Sense8 2. Sezon İncelemesi

0
3049
Sense8 2. Sezon
Yaratıcılar: J. Michael Straczynski, Lana Wachowski, Lilly Wachowski | Oyuncular: Doona Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton, Max Riemelt, Miguel Ángel Silvestre, Brian J. Smith | 2017 | 2. Sezon | 11 Bölüm | 60dk.

Sense8 2. Sezon da ilki gibi son hız giriyor ve bir solukta tüm sezonu izletiyor. Lana ve Lilly Wachowski kardeşlerin özenle tasarladığı senaryo, film gibi bir kurgu ve sinematografi ile karmakarışık ve bir o kadar da tutkulu bir seriye dönmüş.

Her şeyden önce bahsedilmesi gereken bir konu var: dizi şu an gelen şikayetler doğrultusunda kaldırıldı. Netflix gelen yoğun tepki ve şikayetlere daha fazla göğüs geremeyip 3. Sezon için prodüksiyondan çekildiğini açıklayalı henüz birkaç hafta oldu.

Dünyaca tanınan iki yönetmen cinsiyet değiştirip hikayelerini tamamen farklı bir gözle anlatmış, üstelik imzalarını da Wachowski biraderler olarak değil Wachowski kızkardeşler olarak atmışlar. Bu kadarla kalmamış; muazzam bir performans gösteren transseksüel aktris Jamie Clayton başrolde adeta şov yapmış. Cinsellik, dostluk, kişisel mahremiyet namına tüm konularda bilinen bütün tabuların üzerine korkusuzca gidiyor ve bir aksiyon dizisinin içinde olabilecek en usturuplu haliyle işlemeyi başarıyor. Bunca başarı, bunca ilk ve bunca cesaret söz konusu iken yapımcılıktan korkmak niye?

Sense8 2. Sezon

Sense8 2. Sezon: İlk Sezondan Daha Da Hızlı

Diziden biraz bahsedelim. Son zamanların en iyi kurgulanmış, kaleme alınmış ve çekilmiş dizilerinden biri. Sense8 2.sezon ile hikaye derinleşiyor, karakterler daha derinlemesine inceleniyor ve ilk sezonda neredeyse tamamen sır perdesi olarak kalan hikaye çözülmeye başlıyor. Dünyanın sekiz farklı yerinden sekiz dolu dolu hayat hikayesi anlatırken bir taraftan kaderlerini gizli güçler birleştirmeye devam ediyor. Afrika’da yaşanan kabile savaşlarından tutun Hindistan’da evlilik öncesi cinsel ilişkiye kadar uzanan derin mevzuları çaktırmadan işliyor Wachowski’ler. Özellikle LGBTİ çevrelerinin yaşadığı sorunlar şık bir şekilde hikayeye işlenmiş. Öbür taraftan da hakiki bir Wachowski aksiyonu.

Özetle, ilk sezona kıyasla çok daha hızlı akıyor ve önemli konular aydınlanıyor. Diziyi sabit fikirli arkadaşlarınızla izlemenizi tavsiye etmem, ön yargılarınıza hakim olamıyorsanız o kumandayı sakince sehpaya geri koyun ve başkalarına daha fazla zarar vermeden Vikings izlemeye devam edin. Netflix’in yeni değerlendirme sisteminde aşağı bakan parmağı işaretleyerek değerlendirirseniz Netflix size benzer içerikleri sunmaktan vazgeçecektir. Gidip de şikayet mektubu yazmanıza gerek yok. Netflix bu, canlı yayınlanmıyor, çocuklar tarafından kontrolsüz görüntülenemiyor ve her şeyden önemlisi beğenmediyseniz kapatıp başka şeyler izleyebiliyorsunuz.

Not: Yüksek maliyetler ve düşük reytingler bahane edilerek prodüksiyondan çıkartılan dizi, fanlarının yoğun baskıları sonucunda 2 saatlik bir final bölümü ile sevenlerine veda edecek. En azından hikayenin sonunu görebileceğiz.

Netflix linki: Sense8 izle

Bir de Sense8 üzerine sahne arkası belgeseli kıvamında şöyle bir şeyler var: Sense8: Creating the World

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here