Sinemada Neler Var? | Ocak 2015

0
1859

Yeni bir yıl, yeni bir Helin! Geçtiğimiz yıl boyu yaptığım tembelliği bırakıp, bu sene boyunca blogu çok aktif tutmak niyetindeyim. İzlediğim tüm vizyon filmlerini paylaşmak, hatta eskilerden keşiflik şeyleri de paylaşmaya devam etmeyi hedefliyorum. Bonus olarak bundan sonra her ay vizyona girecek, o ay hala vizyonda olan ve izlenmesi gereken filmleri bir araya getireceğim. Bu liste tüm filmleri içermeyecek, bir nevi kendim için yaptığım “sinemada izlenecekler” takvimini sizlerle paylaşıyorum da denebilir.

Aylardır Oscar yarışını takip ediyorum kendimce, hatta sevgili Umur’un bir araya getirdiği Gold Diggers olarak tahminler yapıyoruz. Sonunda bu ay 15’inde adaylar açıklanıyor ve bir çok önemli film de sonunda Türkiye’de vizyona giriyor. Yine de Şubat ayına bir çok film kalıyor, bol sinema keyifli iki ay bizi bekliyor!

Buyrunuz Ocak’ta neler izlesek? sorusunun Helin’ce cevaplarına:

2 Ocak
Corn Island

Oscar Yabancı Dilde En İyi Film kısa listesine kalan Corn Island, Gürcistan’ın başvuru filmi. İlginç olan ise baş rolünde İlyas Salman’ın oynuyor olması. Kış Uykusu’nun kısa listeye kalamadığı günümüzde, bu filmi izlemeyi borç biliyorum. Yazık oldu kampanya yapamayan Kış Uykusu’na, o ayrı konu.

http://www.youtube.com/watch?v=b5Fc9ydpP_Q

Before I Go To Sleep

Aslında çok aşırı merak etmiyorum bu filmi, ancak sadece kadro dahi listeye aldırıyor. Umuyorum ki Nicole Kidman aşırı botoks nedeniyle tek mimikli bir hale dönüşmemiştir.


9 Ocak
Maps To The Stars 

Still Alice ile Oscar adayı olması hatta almasına kesin gözüyle bakılan Julianne Moore’a Golden Globe’da 2. adaylığı getiren Maps To The Stars, bir Hollywood eleştirisi olarak öne çıkıyor. Mutlaka izlemek gerek kanımca, sadece Julianne Moore için bile olsa.


16 Ocak
Blackhat

Bu yıl üniversite sebebiyle İstanbul’a gelen kardeşim birlikte düzenli vakit geçirmemiz için süper bir yol buldu. Haftada bir akşamımızı birlikte sinemaya gitmeye ayırıyoruz. Beni ikna etmesi pek zor olmadı tabi bu plana, akıllıca değil mi? Ablasını iyi tanıyor. Kendisinin en sevdiği oyunculardan birinin (belki de en sevdiği) Chris Hemsworth olmasını hesaba kattığımızda, bu filme ilgi duyup duymamam önemini kaybediyor, bu sinema akşamlarından birinde nasılsa gideceğim. Michael Mann’in yönettiği film konusunda pek de şikayet etmeyeceğim sanırım, ona buradan tüyosunu vereyim.

Leviathan

Hala nasıl izlemediğimi bilemediğim ve çok güzel şeyler duyduğum bir diğer Oscar Yabancı Dilde En İyi Film kısa listesindeki film. Cannes’da En İyi Senaryo ödülü kucaklamıştı, Golden Globe’da da aday. Listeye almayıp napayım?

Whiplash

Festivalde kaçırdığıma en pişman olduğum film. Bir çok sevdiğim sinefil arkadaştan öyle güzel şeyler duydum ki, sinemada izlemesem olmayacak. J.K. Simmons’a Oscar getireceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor, onu da atlamadan belirteyim.

Big Hero 6

Disney’de yılın iyi animasyonlarından biri. Sinemada izler miyim belli olmaz ama mutlaka bir arada uğrayacak bana.


