The Snowman – Kardan Adam

4
1981
Snowman Kardan Adam Film Micheal Fassbender
Yönetmen: Tomas Alfredson | Senaryo: Peter Straughan, Hossein Amini, Jo Nesbo | Oyuncular: Michael Fassbender, Rebecca Ferguson, Charlotte Gainsbourg, J.K. Simmons | Suç, Dram, Korku | 2017 | ABD | 119 Dk. | IMDb Puanı: 5.2

Blogunda pek keyifli paylaşımlar yapan Sibelynka, konuk yazar olarak Snowman – Kardan Adam filmini Tarçınlı Kahve için inceledi. Diğer paylaşımları için http://sibelynka.blogspot.com.tr‘yi ziyaret edebilirsiniz. 

Film yorumlarını okumaktan pek bir keyif aldığım Tarçınlı Kahve “misafir yazar” olarak bana bloğunun kapılarını açtı. Ben de büyük bir keyifle hazırladım yazımı. Kendisine bu güzel düşüncesi için tekrar teşekkür ediyor, size de keyifli okumalar diliyorum.

Taylor Sheridan’ın Kardaki İzler (Wind River) filminden sonra vizyona girecek Kardan Adam (Snowman) filmini dört gözle bekliyordum. Herşeyden önce bir suç filmiydi ve arka planda da kış mevsiminin gizeme o çok uyan atmosferini kullanıyordu.

kardan adam film snowman 2017 rebecca ferguson

Tabii buna bir de muhteşem kadrosunu ekleyelim! Kimler var kimler:
 Michael Fassbender, Whiplash hırslı mı hırslı müzik hocası J.K. Simmons, Charlotte Gainsbourg, Chloe Sevigny, Val Kilmer ve Rebecca Ferguson.

 Peki büyük merakla beklediğim Kardan Adam hakkındaki ilk yorumum ne oldu? Tek kelimeyle özetleyeyim: Karmaşık!

Gerçekten bu filmin böylesine vasat altı çıkmasına üzüldüm. Ne Jo Nesbo’nun çok satan romanından uyarlanan senaryosu ne de harika kadrosu filmi kurtarmaya yetmemiş maalesef.

snowman kardan adam 2017 film j.k. simmons

Konuyu kısaca anlatmam gerekirse; kurbanlarının evinin önüne kardan adam yapan bir seri katil ve onun peşindeki alkolik, derbeder polis memuru Harry Hole’un hikayesini izliyoruz.
Ana hikayenin yanına Harry’nin karısı ve çocuğuyla ilişkileri, birlikte çalışmaya çalıştığı diğer polis memuru Katrine, zengin iş adamı Arve Stop, beyaz şehir Oslo, kafası kesilen tavuklar, olimpiyatlar, kürtaj vs. vs. gibi bir çok minik hikaye de eklenince film tam anlamıyla bir sebze çorbasına dönüyor. Biz hikayeleri birbirine bağlamaya çalışırken 2 saat geçip gidiyor.
Söylemeden geçemeyeceğim; senaryodaki bazı diyaloglar da oldukça ilginç(!). Mesela dosya üzerinde konuşurken Katrine’in Harry’e “Cinayetlerin hepsi kar yağarken gerçekleştirilmiş” demesi… Ee Norveç’te yılın 360 günü kar yağdığından dolayı olabilir mi acaba?

Micheal Fassbender Snowman Kardan adam Film

Yönetmen Tomas Alfredson‘un diğer filmlerini izlemedim, bu yüzden diğer filmleriyle bir kıyas yapamayacağım. Ama filminden kendisinin de pek memnun olmadığı aşikar. Çünkü şöyle bir açıklama yapmış:
“Filmin %15’lik kısmını çekemedik. Böylesine bir suç hikayesinde bu, oldukça büyük bir oran sayılır”
Başka sözüm yok sayın hakim!

4 YORUMLAR

  1. Güzelim kitaba ve oyunculara yazık olmuş desenize… Üzüldüm okuyunca! Halbuki ilgimi çekebilecek bir filmmiş.
    Sizden geldim Tarçınlı Kahve’ye. İkinize de iyi ki gelmişim pek keyifli oldu! Önceden ‘izleyecek bir şey kalmadı’ zamanında tozunu attırırdım bu blogun herhalde 🙂 Şimdi ise vakit çok kıymetli! Ancak 5 yıldızlılarınızın peşine düşerim 🙂
    İkinize de teşekkürler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here