Okja

0
2703
Okja
Yönetmen: Joon-ho Bong | Senaryo: Joon-ho Bong, Jon Ronson | Oyuncular: Tilda Swinton, Seo-Hyun Ahn, Jake Gyllenhaal, Giancarlo Esposito, Paul Dano | Aksiyon, Macera, Dram | 2017 | 118 Dk.

Pamuk prensesle aynı okulda ilk öğretim hayatını tamamlamış karımla beraber Netflix’te gördüğümüz an heyecanlandık Okja’yı. Fragman ise aşık etti önce, yayınlanmasını, sonra uygun anı bekledik, dün akşam mutlu son, beklentimizin de fazlası çıktı.

Bla, Bla’S

Gwoemul gibi bir filmi çekmiş Joon-ho Bong‘dan bir yaratık daha görmek, girdiği her rolden fışkıran kadın Tilda Swinton ve Walking Dead’in iyi adamı Glenn.

Film yakın gelecekte yiyecek sorunu yaşayan dünyamızın, et sorununu çözmek için süper domuzların üretilmesi ve dünyanın her yerinde 26 çiftçi aileye dağıtılması…

Efektler bu bütçede bir film için iyi ama bir kaç sahnede sırıtıyor (özellikle açık alanda Okja’nın üzerindeki gölgeler sürekli bir mazgalın altınta geziyormuş gibi).

Bla bla bla!!!

Çiftlik değil, Kesim evi

Herkes sevecek ben eleştirip Cool amca olayım istedim ama bu seferde olmadı 🙁

Hiç beklemediğiniz kadar sert bir tokat film, sonu için daha kötüsünü bekledim tokat canımızı acıtsın istedim ama bu haliyle bile çevremdeki veganların yarısından fazlasının veganlığa ilk adımlarını hazırlayan meşhur Gary Yourofsky konuşmasından sonra gördüğüm en sert ve etkileyici anlatım.

Evet onlarca canlı türüne koca bir dünya akılları bizden biraz daha az gelişmiş diye patates muamelesi yapıyoruz. En anlayışsız insan bile aşırı et tüketimini ve hayvanlara yaptığımız zülmü kabul etmeli, Nalet!

Gıda sektörü ve beyaz yalanları. “Gezen tavuk”  diye bir etiket var mesela, Okja nasıl bu kadar güzel yetişti sorusuna kahramanımız kameralar önünde “gezmesine izin verdim” deyince ne kadar seviniyor profesör çakmamız.

Süper domuzların elektrikle yönlendirilmesi, metal bir makinanın içine sokulup kafalarından vurulması ve ayaklarından asılarak tamamen ölmemişken parçalara ayrılması gibi sahneler dünyada kabul görmüş “hijyenik” kesimhane teknikleri, abartı değil birebir gerçek. Bol bol karşımıza çıkan ALF de filmin gerçeklerinden biri, böyle bir örgüt var ve kafalarına maske takıp kimse için kötülük yapmadan hayvanlar için çatışıyorlar.

Okja: İyi film izleyin ve size ait fikirlere sahip olun

Unutmayın, her zaman size ait fikirler en değerli olanlardır; et-obur olmamız, ineklerin bizleri beslemek için var edildiği, çiftliklerde birbirinden mutlu yaşayan hayvanlar, gülen tavuklar, peltek konuşup oyunlar oynayan domuzcuklar gibi bir sürü saçmalık ise öğretilmiş algılar.

Okja ise öğretilmiş algılarınız ile mücade etmeniz için çok iyi bir fırsat!

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

DEĞERLENDİRME
Genel Değerlendirme
PAYLAŞ
Önceki İçerikThe Founder
Sonraki İçerik[Fragman] Death Note
Sinema, dizi izlemeyi ruhunu beslemek olarak algılamış, yorumcuların entelektüelliğin den uzak profesyonelliği bu konu olmayan bir ekran sever olarak Netflix yorumlarımla karşınızdayım. Yönetmen biolarını, oyuncu ödüllerini bahsetmeden ya da Bla Bla larla geçip. Öznel yorumlar yazmaya çaba sarf ediyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here