The Flash 1. Sezon İncelemesi

0
3906
Yaratıcılar: Greg Berlanti, Geoff Johns, Andrew Kreisberg | Oyuncular: Grant Gustin, Candice Patton, Danielle Panabaker | 2014 | 1. Sezon | 23 Bölüm | 43 Dk. | Aksiyon, Macera, Dram | The CW

Bu seneye kadar çizgi roman dünyasından çıkan hikayelere pek ilgili olmayan ben, Netflix‘te yayınlanan birbiriyle ilişkili ama birebir bağlantılı olmayan Marvel ve DC Comic serilerini keyifle izler hale geldim. Takip ettiğim karakter dışındaki karterlerin dizilerine tatlı göndermeler bende yeteri kadar merak uyandırdı. Bu yapımın başarılı bir yol izlediğinin göstergesi oluyor sanırım ve bizlere de bağımlı olmadan bir çok seçenek sunarak uzunca bir dizi maratonu sağlıyor. Hoş Netflix zaten tam olarak bizim gibi maratoncuların ihtiyaçlarına göre kurulmuş bir sistem değil mi, o zaman başarılarının devamını diliyoruz. Marvel serilerini henüz incelemeye alamadım ama son keşfim olan hızlı adamın hikayesi The Flash 1. Sezon incelemesi buyrun sizlerle.

The Flash 1. Sezon İncelemesi - Barry Allen

The Flash 1. Sezon İncelemesi – Dünya üzerindeki en hızlı kişi, acaba öyle mi?

Çoğunlukla Barry Allen (Grant Gustin)‘ın ağzından dinlediğimiz The Flash‘ın hikayesi, 11 yaşında iken bir trajediye maruz kalan karakterimizin, özel güçlere sahip genç bir süper kahramana dönüşümünü anlatıyor. Karakterimizin güçlenişini izlediğimiz The Flash 1. sezon bence daha çok 25 yaşındaki kahramanımızın kişisel gelişimini gösteriyor bize. Aşkları, korkuları, arkadaşlıkları, güvendikleri, inandıkları… Adım adım onu o yapan değer ve kişileri gösteriyor ve tanıtıyor bizlere.

Geleceğe ve geçmişe dair attığımız bakışlar, gelecek ve geçmişin değişkenliği ile her cevabın bir soruyu doğurması şeklinde dalgalanarak ilerliyor. Her öğrendiğimiz bilginin ardından hep bir ama geliyor oluşu, düşmeyen bir enerji katıyor diziye.


Spoiler – Sürprizbozan Bölümü: Diziyi izlemediyseniz lütfen burayı atlayın!

Barry’i öldüreceği düşünülen yıldırımın onu güçlendirmesi ile başlayan zincir, onu öldürmeye gelen adamın onun güçlenmesine ihtiyaç duyuşu gibi çift yüzlü gerçeklikler doğuruyor. Sanırım hikayenin fantastik ögelerinden çok beni saran bu karmaşık ve bi’ o kadar da hayatın içinden gelen çelişkiler oldu.


İnsanlara yardımcı olmaya çalışan iyi çocuk Barry, daha iyi olabilmek için daha hızlı olması gerektiğine inanıyor ve sanırım annesinin son sözünü uyguluyor olabildiğince. “Run Barry run!” ve olabildiğince her sorunu daha hızlı koşarak çözmeye çalışıyor oluşu bana çok tatlı geliyor ve ne güzel ki başarıyor da. Neyse ki arada koşarak çözemediği dertler de çıkarıyorlar karşısına da ayakları yere basan bir hikaye olmaya devam ediyor.

Peki hızıyla suda yürüyen, düz duvara tırmanabilen kahramanımız sizce aynı hızla hayatının aşkının kalbine de girebilecek mi?

Birinci sezonun sonunda çocukluğundan bu yana omuzlarında taşıdığı trajedisini arkada bırakan Barry, yeni sezonda gerçekten temiz bir sayfa ile başlangıç yapabilecek mi?

Asıl ilk sorumuz şehri kurtarabilecek mi olmalıydı değil mi? Sanırım cevabı otomatikman evet diye veriyoruz. Vermeli miyiz acaba?

the flash 1. sezon incelemesi barry

Kısa kısa

  • Süper kahramanlar gittikçe gençleşiyor mu, yoksa bana mı öyle geliyor?
  • Başlığı ve hikayesi ile kendi başına ilgimi çekemeyen Arrow, Barry ile ilişkisi dolayısıyla ilgimi çekti, bakalım sıradaki dizim o mu olacak?
  • Cisco’nun isimler konusundaki yaratıcılığını alkışlıyorum.
  • Prison Break göndermeleri beni benden aldı. Özlemişim gerçekten karakterlerimizi bir arada görmeyi. Bir tek “Cold”un kız kardeşi beni hayal kırıklığına uğrattı. Başka bir yüz bekliyor olmam gayet doğal bence.
  • Flash’ı maskeli tanıyabiliyorlar mı tanıyamıyorlar mı? Ben anlayamadım…
  • Sarı giyen adam neden sürekli titriyor yahu, daha bi uyuz etkisi yaratıyor.
  • Barry’nin tekrar yaşadığı güne müdahale etmesi Cisco’yu kurtarmasından dolayı bu kadar mutlu edebilirdi sanırım… İyi ki!
  • Barry’nin vedalaşırken Joe’ya “Baba” diyerek sarılması en dokunaklı sahneydi bence.
  • Barry’nin asosyalliğini, hayatını STAR laboratuvarları ve Netflix arasında geçiriyor şeklinde açıkladığı an acaba bir mesaj mıydı bana? 🙂

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here