Sorry to Bother You

0
3802
Lakeith Stanfield Cassius Green Sorry to Bother You
Yönetmen: Boots Riley | Senaryo: Boots Riley | Oyuncular: LaKeith Stanfield, Tessa Thompson, Jermaine Fowler | Komedi, Fantastik | 2018 | ABD | 111 Dk. | IMDb Puanı: 7.0

“Burada biraz para kazanmak istiyorsan, beyaz sesini kullanman gerek.”

Boots Riley’in Independent Spirit Awards’da En İyi İlk Film ödülünü kazanan filmini tanımlamak biraz güç. Kolayca tanımlanamayan bir iş yapmak istediğini söyleyen yönetmenin başarıya ulaştığını söyleyebiliriz. Sorry to Bother You, işsiz ve amcasının garajında yaşayan Cassius Green’in bir telemarketing işi bulmasının ardından sistemin içine vakumlanmasını anlatıyor. Hızlı temposuna kanıp küçümsememek gerek çünkü seyircileri sistem eleştirisi ile bezeli bir cümbüş bekliyor.

Tessa Thompson Detroit Sorry to bother you 2018

Sorry to Bother You: Girdaba Kapılmak

Her şey Cassius’un bulduğu telemarketing işinde beyaz sesini bulması ile başlıyor. Olduğu değil, olmak istediği adamın sesini duyan telefonun diğer ucundaki insanlar büyüye kapılıyor ve para harcıyorlar. Filmin ilk karelerinde varlığının anlamsızlığı ile boğuşan Cassius ise yakaladığı hızlı başarının getirdiği tehlikeleri göremiyor. İlk defa var olduğunu, iyi olduğu bir şeyi yaptığını hissetmemenin baş döndürücü etkisi Cassius’un hırsların içinde boğulmasına ve filmin hiç beklenmedik yerlere gitmesine sebep oluyor.

Riley, Sorry to Bother You ile türlere meydan okuyor. Pek çok iyi fikir ve eleştiri ile dolu iken bunları seyirciyi sıkmadan hatta kahkaha attırarak veriyor. Filmin tek eksisi belki çok fazla fikri aynı anda vermeye çalışmasından bir noktadan sonra yeni eleştiri ve espriler dolu metrobüse dalmaya çalışan insan gibi sekmeye ya da araya sıkışmaya başlıyor. Filmin özellikle daha aksiyon odaklı son kısmında gelen gerçeküstü öğeler ile birlikte çok fazla şey söylemeye çalışarak dağılıyor ama bana sorarsanız bu filmin dağınıklığını sevdim ben. Riley’in filminin gücü kesinlikle bu eleştirileri ve kaotik anlarında saklı, o da bunun farkında. Riley’in müzisyen olmasını göz önünde bulundurunca, filmdeki müziklerin muhteşem kullanımına da şaşmamak lazım. Filmden bahsederken fragmanda da kullanılan OYAHYTT çalıyor, şöyle aşağıya bırakıyorum merak edenlere.

Tessa Thompson mı o?

Tabii ki Sorry to Bother You’nun en doğru hareketleri arasında oyuncu seçimleri de yer alıyor. LaKeith Stanfield’a aşina olsa da gözlerim ilk defa izlemiş olabilirim kendisini. Cassius’un hem en komik hem de en hırslı halleri aynı seviyede yakışıyor kendisine. Yaşadığı çelişkileri filmin komedi düzleminden çıkmadan ama gereksiz drama da bağlamadan yerli yerinde hissettiriyor seyirciye. Bir de bu sene her yerde olan Tessa Thompson gerçeğimiz var. Cassius’un cesur ve ne istediğini bilen sanatçı sevgilisi Detroit rolü ile filmdeki sisteme karşı duruşun simgesi bir nevi. Harika küpeleri ve cesur şovları ile filmin mesaj merkezi haline geliyor, Cassius’un hırsına kapılmasını engellemeye çalışıyor. Kadrodaki yetenekler Thompson ve Stanfield ile sınırlı değil, Armie Hammer, Sense8 severlerin Bug olarak hatırlayacağı Michael X. Sommers ve Danny Glover gibi tanıdık isimler çevreliyor ikiliyi.

Sorry to Bother You ayıracağınız 2 saati kesinlikle hak eden bir film. Güldürürken düşündüren dediğimiz cinsten. Sadece orijinal fikirleri ve eğlencesi için bile tavsiye edilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here