Netflix’i Sevmemizin 5 Nedeni

0
2475
Netflix Dizileri Netflix Nedir
Netflix İzlemek İçin 5 Sebep

Netflix ve Netflix dizileri hayatımıza girdiğinden beri kabul etmek gerekir ki, dizi film anlayışımız, yapımlara ulaşımımız ve takip ettiklerimiz ciddi anlamda değişti.

Dizi film sektörünü Netflix’ten önce ve sonra diye ayırmak mümkün bence. Bir milada tanıklık ettik diyerek durumu duygusal dramatik bir biçime sokabilirim (galiba yaptım da:)) ancak benim abartmam durumun gerçek olmadığı anlamına gelmez değil mi?

İlk önce DC++ (İTÜ’lü olanlar beni çok iyi anlayacaktır) paylaşım platformu ile hayatıma giren dizilere kolay ulaşım imkanı, online sitelerin sunduğu seçenekler ve sınırsız internet ile uzun bir süre boyunca, yanlış olduğunu bilsem de, beni besledi diyebilirim. Ancak Netflix ile bütün bunların bir üst seviyeye ulaştığını hepimiz kabul ediyoruz galiba.

Peki Netflix nedir? Bu kadar bizi sarmasının sebepleri nelerdir diye soracak olursak, buyrun sizi aşağıdaki listemize alalım.

1Ulaşım Kolaylığı

Online sitelerden takip ettiğimiz dizi ya da filmler, kalite olarak zamanla iyileşmiş olsalar da, her istediğimizde kaliteli bir seyir garanti edemiyor. Bazı sayfalarda parçalı olarak, bazılarında sinema çekimi, bazılarında bağlantı sıkıntısı gibi bir çok sorunla karşımıza çıkabiliyor. Ancak Netflix ile dizinin filmin kalitesine dair bir sorun olmayacağını biliyoruz ve tek seferde kesintisiz bir seyir garantisi almış oluyoruz.

Ayrıca özellikle TV dizilerinden çektiğimiz gibi, online izlediklerimizde de reklam ve eklentiler canımızı sıkacak düzeyde olabiliyor. Ancak Netflix dizileri reklamsız, huzur dolu bir keyif sunuyor bizlere.

2Netflix Dizileri: Orijinal İçerikleri

Netflix Orijinal İçerikleri

Benim ilk olarak dikkatimi ‘House Of Cards‘ adlı yapımı ile çekmişti. Kevin Spacey’i bir dizide oynatmak fikri müthişti, kabul edelim. Ama tabii ki de tek dikkatimizi çeken bu değildi. O güne kadar, dizi denen şeyin, haftada bir yayınlanan parçalı bir sıra yapım olduğunu biliyorduk. Benim gibi dizi kolikler, dizi maratonu yapmayı sevenler, her hafta yeni bölümün yayınlanmasını beklemekten pek hoşnut olmadığımız için, genellikle dizinin en azından sezonunun bitmesini bekleyip bir kerede izliyorduk. Netflix de bizim gibi düşünenlere uygun bir sistem ile sezonunun tamamını bir kerede yayınladığı Netflix dizileri yayınlamaya başladı. Bu yayınlar örnekteki gibi başarılı diziler olunca da tadından yenmez oldu 🙂

Peki benim gibi üyeliklere para vermekten pek hoşlanmayan biri nasıl bu oyuna geldi diye sorarsanız da sevgili arkadaşım Helin’in bu yazısına tıklamanızı rica edeceğim… 8 yıl aradan sonra heyecan ve merakla beklediğim bir geri dönüş oldu Netflix’in harika politikası sayesinde 🙂 Bu konuda tamamen duygusal davranıp Netflix iyi ki varsın diyorum! Ve tabi ki de saygı (ve bana başka çare bırakmayacak kadar online bir temizlik yaptırdıkları için) için üyeliğimi başlattım ve halen de aktif bir kullanıcıyım 🙂 Ne mutlu bana 😛

