Split

0
2893

Gerilim filmlerinde The Sixth Sense ile başlayıp Unbreakable, The Signs ve The Village gibi filmlerle başarılı bir kariyer inşa etse de son yıllarda hayal kırıklığı serisine imza atan M. Night Shyamalan‘ın sevenleri uzun süredir bu durumdan kurtulmasını bekliyordu. Split, yönetmenin sürpriz sonları ile meşhur filmlerinden biri olmasa da yeteneklerini hatırlatan bir film olarak imdada yetişti. Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan Kevin (McAvoy) 23 farklı karakteri içerisinde barındıran bir adamdır ve bu karakterlerden Barry’nin yönetimi ile her biri kısa süreli olarak öne çıkar. Bu karakterlerden garip inançlara sahip ikisinin Kevin’in yönetimini ele geçirmesi ile 3 kızı kaçırır ve 24. karakter olan canavarın gelişine hazırlık yapmaya başlarlar.

Shyamalan gerilim seviyesini iyi korusa da sonundaki ufak sürprizi dışında bu defa seyirciyi çılgınca şaşırtmaya çalışmıyor, gerilim dozunu filme yayan daha klasik bir korku filmine yöneliyor. Son dönemde X-Men’de Profesor X’in gençliği olarak tanınsa da Atonement, Becoming Jane gibi filmlerde oldukça romantik karakterler ile kariyeri parlayan James McAvoy, sütten çıkma ak kaşık karakterlerini Trance, Filth gibi filmlerle çeşitlendirmeye ve yakışıklılıktan öte bir yeteneği olduğunu kanıtlamaya başladı. Split, McAvoy’un yeteneklerini paylaşmaktan sakınmadığı, hatta sırtlayıp götürdüğü bir film. Karakterler arası geçişleri hayranlık verici derecede ürkütücü. Film boyunca gözlerinizi alamayacağınız bir oyunculuk sergiliyor.

Filmin odaklandığı kurban Casey’yi gereksiz yakın çekimler ile aşırı dramatize etme çabasını görmezden geldiğinizde The Witch ile parlayan Anya Taylor-Joy 3’ü arasında en iyisi. Diğer iki oyuncu ise sinir bozucu karakter yaratmak isterken sadece dikkat dağıtıyor. Casey’nin kendi hikayesi ile kesişen bu yolculukta acı çekmişleri, zarar görmüşleri yüceltiyor, kişilik bölünmesini süper güç seviyesine yükseltiyor Shyamalan ve bundan sonra gelecekleri merak ettiriyor.

Psikolojik gerilim sevenleri tatmin edecek bir film Split. Yönetmenin ise eski muhteşem günlerine dönüşünün işareti midir diye merak ettiriyor.

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerikHunt for the Wilderpeople
Sonraki İçerikThe Salesman
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here