Shadowhunters – Gölge Avcıları 1. Sezon İncelemesi

0
4838
Shadowhunters - Gölge avcıları
Yaratıcılar: Ed Decter | Oyuncular: Katherine McNamara, Dominic Sherwood, Alberto Rosende | 2016 | 1. Sezon | 13 Bölüm | 42 Dk. | Aksiyon, Fantastik, Romantik | Freeform

Fantastik bir gençlik draması olarak karşımıza çıkan Shadowhunters yani Gölge Avcıları, The Mortal Instruments isimli gençlik kitap serisinden uyarlama. Aslında benzerini Alacakaranlık serisinde gördüğümüz üzere, heyecan, korku, macera ve romantizm dolu bir hikaye. Daha çok 12-16 yaş arasına hitap ettiği bir gerçek olsa da, benim gibi vampir dizilerine (ben kısaca böyle diyorum doğa üstü olayların geçtiği dizilere) meraklı biri iseniz, basit ama keyifli bir şeyler arıyorsanız sizin de ilginizi çekebilir.

Shadowhunters – Gölge Avcıları 1. Sezon İncelemesi : Bütün Dinlediğin Efsaneler Aslında Gerçek

Clary Fray (Katherine McNamara), melek kanına sahip bir insan. Annesinin ondan sakladığı bu gerçek, Clary’nin 18 yaşına bastığı gün etkisini kaybediyor ve sonrasında gerçekleşen olaylar serisi annesinin kaçırılması ve onun doğa üstü yaratıkların dünyasında bir role bürünmesine sebep oluyor. Doğum gününe kadar normal bir genç olarak yaşayan Clary, bundan sonra iblislerle savaşan Shadowhunter‘lardan biri oluyor. 

Hikaye ilerledikçe, hayatına dair belirsiz olan ya da gizlenen bir çok şey çıkıyor karşısına karakterimizin. Eğer izleyicimiz 15 yaş civarı ise, çok sorgulamadan hikayenin heyecanına kendini kaptıracağı için, sıkıntı yaratmayacaktır; ancak bir yetişkin için fazla hafife alınan ya da basite indirgenen bir yönü olduğunu düşünüyorum.

Jade ile Clary’nin ilişkisi en başından beri bir ‘tutku dolu’ iken son dakikada ters köşe olması, sevgili klasik arkada kalan korkak arkadaş olarak kendini tanımlayan Simon’un, biraz şanssızlıkla da olsa kendine ön saflarda bir yer bulması gibi beklenmedik olaylarla kendine bağlayan bir dizi karşımızdaki. Ben hikayeleri okumadığım için tamamen fantastik bir hikaye olarak ele aldım ve sanırım beklentim olmadan izlediğim için de sardı beni.

Ana karakterimizin anne ve babasından gelen bir liderlik yanı olduğunu, insanların içerisinde insani duygularla yetişmesinin ona sağduyu kazandırdığını ve görev bilinci ile değil, kalbiyle hareket ettiği için de daha çabuk kabul edilebilir bir etki yarattığını söylemek mümkün. Bakalım aşağı dünya ile insanların dünyası arasındaki ilişkileri iyileştirebilecek, Shadowhunter lar arasındaki savaşı durdurabilicek kişi acaba Clary mi?

Birinci sezonun sonunda beni ileriye dönük çok büyük soru işaretleriyle bırakmış olmasa da, izlediğim sezona dair hoş bir tat kaldı diyebilirim sanırım.

Kısa Kısa

  • Kurt adamlardan, vampirlerden, elflerden ve insanlardan sizi sevenler var ise, sanırım aralarındaki düzeni kurmak daha kolay olmalı.
  • Alec Lightwood’un aşk hayatı ne kadar acıklıydı taki en büyük hamleyi yapana kadar, alkışlar Alec’e!
  • Magnus Bane dizideki açık ara favori karakterim! Hem iyi hem kötü hem aşık hem yaralı her türlü rolde efsane bence… Hem de baya deli 🙂
  • Jade’i yakışıklı yapcaz diye adamı biblodan bozma bir karakter gibi yapmışlar, hiç yakışıklı bir yanı kalmamış zavallının o kadar parlaklık içinde.
  • Simon’un iyi arkadaş statüsünden çıkacağı günü hepimiz iple çekiyoruz sanırım.
  • Annecik uyanınca ortalığı ne kadar feci karıştırdığını anlayacak… Biraz daha açık olmak gerektiğini bilmeliydi galiba.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here