Stronger – Pes Etme

0
2213
Stronger pes etme jake gyllenhaal
Yönetmen: David Gordon Green | Senaryo: John Pollono | Oyuncular: Jake Gyllenhaal, Tatiana Maslany, Miranda Richardson, Richard Lane Jr., Clancy Brown | Dram | 2017 | ABD | 119 Dk. | IMDb Puanı: 7

Bulduğum her fırsatta Jake Gyllenhaal’ın dönemin en iyi oyuncularından olduğunu savunduğumu burayı takip edenler fark etmiştir. Brokeback Mountain ve Nightcrawler gibi muhteşem filmlerin ötesinde Southpaw gibi formülatif boks filminde dahi fark yaratabilen, derinlik katabilen bir oyuncu. Boston Maratonu bombalanmasında bacaklarını kaybeden Jeff Bauman’ı anlatan Stronger’ı da izlememe şansım olamazdı bu nedenle. Türkiye’deki vizyon adıyla Pes Etme, hayatta başarıları olmayan ana karakterin bir anda trajedisinden kahramanlık çıkarılma hikayesini anlatıyor.

Pes Etme – Stronger: Bacaklarını Kaybetmek Kahramanlık Mıdır?

Eski kız arkadaşını geri kazanmak için bitişe yakın izleyiciler arasında yerini alan Jeff, pek özelliği olmayan bir adam. Yanlış yerde yanlış zamanda olması bombalama sonucu bacaklarını kaybetmesine neden oluyor. Yaşanan trajedinin etkisiyle baş etmeye çalışırken kendisini spot ışıklarının altında buluveriyor. Jeff’in trajedisinin sömürüsü haline gelen medya etkinlikleri bir anda onu kahraman ilan ediyor. Gördükleri yoğun ilgiye şaşıran ve onu kucaklayan ailesinden gizli verdiği savaşlar onu giderek daha çok depresyona sokuyor. Dışarıdan güçlü görüntüsüne devam eden Jeff’in giderek parçalanan ruhunun yardımına uğruna bacaklarını kaybettiği Erin koşuyor.

Pes Etme Jake Gyllenhaal

İnanılmaz, epik bir geri dönüş hikayesinden ziyade gerçekten pes etmeme hikayesi bu. Muhteşem kahramanlık diye yansıtılan hikayeye Amerikalılar kadar maruz kalmamış olmamız filmin etkisini seyircide azaltan sebeplerden. Perdenin arkasına atılan bakış yine de insan psikolojisi açısından çok anlamlı. Sosyal medya dünyasında eleştirdiğimiz, dışarıdan her şeyin güzel olduğu ama arkada yalnız bir varolma boğuşmasında geçen günlere tutulan el feneri kıvamında ekranda gördüklerimizi sorgulatıyor. Reyting uğruna oyuncağa dönen adamın hikayesinden bir melodram çıkartmadan söyleyeceklerini söylüyor. Travmasını rahatla yaşayamayan Jeff’in dertleri giderek batmasına neden oldukça Erin’i de kendisi ile birlikte aşağı çekiyor. İkilinin normalize etmeye çalıştığı hayatı ve ilişkisi de hikayenin bel kemiğini oluşturuyor. Bu talihsiz kaza onları tekrar bağlasa da aynı zamanda hayat değiştiren bu kaybın gölgesi aralarında kolayca çıkmıyor.

Tatiana Maslany’nin doğal ve ekonomik oyunculuğunun da eşliği ile Jake Gyllenhaal belki en mütevazi rolünü oynamış. Kolayca klişelere kayabilecek, bir anda melodrama bağlayabilecek bir hikaye iken onu doğru açılardan anlatmayı başarıyor yönetmen David Gordon Green. Ne dünyanın en büyük aşkı karşımızdaki ne de en büyük kahramanlığı. Yanlış an, yanlış yerden ötesi değil, bu da filmi çok gerçekçi kılıyor. Sadece bunun için dahi takdiri hak ediyor. 

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here