor. Pek çok insanın kabul ettiği gibi The Shape of Water’ın başarısı daha ziyade pazarlama başarısı. Pan’s Labyrinth ile gönülleri kazanan Guillermo del Toro, fantastik sinemanın Amigo’su. Hollywood’un 3 Amigos olarak adlandırdığı, yüzyılın başında dikkatleri üzerine çeken Meksikalı yeteneklerden biri. Grubun diğer üyeleri Iñárritu ve Cuarón efsanevi filmler ile Oscar’a kavuşunca sırasının geldiğini hissetmiş olmalı. Oscar’ın tüm formüllerini alıp içerisine yedirdiği bu film ile ödüle kavuşması bu nedenle üzücü.

Filmin çalıntı bir hikayesi olduğu ile ilgili tartışmalara hiç girmeyeceğim. Burada ünlü yönetmen Kieslowski ile aynı saftayım. Çaldıklarını kendi dünyası haline getirebiliyor ise esinlenmekte, çalmakta sorun görmüyorum.¹ Filmin esas problemi çalmaktan çok hesaplı kitaplı yaptığı Oscar oyununda. Muhteşem bir film yapmaktan çok içerisini ödüle koşmasına yardım edecek öğeler ile doldurmaya odaklanmış del Toro. Fiziki engeli olan karakter, tamam. Nostalji ve geçmişten bir hikaye, hazır. Hollywood’a ve müzikallere saygı duruşu, eklendi. Zenci yan karakter üzerinden ırkçılığa eleştiri, tamam. Biraz Sovyetler/Soğuk Savaş aroması biraz LGBT hassasiyatı da ekledik mi tadından yenmez. Aman diyim, kadına iş yerinde tacizi unutmayalım! Formülasyon hareketler, filmin anlatısına faydası olmayan sahnelerle bezenince incelikli bir anlatımdan uzaklaşıyor, karakterler darmadağın oluyor. Bu yapmacıklık da prodüksiyon olarak muhteşem olsa da filmin derinliğinin diz boyunu geçememesine neden oluyor.

Guillermo del Toro gerçekten çok iyi bir yönetmen. Neden? Bu kadar Oscar yemi bir filmin içerisine bütün hassas konuları birbirinden anlamsız halde bile olsa filme sıkıştırıp, bir de ödülü eve götürebilmesinin hakkını yiyemeyiz. Karşısında teknik harikası Dunkirk ile Nolan, Lady Bird‘de doğallığı ile herkesi etkileyen Gerwig, yıl boyu herkesin aşkını ilan ettiği Get Out ile Peele’i geçtim Phantom Thread ile yıllarca hayranlık duyacağımız bir film sunan Paul Thomas Anderson’un yanında yılın en iyi yönetmeni demeye dillerinin varabilmesini sağlamak her yönetmenin harcı değil. Aday olmayanlardan hiç bahsetmiyorum bile. Bu nedenle del Toro’nun kendini gündemde tutmayı bilmesi, gerçekten sahte yemi ile balığı tutması nedeniyle afiyet olsun demek düşüyor bize.

Kısaca…

Keyifle seyredip bir kenara kaldıracağımız, arada arkadaşlarımıza önereceğimiz bir film The Shape of Water. Romantik, duygusal, görsel olarak etkileyici. Oscar’ı pek değerlendirmeden, beklentiyi yükseltmeden izleyip keyfini çıkarmanızı öneririm.

¹ Danusia Stok, Kieslowski Kieslowski’yi Anlatıyor, s.30

SaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here