Once

0
1561

Dün gece uykudan gözlerim kapanmakta iken izlemeye başladığım bu filmi bitirmeden uyuyamadım resmen. Müzik terapisi oldu bana ve huzurla uyudum sonrasında.

Film bir sokak sanatçısı ve babasının yanında süpürge tamirciliği yapan ana karakterimizle açılıyor. Gündüzleri para toplamak için herkesin bildiği şarkıları çalarken, geceleri kimse dinlemezken kendi parçalarını çalıyor. Bu parçalardan birini duyan kızımız ise çok güzel olduklarını, dinlemek istediğini söylüyor. Hikayemiz bu şekilde başlıyor…

Birbirlerini, müziklerini tanıyan bu ikili, aynı zamanda kendi iç dünyalarına da bakmaya başlıyorlar bu güzel müzik macerasında. Kendilerinde kaçtıkları şeylerle yüzleşiyor, dönüp kendilerine bakıyorlar, kaybettiklerine, kaybetmek istemediklerine, yapmak istediklerine, eski aşklarına. Birbirlerine güç veriyorlar, yanlışlıklarını paylaşırken bundan güç alıp, yollarına devam edebiliyorlar.

Film o kadar doğal ki, sanki gerçek hayatta bir el kamerasıyla çekmişsiniz hissi veriyor. Bana biraz da çok sevdiğim No One Knows About Persian Cats’i anımsattı o açıdan, sempatimi kazandı. Bir o kadar da doğal oyunculukları ile iki muhteşem müzisyen Glen Hansard ve Markéta Irglová’nın karakterleri hikayenin gerçek olmayışına şaşırtacak kadar güzel. Bir daha oyunculuk yapmayı düşünmediklerini ve müziğe yoğunlaşacaklarını söylemişler, bu üzücü ama onları dinleyebilecek olmak güzel 🙂 Markéta Irglová’nın bir solo albümü de var Anar adında, müzik zevkine güvendiğim dostlardan olan Ömürden’in inceleme yazısı için buraya.

Film bittikten sonra Once soundtrack albümüne baştan sona takılmamanız olası değil, filmin Falling Slowly şarkısı 2008 En İyi Orjinal Şarkı ödülünü kapmıştı Akademi Ödülleri’nde ama benim favorim “When Your Minds Made Up” oldu 🙂 İzleyin, izletin, çok seveceksiniz.

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerikFour Lions
Sonraki İçerikCloud Atlas
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here