[Fragman] Okja

0
1707

70. Cannes Film Festivali’nde yarışan iki Netflix filminden bir olan Okja konusu itibariyle herkesin ilgisini çekebilecek bir film. Mija devasa dostunun güçlü bir şirket tarafından kaçırılmasını engellemeye çalışmasını anlatıyor. Güney Kore’de yıllarca Okja’ya bakıcılık yapmış ve daha önce büyük kentlerde bulunmamış olan Mija, arkadaşını kurtarmak için New York’a geliyor. Büyük kentte olmanın zorluğuna Okja’nın geleceğini kontrol etmek isteyen pek çok farklı grup eklenince Mija’nın arkadaşını evine götürmesi de zorlaşıyor. Filmde Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal ve Paul Dano gibi güçlü bir kadroya Mija karakterini oynayan An Seo Hyun eşlik ediyor. Filmi Memories of MurderMother ve The Host filmleri ile tanınan Bong Joon Ho yönetiyor.

Okja Fragman: Cannes

Okja fragman demişken bahsetmeden geçemeyeceğim Cannes konusu var. Pedro Almodovar‘ın jüri başkanı olduğu 70. Cannes Film Festivali’nde Netflix filmleri ortalığı karıştırdı. Fransız endüstrisinden Netflix filmlerinin yarışma seçkisine dahil edilmesi protesto edildi. Almodovar, Amazon’un tersine filmlerini sinemada yayınlamayan ve sadece platformdan erişilebilir kılan Netflix’i yarışma programından çıkartmak istedi. Okja’nın aslında Netflix üzerinde yayınlanacağı 28 Haziran itibariyle Güney Kore ve İngiltere’de sinema gösterimleri olacak ancak filmin sinema gösteriminden 36 ay sonra online kanallardan yayınlanmasını şart koşan Fransa’da olmayacak. Tepkiler üzerine festival yönetimi gelecekte yerel sinemalarda gösterime girmeyen filmleri listeye almayacağını açıklaması da tepkileri azaltmamış görünüyor. Filmlerin sinemada izlenmesi gerektiğini savunan Almodovar gibi düşünem Scorsese gibi yönetmenler olsa da bu onları Netflix ile çalışmaktan vazgeçirmiyor.

Festivalde ayakta alkışlanan film eleştirmenlerden de genel olarak iyi yorumlar alsa da yarışmada favoriye yakın bir konumda dahi değil. Bir diğer Netflix filmi olan Meyerowitx Stories daha güçlü görünüyor. 28 Haziran itibariyle Netflix üzerinde izlenebilecek olan filmi beklemekten başka bir şey düşmüyor bize.

Tüm diğer 70. Cannes Film Festivali haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here