30 Ocak

Mr. Turner

Bu yıl gerçekten tam bir biyografi yılı. Şikayetçi değilim ama yanlış anlaşılmasın. Oscar yarışında Timothy Spall ile adı geçen Mr. Turner, İngiliz ressamın hayatının son çeyreğini konu alıyor.

Foxcatcher

Genelde komedilerde görmeye alıştığımız Steve Carell ile yine genel olarak romantik komedilerin adamı olarak yer eden Channing Tatum’lu bir film Foxcatcher. Ama pek beklediğiniz tarz değil açıkçası. Bu biyografik spor dramasında ikisi de alışılmış karakterlerinin çok dışında rollerle karşımıza çıkaracak. Yılın en iyilerinden olduğunu duyduğum için, en merak ettiklerimden de biri.

Timbuktu

Oscar aday adaylarından Timbuktu’nun aday listesinde de olacağını tahmin etmekteyim yorumlara bakarak, listeye atmakta fayda var.

Mortdecai

Eh, biraz da eğlenmek gerek çok düşünmeden. Egzantrik rollerin adamı Johnny Depp’e biçilmiş kaftan bir film gibi görünüyor Mortdecai. Kendisini daha “normal” rollerde de görmek isteriz ama yakışıyor ne diyeyim.


Önceki aydan kalanlar aşağıda, gitmeden yakalamak isteyenler için:

Exodus: Gods and Kings

Ridley Scott. Christian Bale. Epik bir film. Bence heyecanlanmak için yeterli kelimeler bunlar, gönül isterdi ki “başyapıt” da duymuş olalım, ama beklentiyi çok yüksek tutmadan Scott’un epik film yeteneklerini izlemek gerek sanıyorum.

Clouds of Sils Maria

Bu yılın pek konuşulan bağımsızlarından olan Clouds of Sils Maria’yı hem merak ediyorum, hem pek emin değilim izlemek istediğimden. Sorun şu ki Twilight kızımız ile henüz barışabilmiş değilim, esas antipatimin nedeni ise film dışındaki tavırları. Bu sene karşımıza çok çıkan kadın oyunculardan kendisi, eğer herhangi birini kasıntı surat ifadelerini yapmadan tamamlarsa, söz şans vereceğim.

The Hobbit: The Battle of The Five Armies

Hiç bir şey demeyeceğim merak etmeyenlere. Bu kadar.

Paddington

Bence fragmanı çok sevimli görünüyor 🙂 Biraz da eğlenelim modunda olanlara olsun bu öneri de.

Two Days One Night

Yakın zaman önce izledim, 15 Ocak’a kadar Başka Sinema’da ya da İstanbul Modern’in Oscar’ın Yabancıları programında izleyebilirsiniz. Marion Cotillard’ın döktürdüğü bir film olmuş açıkçası. İncelemesi burada.

Water Diviner

Bu film iyi olsa da kötü olsa da, merak ediyoruz kabul edelim. Buralarda çok fazla Hollywood filmi çekilmiyor, hele de bizim iyi oyuncularımızı dahil edenler.

Unutursam Fısılda

Ekim ayında vizyona girmesine rağmen, Çağan Irmak’ın en sevilen yönetmenlerimizden olması nedeniyle bütün sene vizyonda kalma olasılığı var. Film aslında benim listede değil, sizin için ekledim, çünkü izledim! Kesinlikle izleyin diyemeyeceğim ama müzik ve dönem filmi olması açısından, o günkü psikolojinize göre şans verebilirsiniz.

Interstellar

Efendim? Hala izlemediniz mi? Yapmayın etmeyin. Bu filmi sinemada izlememek, sonrasında çok pişmanlığa neden olur. Yakalayın derim.

John Wick

Aksiyon filmleri pek öncelikli listemde yer alamadığı için buralarda kendisi. Ama çok iyi olduğu yönünde yorumlar var, 2014 filmlerini tamamlarken şans vermek gerek.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAltın Küre 2015 Adayları
Sonraki İçerikNightcrawler
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here