The Hitman’s Bodyguard – Belalı Tanık

0
2185
Yönetmen: Patrick Hughes | Senaryo: Tom O'Connor | Oyuncular: Ryan Reynolds, Samuel L. Jackson, Gary Oldman, Selma Hayek | Aksiyon, Komedi | 2017 | ABD | 118 Dk. | IMDb Puanı: 7.0

Fragmanındaki I Will Always Love You referansı ile ilgimi çekmeyi başaran Hitman’s BodyguardBelalı Tanık, bana kendisini sevdirmeyi uzun yıllar sonunda Deadpool ile başaran Ryan Reynolds’un son filmi. Samuel L. Jackson ile başrolleri paylaştıkları filmde Reynolds ünlü bir tetikçinin korumalığını yapıyor.

Belalı Tanık: Kim Kimi Koruyacak?

Reynolds’un oynadığı Michael Bryce, eskiden çok başarılı bir koruma şirketi olan ama başarısız bir operasyon sonucu işi mahvolmuş bir adam. Darius Kincaid (Samuel L. Jackson) ise daha önce Bryce’ın operasyonlarında sorun çıkartmış ve Michael ile defalarca karşı karşıya gelmiş bir tetikçi. Kincaid’in bir diktatöre karşı uluslararası bir mahkemede tanıklık yapması gerektiğinde şu ana dek tanıklık yapacak herkesin öldürülmüş olması, Bryce’ın koruma olarak tutulması ile sonuçlanır. Her anı planlamayı seven Michael ile içgüdüsel hareket eden Darius’un mahkemeye varma macerası da burada başlar. 

Belalı Tanık The Hitman's Bodyguard Samuel L. Jackson

Her yanından çıtır çerez olduğu belli olsa da Hitman’s Bodyguard’ın işleyen çarkları onu ortalamanın üzerine çıkarıyor. Bunun başında tabii ki Samuel L. Jackson ile Ryan Reynolds’un uyumu var. Bu tarz filmlerin formülasyonu belli olsa da işlemeyen bir ikili ile cehennem azabına dönüşmesi an meselesi. Burada The Heat benzeri – o kadar iyi olmasa da – bir uyum söz konusu olduğu için film gayet keyifli başlıyor. Teklemesine sebep olan sadece Kincaid’in benzer muhabbetlere sıkışması. Deadpool ile komedi yeteneğini kanıtlayan Reynolds rolüne cuk diye oturmuş. Samuel L. Jackson, fevri tetikçi Darius rolünü yıllardır oynuyor gibi hissettirse de onun için çocuk oyuncağı olmuş gibi. Hikayeyi güzelleştirenler bu ikili ile sınırlı değil. Diktatör Dukhovich’i oynayan Gary Oldman olunca, kötü Rus klişesi son derece rahatsız etse de insan ister istemez mutlu oluyor. Evet, yine düşmanın Rus olduğu bir İngiliz filmi, bir adım ileriye gidilebilmiş değil o noktada. Bir diğer renk ise Darius’un ondan daha da belalı karısı Sonia’yı oynayan Selma Hayek tabii ki. İkisi de kısa ama etkili rollerle ortamı şenlendiriyor.

Belalı Tanık iyi bir ikili, iyi bir kaç espri ve yetenekli kadrosu ile benzerlerinden öne çıkmayı başarıyor. Eğlencelik izlemek için beklentileri karşılayabilecek, güldürmeyi başaran bir aksiyon filmi, vaadini karşılayan bir seyirlik sağlıyor. Arkadaşlarla bir sinema gecesinde ya da yorucu bir günün sonunda izlenesi.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here