Oscar Ödüllerinde Kritik Değişiklikler

0
1467

2017 Akademi Ödülleri dağıtımı sonrasında 2018 yılı hazırlıkları başladı bile. Akademi animasyon ve belgesel kategorilerinde adayların belirlenmesini etkileyecek kritik değişiklikler yaptı.

Animasyon dalı adaylarının belirlenmesi için oluşturulan komitenin yarısının bu dalda çalışan kişilerden oluşması gerekiyordu. Bu da tüm kategorinin büyük ve fazlaca reklam yapan şirketler tarafından doldurulmasını engelleyip, My Life as a Zucchini, The Red Turtle gibi animasyon sektörüne dair güzellikleri barındıran bağımsızların da koltuk kapmasına yardımcı oluyordu.

Akademi bu daldaki bu sınırlandırmayı kaldırıp, animasyon adaylarının belirleneceği komiteye dileyen herkesin katılımını mümkün kıldı. Burada tek koşul, komiteye dahil olmak istemeleri olacak. Umarım bu değişiklik animasyon filmleri kategorisinde bağımsız filmlerin azalmasına neden olmaz.

Bir diğer büyük değişiklik ise bu yıl ödülü kazanan O.J.: Made in America‘nın olduğu gibi belgesel filmlerinin parçalı şekilde aday olmasını engellemesi oldu. Şu ana dek Oscar’a aday olan ya da kazanan en uzun film olan 5 parçalık 8 saatlik O.J.: Made in America, bu kurallar bu yıl geçerli olsaydı ödüle kavuşamayacaktı.

Bu iki büyük değişikliğin ödüllerde neler değiştireceğini ise 2017 filmleriniz izledikçe ve 2018 adayları açıklandığında daha net görebileceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here