The Party

1
2260
The Party 2017 Film Eleştirisi
Yönetmen: Sally Potter | Senaryo: Sally Potter | Oyuncular: Kristin Scott Thomas, Timothy Spall, Cillian Murphy, Emily Mortimer, Patricia Clarkson, Bruno Ganz, Cherry Jones, | Dram, Komedi | 2017 | İngiltere | 71 Dk. | IMDb Puanı: 6.8

İlk olarak Filmekimi‘nde seyirci ile buluşan The Party, Sally Potter‘ın yazıp yönettiği son filmi. Tek mekanda geçen kara komedide ev sahibesi Janet’in gölge bakan olması kutlanırken ortaya çıkan sırlar ve yapılan duyurular ile partinin seyri değiştiriyor.

The Party: Entellektüelliğin Savaşı

İlk sahnesinden nereye gideceğinin ipucunu veren Potter’in 71 dakikalık ev partisi, herkesin hayatını değiştiren cinsten. Oldukça sakin başlıyor, ev sahibesi Janet (Kristin Scott Thomasmutfakta partiye hazırlanırken bir yandan tebrik telefonlarını cevaplıyor. Bu esnada Bill (Timothy Spall), partinin diğer sahibi, depresif bir şekilde koltukta oturuyor. Yalnızca müziği seçmek için yerinden kalkıyor. Bir terslik olacağını Bill’in yüzünden okuyoruz, ardından kan ter içinde telaşla gelen Tom ile heyecan giderek artıyor.

The Party 2017 Film Timothy Spall

Bu entellektüel grup arkadaşının başarısını kutlarken bir yandan eleştirmeden de edemiyor. Güvenmedikleri arkadaşları değil, siyasal sistem! Nasılsa bir şey değiştiremeyeceksin ama çabanı takdir ediyoruz havaları partinin tonunu da belirliyor, bu sadece kutlama değil belli ki. Din, inanç, ölüm, sevgi, para tartışma masasının mezelerine dönüşüyor, feminist düşüncelerin sınırlandırıcılığı eleştiriliyor, rasyonellik sorgulanıyor, duygusal iyileşmeler ve sinir patlamaları yaşanırken bir silah elden ele geziyor! The Party, tiyatro havasında geçiyor ve tek ortamı çok güzel değerlendiriyor. Karakterler geçmişlerini ve haleti ruhiyelerini ortaya döktükçe de renkleniyor ortamın draması. 

The Party 2017 Patricia Clarkson Timothy Spall

Patricia Clarkson‘un oynadığı April‘in sevgilisi Gottfried (Bruno Ganz) egzantrik karakterini daha kapıdan girerken belli ediyor. Bu entellektüel ve rasyonel gruba tam zıt bir noktada yaşayan, karma felsefesinden bahseden ve misafirlikte meditasyon yapan bir adam. Başta çok eğreti duran Gottfried’in grubun değişen dinamiklerine doğru katkılarda bulunan tek kişiye dönüşmesi filmin en güzel anlarından ve karakter seçimlerinden. Özenle seçilmiş tüm karakterler içerisinden bir de Billy‘nin hayat sorgusu ve hayatındaki büyük değişikliğin yarattığı dönüşüm tabii ki en dikkat çekici olanıydı. Cillian Murphy‘nin oyunculuğu sayesinde Tom, filmin gerilimini de güldürüsünü de üstlendi. Ana karakterden daha renkli yan karakterler ile oldukça eşit bir anlatı yakalamış Sally Potter. 

Kadrosu göz kamaştırıcı The Party’nin hayatta her şeyden eminken bir anda boşluğa düşen  orta-üst sınıf karakterleri keyifli bir İngiltere tablosu ortaya koyuyor. Biraz Polanski’nin uyarladığı Carnage havası var. Sondaki sürpriz dışında rahatsız etmedi beni film boyunca, gereksiz sahnelerle süresini uzatmaya çalışmamış olması belki de en büyük artısı. Sally Potter’ın duyguların renklerine yer açmak için siyah beyaz çektiği film kesinlikle renksiz değil, ekranda geçirdiği 71 dakikaya değiyor.

SaveSaveSaveSave

SaveSaveSaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here