Lars von Trier
Lars von Trier | Yazar: Jack Stevenson | Yayınevi: Agora Kitaplığı | 203 Sayfa

Sinema ile ilgili kitaplar hakkında yorum bulmanın zorluğunu yaşadığım için siteye bu alandaki kitapları da eklemeye karar verdim. Henüz edebiyat incelemeleri olmayacak ancak zamanla onlar da eklenebilir. İlk kitabımız Jack Stevenson‘un yazdığı Lars von Trier biyografisi. Okudukça yeni kitapların da ekleneceği bir bilgi bankasına dönüşmesi dileğimle.

Avrupa sinemasının asi çocuğu Lars von Trier, sinema yolculuğumdaki dönüm noktalarından birinde yer aldığı için, benim için ayrı bir yere sahip. Henüz Hollywood dünyasından çıkamamış ve büyüye tamamen kapılmamış olduğum seyircilik döneminde izlediğim Dogville, sinemanın provokatif yönüne açılan bir kapıyı göstermişti. Bu nedenle hayatı ve macerası hakkında daha fazla şey öğrenmek istedim. Begüm Kovulmaz’ın akıcı çevirisi ile Agora Kitaplığı’nın sinema dizisinin 6. kitabı bu konuda güzel bir başlangıç sağladı.

Danimarka Sineması ve Lars von Trier

Kitabın yazarı Stevenson, film analizleri yerine yönetmenin hikayesine odaklanmış. Trier’in çocukluk günlerinden Dogville zamanına dek olan sinema macerasını sadece yönetmeni değil Danimarka ve Avrupa sinemasını da anlatarak geniş bir spektrumda inceliyor. Çevresel etkenlerini ve yetiştiği çevreyi anlamak açısından güzel bilgiler sağlasa da, çevresine fazla odaklanarak yönetmenin psikolojisini anlama konusunda yeterli derinliği sağlayamıyor. Ani çıkışları, provokatif sineması ile anlaşılması zor bir adam olan von Trier’e dair Danimarka magazinlerinde yer alandan daha fazla bilgi olmasını dilerdim. Buna rağmen yönetmenin ilk dönemlerinden başladığı ve sinema eğitimi dönemi ile ilgili anlattıkları ile sinemasına dair daha iyi bilgi sahibi olabilirsiniz. Her bir filmini çektiği dönemde yaşananlar, oyuncuları ile olan kötü ilişkileri izlediğim filmlere farklı bakmamı sağladı. En iyiyi yakalamak için oyuncularını travmalara sürükleyen yönetmenin sonunda elde ettiklerinin muhteşemliği çelişkiler içerisinde bırakıyor insanı.

Dogma 95, Zentropa ve Jensen

Yolculuğunda kritik öneme sahip yaratıcılarından olduğu Dogma 95 akımı ve yapım şirketi Zentropa hakkındaki bilgiler oldukça yeterli. Ortağı yapımcı Peter Aalbæk Jensen kitapta gereğinden fazla yer alsa da, önemini anlama açısından başarılı. Yönetmenin takıntılarından Cannes Film Festivali ile inişli çıkışlı ilişkisine kadar anlamak için pek çok ipucu edineceksiniz. Bu nedenle sineması ile ilgilenen ve daha fazla öğrenmek isteyenlere öneriyorum.

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerik13 Reasons Why 1. Sezon 4. Bölüm İncelemesi
Sonraki İçerikWonder Woman
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here