3Kullanışlı Arayüzü

Birden çok oturum açma imkanı sağlayan arayüzü

Bilgisayarımızın tarayıcısından çalıştırabileceğimiz Netflix, aynı zamanda tablet, telefon ve televizyonlarımız için de bir çok pratik arayüz geliştirmiş durumda. Online sitelerden izleyenler olarak yaşadığımız bir sorun da tarayıcıdan izlenilen dizi filmlerin bahsettiğim araçlarda izlenmesinin zor olması idi. Bir çok marka ile anlaşmalı olan Netflix hesabı ile akıllı TV’lerde internete bağlantı ile pratik bir ulaşım sağlanıyor, aynı şekilde telefon ve tabletler için olan aplikasyonlar da kullanım kolaylığı ile, kalbimizi çalıp, elimizin altında yerini alıyor. Sırf bu yüzden izlemek istediğim filmlere bakmaktansa, Netflix’te izleyebileceğim filmlere baktığım oluyor. İtiraf ediyorum!

Kullanım kolaylığı sadece arayüzde değil, bıraktığımız yerden devam etmemizi sağlayan yapısı, liste oluşturup izlemek istediklerimizi kaydetme imkanı sağlaması, altyazı ve dublaj gibi seçenekleri bize sunması ile de detaylanıyor.

4Öneri Algoritması

Netflix’in telefon tablet ve televzyon için aplikasyonlarından faydalanabilirsiniz

Tamam bu kısım sadece Netflix’te yer alan bir özellik değil, ancak ‘Bunu izleyenler bunları da izledi’den öte bir öneri listesi çıkarıyor olması Netflix’in farkı bence. Çünkü tek yakaladığı şey klasik macera – aksiyon – dram etiketleri değil. Daha detaylı olarak araştırmacı – güçlü kadın başrolleri gibi etiketler ile bizlere daha başka pencerelerden alternatifler sunarak, aradığımızı kolaylaştıran ve gerçekten beğendiğimiz alanda farklı seçenelere ulaşmamızı sağlayan bir yapı kurmuş oluyor. Ve sanırım en güzeli bu alternatifleri kayıt altında tutması ve romantik komedi istediğinizde de seçeneklerinizin olması, tıpkı polisiye istediğinizde seçeneklerinizin olmaya devam etmesi gibi. Sizi kendi alternatifleriniz içinde seçmeye yönlendiriyor. Sadece romantik komedi izleyen değil aynı zamanda dram da seven biri olarak görüyor ki bence doğrusu da bu, en son komedi izledik diye hep komedi izleyeceğimiz anlamına gelmiyor sonuçta değil mi?

5Çevrimdışı Seçeneği

Sizler de benim gibi bir metropolde yaşıyorsanız, gününüzün büyük bir kısmının yollarda geçtiği kabul edebiliriz. Yolda iken rahatlamak, bazı şeylerde bir adım ilerlemek, zamanı olabildiğince verimli geçirmek isteriz, bunun için de en uygun seçenek elimizdeki telefonlarımız ile sosyal medyada takılmak ya da müzik dinlemek oluyor. Birşeyler izlemek harika bir seçenek olacak olsa da, genellikle Wi-fi olan bir yere varana kadar bu isteğimizi dizginlemeye çalışıyoruz, malum videolar tam bir internet sömürücüsü. Netflix bunun için de bir çözüm ile karşımızda! İnternetiniz varken çevrimdışı olarak kaydedebileceğiniz dizi ve filmler ile internetinizin olmadığı ya da mobil verinizi kullanmak istemediğiniz zamanlarda da dizinize filminize kaldığınız yerden devam edebilme imkanı sağlıyor.

Şimdi sizler de Netflix furyasına kapılmış iseniz, sizleri Netflix Film ve Dizi Rehberimizi incelemeye davet ediyorum. Keyifli okumalar ve ardından iyi seyirler!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here