Southpaw

0
3525

Boks ve spor filmlerine karşı pek bir ilgim olmadığı için kariyerinde parlak bir dönem geçirmekte olan, özellikle de geçen yıl Nightcrawler ile pek çok sinemaseveri kendisine hayran bırakan Jake Gyllenhaal olmasa Southpaw muhtemelen dikkatimi çekmezdi. Yılın sakin bir döneminde vizyona giren filmden çok fazla beklentim yoktu ancak Gyllenhaal’ın ve Adams’ın oyunculuğu ile ilgili okuduğum olumlu yorumlar 2015 filmlerine başlamak için güzel bahane oldu.

Filmin konusu oldukça klişe; boks şampiyonu ana karakterimiz Billy Hope’un çöküş ve yeniden yükseliş hikayesini izliyoruz. Kariyerinin en parlak noktasındaki Billy’nin hayatı çok sevdiği eşini bir kaza kurşunu ile kaybetmesi ile tepetaklak oluyor. Girdiği depresyon sonucu boks lisansını, tüm parasını, evini ve en sonunda da kızının velayetini kaybediyor. Yeni bir antrenör ile ringlere geri dönmeye ve kendisini toparlayıp kızını geri almaya çalışıyor.

Southpaw - Jake Gyllenhaal & Oona Laurence
Buraya kadar baktığınızda Southpaw klişe bir spor filmi ama zaten güçlü yönü senaryosu değil, Fuqua ve Gyllenhaal’in yetenekleri. Bilindik bir hikayeyi çok iyi anlatıyor; Gyllenhaal, Billy’nin çöküşünü, yaşadığı üzüntüyü, depresyonu inanılmaz güzel bir şekilde yansıtıyor. Karakter ile çok iyi bir özdeşleşme sağlıyor ve filmi çok güçlendiriyor. Bir taraftan da karakter gelişimine o kadar odaklanmış durumda ki, Billy’nin tam anlayamadığımız şekilde bir anda tüm parasını kaybetmesi, depresyondan 2 ay içerisinde çıkması gibi bana göre acele görünen ve odak uğruna geçiştirilmiş hikaye göze batıyor, ama yine de Billy uğruna görmezden geliyoruz. Kısa süre ekranda kalsa da Rachel McAdams’ın da çok yerinde bir oyunculuğu var, tam tadında. Rachel McAdams’a istemsiz bir sempatim olduğunu da itiraf etmeliyim çok eskilerden gelen, bence çok iyi de yol katediyor. Forest Whitaker, klişe tabirle kendisini oynamış. Gerçekten karakterinin neden orada olduğunu, o garip yalnız hallerini çok çözümleyemedim filmde ama istenen dinamizmi ve Billy’nin ihtiyacı olan rehberliği sağlıyor. Bir tarafa not etmemiz gereken isim ise abartısız ve dengeli oyunculuğu ile Oona Laurence, bakalım ilerleyen zamanlarda devamını görebilecek miyiz bu yeteneğin.

Filmin yönetimine baktığımızda klişe filmlerde uzmanlaşmış bir isim olan Antoine Fuqua var. Tam Hollywood kurallarına göre oynayan bir isim, ancak bu filmde aslında basit ve bilindik bir hikayeyi ne kadar iyi anlatabildiğini göstermiş. Doğru kadrajlar ve çok doğru bir tempo ile karakter ile özdeşleşmemizi sağlarken, bir taraftan duygu sömürüsüne kaçmamayı başarmış.

Şaşırtmayan ve yer yer mantık hatalarıyla dolu hikayesine rağmen Southpaw, Billy’nin tüm duygularını seyirciye yaşatan Gyllenhaal için dahi izlemeye değer. Beni kısa da olsa ağlatmayı bile başardığını itiraf edeyim! Ortalamanın üzerinde, kaliteli bir spor draması için tavsiye ederim.

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerikSherlock Christmas Özel Bölüm Geliyor!
Sonraki İçerikBridge of Spies
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here