The Fundamentals of Caring

1
1966
Yönetmen: Rob Burnett | Senaryo: Rob Burnett (Senaryo), Jonathan Evison (Roman) | Oyuncular: Craig Roberts, Paul Rudd, Selena Gomez, Jennifer Ehle, Megan Ferguson | Yıl: 2016 | Süre: 97 dk

The Fundamentals of Caring engelli ve bakıma muhtaç bir genç ile ve bakıcısı arasındaki bağı konu alıyor. Özellikle The Untouchables ve Me Before You gibi seyirci tarafından çok sevilen örnekleri olan bu alt türleşen hikayeleri diğerlerinden ayıran karakterlerin orijinalliği ve derinliği oluyor. I Don’t Feel at Home in This World Anymore gibi sadece Netflix’ten izlenebilen film, Jonathan Evison‘un The Revised Fundamentals of Caregiving adlı kitabından uyarlama. Kendi dünyasını yaratabilen ve ayrışmayı başarabilen bir yapım olmuş.

Dünyanın En Büyük Çukuru

Ben Benjamin (Paul Rudd), hayatında büyük bir kayıp yaşamış ve boşlukta süzülen biri. Anlamsız bakışlarla katıldığı bakıcılık kursu sonrasında ilk işi Duchenne Kas Distrofisi olan Trevor’a (Craig Roberts) bakmak oluyor. Ben, hastalığı nedeniyle kasları sağlıklı şekilde çalışmayan ve tekerlekli sandalyeye bağlı Trevor’un garip mizah duygusu ile ilk dakikalardan tanışıyor. İkilinin ilişkisi ilerledikçe birbirlerinin hayatlarındaki etkileri de artıp sonunda kendilerini dünyanın en büyük çukuruna düzenledikleri bir yolculukta bulurlar.

Kendisini dış dünyaya kapatmış hasta kişiyi ölmeden önce yapılacaklar listesi yolculuğuna sürükleyen destekleyici klişesini doğru şekilde değerlendiriyor. 26 günde çekilen film her biri kendisine has karakterleri ile güzel bir ton tutturuyor. Eski Late Show with David Letterman yapımcısı 5 Emmy Ödüllü Rob Burnett‘in gün yüzü görebilen ilk uzun metraj filmi. Kara komedi olarak nitelendirilebilecek seviyede drama ve komedinin iç içe geçtiği filmde dengeleri güzel koruyor ama karakterlere eşit davranamıyor. Ben’in iyileşmesine odaklanırken Trevor’un baba sorunlarını bir araç olarak kullanmış olmasa, ikisine de eşit yaklaşsa daha iyi olur muydu hissi kaldı bende baki. Senaryoyu da yazan Burnett’in eksikleri olsa da oyuncular bu açıkları kapatıyor.

Aşk, Yol ve Dostluk

Hüzün ve travma her anına işlemiş bir komedi izlerken görebileceğimiz en doğru yüzlerden biri olmuş Paul Rudd. Ant-Man‘den tanıyacağınız oyuncunun komedi yeteneğinden şüphem yoktu ama Jason Bateman ifadesi de çok yakışmış, ikisinin birleşiminden film boyu sizi çeken bir dalgın-komik ruh haline dönüşmüş. Pek şahsına munhasır bir büyüme filmi olan Submarine ile tanıştığımız Craig Roberts, Trevor‘un bir kızgın, bir korkak, bir umarsız hallerini tek bir potada eritip, her karede derinlikli bir karakter sunuyor. İkilinin dostluğu duygu sömürüsü yapmadan gerçekçi ve doğal bir şekilde işlenmiş, bu da filmin artılarından biri. Filmin kadınları da bir o kadar başarılı. Yol arkadaşlığına katılan Dot (Selena Gomez) ve Mad Men, Hart of Dixie gibi pek çok farklı diziden tanıyacağınız Peaches (Megan Ferguson) hüzünle boyalı anlara umut ve renk katıyor. Dot ile Trevor arasındaki tatlı aşk hikayesi de filmin en tadında ve sempatik anlarına sebep olmuş.

İzlenesi bir yolculuk The Fundamentals of Caring. Ağlatmak için zorlama yollara girmemiş, kendi yolunda giden bir dostluk, geçmişinle yüzleşme ve hayata tekrar bağlanma hikayesi. Benzerleri arasında en iyisi olmayabilir ama kesinlikle vasat değil. Güldüren ve hüzünlendiren güzel bir 97 dakika olacağına şüpheniz olmasın.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here