Santa Clarita Diet 1. Sezon İncelemesi

0
2482
Santa Clarita Diet 1. Sezon
Yaratıcı: Victor Fresco | Oyuncular: Drew Barrymore, Timothy Olyphant, Liv Hewson | Yıl: 2017 | Bölüm Süresi: 30dk | 10 Bölüm | IMDb Puanı: 7.7

Kafa dağıtacak bir komedi ararken sevgili Burcu’mun önerisi ile başladığım Santa Clarita Diet 1. sezon, tanıtım döneminde viral videoları ile oldukça ortalığı karıştırmış bir Netflix dizisi. Mizah anlayışı herkese göre olmasa da konusu ilginizi çeker ise sürükleyici bir 10 bölüm sizi bekliyor.

Lise aşklarını evliliğe dönüştürmüş olan Joel ve Sheila Kaliforniya’da yaşayan emlakçılık yapan bir çift. Sheila’nın bir hastalık sonucu ölüp tekrar dirilmesi üzerine zombileşmesi basit hayatlarını değiştiriyor. Bir anda cinayetler ve yalanlar yumağına boğulan ikili, hayatlarını tekrar normale çevirmeye çalışıyorlar, tabi bunda pek başarılı olabiliyorlar mı, orası şüpheli.

Santa Clarita Diet 1. Sezon: Yeni Normal

Romantik komedi kraliçesi Drew Barrymore eskiden sıkıcı bir kadın olan ama yeniden doğmuş zombi Sheila‘yı oynuyor. Barrymore’un Sheila’sı yeterli absürtlüğü yaratmayı başarsa da dizinin yıldızı Joel ile Timothy Olyphant. Yenilikleri hemen benimseyen hatta karakteri değişen Sheila’ya inat eskiye dönmeye çalışan ve giderek ayarları bozulan Joel, dizinin ihtiyacı olan komedi unsurunu ve absürtlüğün dengesini sağlıyor. Ailenin tek kızı Abby ise olayların travmasını muhteşem bir öğrenci olduğu lise hayatından uzaklaşarak göstermeye çalışıyor. Giderek çılgınlaşan ve annesinin insan püresini smootie niyetine içtiği bir evde, fazlasıyla aklı başında kalıyor da diyebiliriz. Dizinin rol çalan yan karakteri ise komşularının oğlu Eric‘i oynayan Skyler Gisondo. Tüm nerd halleri ile en iyi yardımcıya dönüşen Eric, Abby’nin karşısındaki şapşallığı ve üvey babasına olan hislerini paylaşmadaki dürütlüğü ile dizinin temposuna samimiyet katıyor.

Santa Clarita Diet 1. Sezon
Çünkü geceleri hep insan gömeriz biz, mormonuz ondan?

Santa Clarita Diet 1. sezon ilk bölümler fazla konuya giriş ile geçse de karakterlere de ısındıkça bölümler güzelleşiyor. Son sahnesinde iyileşip iyileşmeyeceğini bilmediğimiz Sheila’ya garip cümleler söyleterek dizinin devamı için yol açmıştı, ikinci sezon onayı sonrasında nasıl devam edeceğini merakla bekliyoruz.

Sezonun En İyi Bölümü: 1×07 – Strange or Just Inconsiderate?
En İyi Karakter: Joel Hammond

Kısa Kısa

  • Paranormal convention bölümü fazla klişe ve bölüm doldurma hissine sahipti ama yine de memnuniyetle yedim. Muhtemelen anne kız anlarının da etkisi olmuştur.
  • Lisa’nın polis memuru Anne ile giderek yakınlaşmasını komik bulmam cheesy mi acaba?
  • Dizide en çok sıkıldığım konu yabancı yazıları çözme maceraları oldu, nedense fazla uzamış gibi geldi.
  • Hayır, açıkçası hiç bir yamyamlık sahnesinden iğrenmedim. Raw tüylerimi ne kadar diken diken ettiyse -bu film ciddiyetsiz ele aldığı için konuyu- o kadar etkisiz kaldı bende.
  • Yeni Loki <3 ben
  • Abby’nin yürüttüğü deri ceketi ben alabilirim, teşekkürler.

Komik Diyaloglar

Sheila: We’ve never killed a dead person before. I don’t know how to shop for that.
Joel: You could start by staying out of the cosmetics aisle.

Abby: Should we call the police?
Eric: Here’s my perspective on that. We hired a guy who does illegal stuff to fix a bike we’re not legally allowed to ride with money I stole from a corrupt cop whose body is in your parents’ freezer. So, no.

Joel: You can’t eat our neighbor.
Sheila: He’s knee deep in his herb garden – the man is seasoning himself.

Joel: I just stuffed a man in a meat freezer. Cross that off my bucket list.

Joel: Why is it so hard to find someone to kill? Every time I get coffee, there’s some dipshit yelling at the barista.

Sheila: I’m dead, it can wait until tomorrow.

Joel: Come on, I need answers.
Eric: Whoa, Jack Bauer, dial it down.

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerikGuardians of the Galaxy Vol. 2
Sonraki İçerik[Fragman] Okja
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here