The Big Sick

0
2368
The Big Sick Zoe Kazan Kumail Nanjiani
Yönetmen: Michael Showalter | Senaryo: Emily V. Gordon, Kumail Nanjiani | Oyuncular: Kumail Nanjiani, Zoe Kazan, Holly Hunter, Ray Romano | Komedi, Romantik, Dram | 2017 | ABD | 120 Dk. | IMDb Puanı: 7.7

Orijinal Amazon filmi The Big Sick bu yıl adını çok duyuran bağımsızlardan biri olmayı başardı. En İyi Orijinal Senaryo dalında Oscar adayı olan film, Kumail Nanjiani ile Zoe Kazan‘ın başrollerinde oynadığı bir romantik komedi.

The Big Sick: Modern ile Gelenekselin Savaşı

Nasıl oldu da bağımsız bir romantik komedi geçtiğimiz yıl Manchester by the Sea‘nin aldığı dalda Oscar listesine adını yazdırabildi? Kumail Nanjiani’nin senaryosunu eşi ile birlikte yazdığı film, Pakistanlı ailesinin gelenekleri ile yaşadığı Amerikan hayatın arasına sıkışmış karakterinin aşık olma hikayesi. Kumail ailesini kırmak istemiyor ama onların kurallarına uymak da içinden gelmiyor. Olmak istediği insana dönüşme hatta büyüme hikayesi Kumail’in. Ne kendisini olduğu gibi kabul edebilmesi ne de ailesine karşı dürüst olamaması onu yalanlarla dolu bir noktaya sürüklemiş. Cinsel tercihini ailesinden saklayan bir bireyden çok farklı olmayan Kumail’in hayatı ile The Big Sick, göç edip kendi geleneklerini değiştirmek istemeyen, yaşadığı yeni toplumda eski geleneklerini birebir devam ettirmeye uğraşan ailelerin bir tablosunu çiziyor. Modern zamanlar ile geleneklerin savaşında orta yolu ve nerede durduğunu bulmak ise kahramanımıza düşüyor.

The Big Sick çok fazla şey söylemek istiyor. Başarısı ise hikayenin ağırlığını seyirciye yıkmadan derdini anlatabilmesinde. My Name is Doris’in yönetmeni Michael Showalter senaryonun ihtiyacı olan tonu sağlamakta başarılı olmuş. Filmin komedi yönünü ana aktöre dönüştürmeden hüznün ve endişenin içerisine tadında kahkahalar serpiştiriyor. Komedyen olup komik olmayanlar, görücülü aile yemekleri, Urduca ile bardan kız kaldırmaya çalışmalar derken bir çok akılda kalan sahne ile bezeli, mini anlarla dolu bir hikayeyi seyirciyi ana hikayeden koparmadan, tempoyu düşürmeden anlatıyor. Bu tarz rollere cuk oturan Ruby Sparks’tan hatırlayacağınız Zoe Kazan bence harika bir seçim olmuş. Dört başı komedyen dolu filmde göründüğü her anda sahne çalan Holly Hunter da filmin en öne çıkanlarından biri. 

Geleneksel ile modernin arasına sıkışmış kent gençliğine ait bir modern zaman dilemması The Big Sick. Kumail’in çelişkileri eğlenceli olduğu kadar gerçek. Seyircisinin kalbini kolayca kazanan bir film olmasına bu nedenle şaşmamak gerek. Çevrenizden ve kendinizden pek çok şey bulacağınız bu tatlı hikayeyi gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here