Taş Devri Firarda – Early Man

0
3469
Early Man Taş Devri Firarda
Yönetmen: Nick Park | Senaryo: James Higginson, Mark Burton, Nick Park | Oyuncular: Tom Hiddleston, Eddie Redmayne, Maisie Williams | Animasyon, Macera, Komedi | 2018 | İngiltere | 89 Dk. | IMDb Puanı: 6.3

37. İstanbul Film Festivali programında yer alan Early Man – Taş Devri Firarda, stop-motion bir animasyon. Adı üstünde taş devrinde geçen film, daha önce Chicken Run ve Wallace & Groomit ile bilinen 4 Oscar sahibi Nick Park tarafından yönetilmiş.

Taş Devri Firarda – Early Man: Tarih Arka Planlı Futbol Komedisi

Dug ve kabilesi, futbolu icat eden atalarından kopmuş, tavşan avlayarak yaşamlarını sürdüren minik bir topluluk. Vadileri Bronz çağına geçmiş Lord Nooth tarafından ele geçirilip sürüldüklerinde çözümü şampiyon futbol takımına kafa tutmakta buluyor. Tek problem ise tabii ki aslında kabilenin futbol ile hiç alakası olmaması. Dug’ın kabilesini tavşan avlayıcılarından ileri götürme hayali hayat memat meselesine dönüşüyor.

Stop motion bir film olduğu için göz dolduruyor Early Man. Eddie Redmayne’den Tom Hiddleston’a seslendirme kadrosu da oldukça renkli. Kabilenin şefine sürekli karşı çıkan ve umut dolu Dug filmde başı çekiyor. Kalan karakterlerde ise çeşitlenemiyor ve kabileyi pek tanıtamıyor, bu anlamda Ice Age gibi benzer grupların başarısına sahip değil. Dug dışında biraz olsun tanıdığımız Goona ve Lord Nooth var yalnızca. Dug’a bu kadar odaklanmışken karakter gelişimi anlamında bir derinlik de yaratamıyor ve kalıplar içerisinde eğlenceli bir hikaye anlatmakla yetiniyor. Hemen her spor dramasının ana mesajı bireysel değil takım çalışması ile başarıya ulaşmak ile örülü hikayesinde diğer takımın bireyselliğinin takımdan götürdüklerini de son sahnelerden biri dışında pek anlatmayı başaramıyor. Kadın futbol oyuncusu Goona ise filmin güzelliklerinden. Erkek domine bir spor olan futbol alanında bir kadının öncülüğü ve ne kadar iyi olursa olsun iyi takımlarda yer alamayacak olması gerçeğinin bugünde de devam ettiğini bize hatırlatıyor.

Animasyonlar sadece çocuklara değil, onlara çaktırmadan büyüklere de hitap eder oldu. Hemen her sene verdikleri mesajı hem çocukların/gençlerin anlayabileceği hem de büyüklerin keyifle izleyebileceği şekilde anlatan filmler ekranlarımızı şenlendiriyor. Early Man eğlenceli bir animasyon ama yetişkinleri pek hedeflemeye çalışmamış. Ağırlıklı olarak İngiltere takımlarına yaptığı referanslar ile futbol göndermeleri ile dolu olsa da espiri seviyesi daha küçük yaşlara hitap ediyor. Kısa süresi ile kardeş/çocuk/yeğen götürüldüğünde sıkıntıdan patlanmayacak ve bir kaç kahkaha attıracak olsa da tek başınıza gitmenizin de çok anlamı olmayan türden.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerikIcarus – İkarus
Sonraki İçerikDomuz – Pig
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here