Star Wars: The Force Awakens

0
1585

Yeni çekilecek Star Wars: The Force Awakens o kadar büyük bir olay haline geldi ki, ana serinin hayranı olmasanız hatta hiç izlememiş olsanız bile çevrenizdeki heyecandan nasibinizi almışsınızdır. Star Wars ile üniversite yıllarında tanıştığım için duygusal bağımın, 1-2-3’le bile olsa seri ile erken yaşta tanışanlara göre zayıf olduğunu öncelikle belirtmem gerekli. Buna rağmen kötülerin en karizmatiği Darth Vader ve tüm Star Wars evrenine kayıtsız da kalabilmiş değilim. CNBC-e’nin maraton halinde 6 filmi yayınladığı bir dönemde ben de gemiye atlamıştım. Henüz hiç izlememiş olanlar, The Force Awakens, sizi de aramıza katmaya gelmiş.

Önden belirteyim, her yazımdaki gibi bu yazıda da sürpriz bozan paylaşmayacağım, film keyfinizi kaçırmaya niyetim yok. Bu nedenle de karakterlerden pek bahsedemeyeceğim ama varsın olsun, o sohbet başka bahara kalsın. Tabi bu oyunculuklardan bahsetmeme engel olamaz. Öncelikle muhteşem bir casting var karşımızda. Orijinal ekibe denebilecek bir şey yok, görünce eski arkadaşlarımı görmüş gibi tepkiler vermemi sinema salonunda olmam dahi engelleyemedi. Daha güzeli, yeni karakterler için yapılan bir tane dahi yanlış seçim yok. Herkesin yeni tanıştığı Daisy Ridley dışında hem yükselişte hem de yüzünü henüz eskitmemiş, bir rol ile özdeşleştirilmemiş ve henüz herkes tarafından tanınmamış oyuncularımız var ve taze bir rüzgar estiriyorlar filmde. John Boyega ve Daisy Ridley’i eminim bundan sonra da çok göreceğiz, isimlerini not edin, önlerinde yıldızlardan bir kariyer yolu belirdi. Ridley’in ilk büyük rolü olduğunu düşünürsek, gerçekten inanılmaz, Boyega da hem dramatik hem de komik anlarda etkili. Pek sevdiğim Oscar Isaac’i izlemelere doyamadım, umarım daha çok görürüz kendisini diğer filmlerde. Harry Potter’ın Weasley’i Domhnall Gleeson’un hızlı yükselişini ise şaşkınlıkla izliyorum zaten. Ama tabii ki en doğru seçim, Adam Driver. Girls ile parlayan yıldızı şimdi bir güneşe dönüştü, göz alıyor. Karakterinin çelişkilerini yüzünde maske varken dahi muhteşem yansıtmayı başarmış. Bu filmin onun için daha başlangıç olduğunu düşünürsek, karakterinin gelişimini izlemeyi heyecanla bekliyorum.

Hikaye ile ilgili bilgi vermeden söyleyebileceğim şey, özlenen eski karakterler ile yeniler arasındaki ilişkinin kuruluşu, dengesi o kadar güzel ki, yeni bir seriye başlangıç için daha iyi bir geçiş olamazdı. Kötü karakterimizi de zayıf bulmadım pek çok görüşün aksine, onu henüz yolunun başında tanıdık, gücünü kanıtlamış Darth Vader’ın aksine. Sonraki filmlere malzeme bırakmış olarak yorumladım. 6. filmden 30 yıl sonra başlayan bu yeni maceranın hak ettiği bir başlangıç olmuş. George Lucas bu film için boşuna hayranlar için yapıldı dememiş, başından sonuna orijinal seriye saygı duruşu niteliğinde. Bir yandan eski hayranlarına nostaljik dakikalar ve duygusal anlar yaşatırken, bir yandan yeni tanışanların da 38 yıl önceki tadı almasını amaçlamış. İkinci üçlemenin sevilmemesinin en temel sebeplerinden olan aşırı CGI’ın sebep olduğu yapay hissi de, çekimleri gerçek alanlarda yaparak ve efektleri abartmayarak yok etmiş. Damakta kalan acı tadı silmiş ve ilk serinin şimdiki koşullarda çekilmiş başarılı devam filmi olmayı başarmış. Aksiyon açısından çok doyurucu, bir an bile filmden kopmak mümkün değil. Bir o kadar da beklemeyeceğiniz kadar komik, espriler, senaryodaki dokunuşlar hep yerli yerinde. Yeni R2D2’muz BB-8 orijinalinden katlarca sevimli. Hikaye açısından J.J. Abrams’ın çok güvenli bölgede kaldığını söyleyerek geçiştireceğim bu kısmı çünkü daha fazla ne desem ipucu vereceğim.

J.J. Abrams Star Wars efsanesine hayat öpücüğü veriyor ve gücü uyandırıyor. Bence seriye yakışan bir devam filmi olmuş. John Williams’ın duyduğunuz ilk an itibariyle tüylerinizi diken diken edecek epik müziğinin de etkisi ile, hem eski dostlarla karşılaşmaya hem de yenileri ile kaynaşmaya hazır olun. Sinemada hatta şehrinizde var ise IMAX’te gitmenizi de şiddetle tavsiye ederim. Seriyi hiç izlemeyenler ve 6 filmi izlemeye üşenenler de gitmeli derim. Eminim ki film bittiğinde orijinal seriyi izleme heyecanı ile sinemadan çıkacaksınız. 2017’de vizyona çıkacak yeni filme kadar güç sizinle olsun! 🙂


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here