The Florida Project

0
3494
The Florida Project Brooklynn Prince Bria Vinaite
Yönetmen: Sean Baker | Senaryo: Sean Baker, Chris Bergoch | Oyuncular: Brooklynn Prince, Bria Vinaite, Willem Dafoe | Dram | 2017 | ABD | 111 Dk. | IMDb Puanı: 7.7

Tangerine ile tanıştığım yönetmen Sean Baker’ın son filmi The Florida Project, genç bir anne ve kızının sınırlarda dolaşan hayatını anlatıyor. Oturdukları motelde yaramazlıkları ile ortalığı birbirine katan Moonee yaz tatilini çocukluğunun masumiyetinde geçirmekte.

The Florida Project: Moonee’nin Mor Kalesi

Bir filmi bir oyuncu böyle mi değiştirir? The Florida Project’in şüphesiz yıldızı Brooklynn Prince‘i izlerken hipnotize olmamak mümkün değil. Genç annesi Halley (Bria Vinaite) ile birlikte bir motelde yaşayan Moonee’nin maceraları eğlenceli olduğu kadar hüzünlü de.

Biraz American Honey biraz da Beasts of Southern Wild havasında, hemen yanı başındaki Disney’den metrelerce uzak olsa da dünya olarak milyarlarca kilometre uzak bir yerde geçen bir hikaye. İki kadın kahramanımızın da lüks içinde tatile gelinen yerin bu yanı başındaki umutsuzluk deliğini yönetmeye çalışan Bobby (Willem Dafoe) ile başı dertte. Yaptığı yaramazlığın cezasını dahi oyuna çeviren Moonee’nin her şeyi bilir tavırlarının altındaki çocukluk masumiyetini izlemek seyirciye acı verecek seviyeye geliyor. Halley’in umarsız hallerinin altında ikisi için de hayatta kalma çabası, kurtulamadığı bataklık onu daha da çektikçe filmin mor renkli atmosferinin altındaki masmavi hüzün de ortaya çıkıyor. Rooney Mara’nın A Ghost Story‘deki muhteşem pay yeme sahnesine denk bir otelde yemek sahnesi var ki, yemek yerken en son ne zaman bu kadar zevk aldığınızı sorgulatır. Bunu yaparken de yemeği boğazınıza dizebilir.

The Florida Project

The Florida Project: Bir Sean Baker Hikayesi

Tangerine ile yine kenarda kalmış hayatların hikayesini anlatan Sean Baker, bu defa biraz daha ana akıma yakın bir film ile çıktı karşımıza. Peki filmi izlemeye değer yapan ne derseniz, Brooklynn Prince adındaki tatlı cadıdan başka bir şey gelmiyor aklıma. Hep kötü olarak izlemeye alıştığımız Willem Dafoe’nun yufka yürekli Bobby’si ve ilk oyunculuk deneyimi olan Bria Vinaite de filme çok büyük katkılar ama Prince’nin her anı, her hareketi, her bakışı muhteşem. İçten şımarıklığı, bilmişliğinin ardındaki çocukluğu, çocuk hallerinin ardındaki olgunluk derken yanındaki arkadaşları gibi filmi de sürükleyip duruyor. Baker’ın oyuncuyu öne çıkartan tarzı bu defa da işe yaramış özünde. Filmin sonunda seyirciyi sömürebileceği sahneyi çok farklı tamamlaması ile de kalbimi kazandı.

The Florida Project yılın en çok konuşulan bağımsız filmlerinden biri. Sean Baker şeker paketinden fırlama paleti arkasına sakladığı mutsuzluğu hissettirmeyi başarıyor. Bir şaheser olmasa da izlemesi keyifli, Moonee’nin seyircilere dokunmayı başardığı bir film. Sadece onun için dahi izlemeye değer.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here