Monty Python and the Holy Grail

0
1960

İngiliz komedilerini severim, iyi olduğunda gerçekten hepsini solluyor (Bkz. Coupling).

Bu nedenle Monty Pyton ekibinden iyi bir performans bekliyordum ancak aradan geçen yıllar nedeniyle de bir çok espiriyi anlayamayabileceğim inancı da vardı, neyse ki yanılmışım 🙂 Film sonuna kadar Top 250’yi hak ediyor.

Film Arthur dönemi filmleri ile ilgili bir parodi işin özünde. Gel gelelim diyaloglar o kadar güzel ve manalı, kimi zaman da o kadar saçma ama komik ki, hala hatırlayıp güldüklerim var. (Ni!) O dönem ile ilgili saçmalıklar ile çok iyi şekilde anlatılmış. Özellikle her filmde anlatılan kılıç hikayesine ve Kral Arthur’un neden kral olduğu konusunda köylülerin öyle güzel soruları var ki, tadından yenmez 🙂 Normalde Merlin, Camelot gibi dizileri izlemiş, o döneme ilgisi olan ve bir çok farklı kaynak okumuş, konunun özüne bir miktar hakim biri olarak belki de daha da çok eğlendim.

Filmde özellikle at kullanılmaması dikkat çekici unsurlardan, onun yerine ellerini bir at sürer gibi kullanıyorlar ve bir yandan arkadan biri iki hindistancevizini birbirine vurarak at sesi çıkarıyor 🙂 Çok saçma ve komik bu olay hakkında baya tartışma da dönüyor filmde, egzotik hindistan cevizlerinin nereden geldiği üzerine ancak aslında bu kullanımın nedeni çok komik olması değilmiş (ki öyle), at kiralayacak kadar bile bütçesi olmayan bir film olmasıymış!

Yönetmenlere gelince Twelve Monkeys, Fear and Loathing in Las Vegas gibi filmlerin yönetmeni Terry Gilliam’ı görmek beni şaşırttı doğrusu, onun bu ekibin bir parçası olduğunu bilmiyordum. Oyuncular ise müthiş, ve çok ekonomik, her biri 3-5 rolde oynuyor, o kadar ki Micheal Palin 12 karakter birden oynamış. Terry Gilliam da bu karakter bolluğu sayesinde film boyunca 4 kere ölme şansını yakalıyor.

İzlediğim en komik filmlerden biri desem abartmış olmam. Onlar da çok eğlenmiş olmalı diyor insan ancak maddi yetersizliklerden kaldıkları otelde sıcak su için bile yarış yapmışlar, pek doğru değilmiş üzücü bir şekilde.

Filmi izleyenlere “Ni!” diyerek, izlemeyenleri ise katil tavşanın saldırısı ile tehdit ederek yazımı sonlandırıyorum (Küçümsemeyin lütfen kendisini). Bol bol güleceğiniz bir akşam için çok iyi seçim. Ekibin Life of Brian filmini de güzel bir akşama saklıyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here