The Salesman

0
2429

Son dönem İran sinemasının dehası Asghar Farhadi’nin The Past sonrasında ülkesine geri döndüğü filmi The Salesman – Satıcı, Arthur Miller’ın “Death of a Salesman” oyunununa hazırlandıkları esnada karısı Rana’nın uğradığı cinsel saldırı üzerine suçluyu bulmaya girişen tiyatro oyuncusu Emad’ın yolculuğunu konu alıyor.

Hem yazdığı hem de yönettiği bu yüksek gerilimli dramada Farhadi sihrini konuşturarak insanların psikolojilerini öne çıkartıyor, üstü kapalı olayların kendisinden çok ona giden tercihleri ve sonuçları, yarattığı yıkımları sorgulatıyor. İncelikli senaryosunda Emad’ın hikayesini, tiyatroda oynadığı Willy’nin modern hayata dair sorguları ile paralelleştirirken, tüm çelişkilerini, intikam arzusunu ve dönüşümünü yavaş yavaş önümüze seriyor. Oynadığı oyun da çocuklara öğretmek istediği kitaplar da sansüre uğrayan sanatçı bir adamın kim olduğunu unutarak yavaşça istemediği bir şeye dönüşümünü anlattığını hatırlatıyor bize ara ara. Bu dönüşümden kendisi ve çevresi, hatta evliliği de etkileniyor ister istemez.

Farhadi’nin yazdığı derinlikli karakterler, doğru oyuncularla buluşunca tadından yenmez hale gelmiş. Geçtiğimiz sene bu rolü ile Cannes’dan ödülle dönen Shahab Hosseini akıllardan çıkmayacak, abartısız olduğu kadar içe işleyen bir Emad yaratmış. Taraneh Alidoosti‘nin Rana’sı ise toplumun yargıları ile kendi travması arasında sıkışan bir kadının bunlara rağmen bağışlayıcılığını ortaya koyuyor. Unutulmaması gereken isim, filmin en büyük yükünü taşıyan Farid Sajjadi Hosseini. Muhteşem oyunculuğu olmasa, seyircinin son yarım saati çelişki depremlerinde geçirmesi de mümkün olmazdı. Bence yılın en iyi yardımcı karakterlerinden birine hayat vermiş oyuncunun ödül sezonunda adını pek az duymamız üzücü.

Tecavüzün, bunu konuşamamanın bir evliliğe yaptıklarını anlattığı kadar intikamı ve pişmanlığı da sorgulatan bir film The Salesman. Bizim coğrafyalara ait insanları anlatıyor da olsa insanlığa dair hep sözleri, zamanı ve mekanı olmayan bir film yaratmış Asghar Farhadi. Etkisini atması da sindirmesi de zor, yine de mutlaka tavsiye ediyorum.

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerikSplit
Sonraki İçerikFlorence Foster Jenkins
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here