Lady Bird

1
4013
Lady Bird Uğur Böceği
Yönetmen: Greta Gerwig | Senaryo: Greta Gerwig | Oyuncular: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts, Lucas Hedges, Timothée Chalamet | Dram, Komedi | 2017 | ABD | 194 Dk. | IMDb Puanı: 7.7
Hayatımıza Frances Ha ile giren Greta Gerwig, Lady Bird ile ilk yönetmenlik denemesiyle karşımızda. Bu yılın en çok konuşulan bağımsız filmi olduğu yetmez gibi Oscar’da erkek egemenliğini nedeniyle eleştirilen En İyi Yönetmen adayları arasına da girmeyi başardı. Uzun zamandır anlatmak için beklediğini ve olgunlaştırdığını seyirciye hissettiren film, lise son sınıfta okuyan Christine “Lady Bird” MacPherson’ın samimi büyüme hikayesi.

Lady Bird – Uğur Böceği: Büyüme Sancılarına Övgü

Oldukça sıkı kuralları olan Katolik bir okulda okuyan Lady Bird ortalama notlara sahip, pek popüler olmayan bir lise öğrencisi. Büyüme sancıları, yuvadan uçma hayalleri, ilk aşk derken hemen herkesin bir şeyler bulacağı bir 2002 dünyası yaratmış Gerwig. Sorguladıkları ve hayatla olan kavgasıyla Gerwig’in doğup büyüdüğü Sacramento’ya sıkışmaması gibi zamandan ve karakterinden bağımsız bir küçük kent gençliği hikayesine dönüşüyor. Bunca örneklerine rağmen özgün, başka hikayeleri tekrarlamıyor, kendi macerasını takip etmeyi başarıyor.
Kimse onun başaracağına inanmasa da, sonunda kaybedecek olsa da daha fazlası için savaşmaya hazır, kim olduğunu keşfetme yolculuğunun başında Lady Bird. Daha ilk sahneden kararlarını olmak istemediklerine göre veriyor. Ailesinin verdiği ismi reddediyor, onların çizdiği hayatı değil kendi yazdığı kurallara göre oynamak istiyor. İstediği kültür dolu New York’ta olmak iken Sacramento bir nevi annesini ve seçeneksizliği temsil ediyor onun için. Özgürlük demek evden olabildiğinde uzağa uçmak demek. Üniversite seçiminde uzaklaşmasına izin vermeyen annesine karşı ve rağmen, başka diyarlara gitmenin yollarını kovalıyor. Dünyadaki yerini bulma yolculuğunda kendisi ile barışması, komplekslerini aşması, kendine dürüst olması ve gerçekten değer verdiği şeyleri bulması gerekecek.

Lady Bird Uğur Böceği Greta Gerwig

Lady Bird – Uğur Böceği: İlk Film Dediğin

Lady Bird hayallerinin peşinden koşarken New York’ta ayakta kalmaya çalışan Frances Ha’dan çok uzakta değil. Gerwig’in anlatısı Noah Baumbauch’unki kadar doğal ve içten, bir o kadar da ciddi. Anlattığı hikaye eğlenceli iken dertlerini anlatabilen, her anı ile yetkin bir yönetimin ve senaryonun izleriyle dolu. Otobiyografik hikayesi ile evine ve sakin kentine bir nevi ilan-ı aşk ediyor. Özgün sesini de gençliğinin tüm ateşleri ve sakin sularıyla barışmasından ve onları kucaklamasından. Öyle dişi ve kendini olduğu gibi kabul eden bir hikaye ki yazıp yönettiği, daha fazla böyle örnekler çıkmasını diliyor insan.
Adını hala okuyamadığım Saoirse Ronan, Atonement’ten beri giderek yükselen bir yıldız. İki yıl önce Brooklyn ile bambaşka bir büyüme hikayesini sevdiren oyuncu seçtiği filmler, karakterlerine kattığı derinlik ile umarım çok daha göreceğimiz bir yüz olur. Anne kompleksinin kaynağı, düzen tutkunu ve kuralcı olduğu kadar fedakar anneyi Laurie Metcalf tüm endişeleri ve sevgisi ile vermeyi başarmış. Tüm fedakarlıklarına ve çalışmasına rağmen karşılığını alamadığını düşünen annenin sessizlik çığlığı ile filmi tek yanlı bir ergen draması olmaktan kurtarıyor. Lady Bird’ün ilk aşkını geçtiğimiz yıl Manchester by the Sea ile hak edilmiş bir ilgiyi üstüne toplayan Lucas Hedges oynarken bir diğer kalp çarpıntısını bu yıl Call Me by Your Name ile kendisine hayran bırakan Timothée Chalamet canlandırıyor. Daha Manchester by the Sea’yi dahi izlemeden iki yeteneği de seçen Gerwig muhteşem bir kadroyu bir arada toplamış. Daha iyi bir zamanlama olamazdı. 
Harika bir ilk film Lady Bird. Hem yazar/yönetmen Greta Gerwig’in yeteneği ile tanışmak hem de kolayca yakalayacak dertleri ile yürekte kalıcı bir seyirlik için birebir. Lady Bird’ün varlığının her parçasını kabul etmek için verdiği savaş, filmi bir gençlik dramından çok daha fazlası kılıyor. Sonuçta hepimiz dünyadaki yerimizi anlamaya çalışmıyor muyuz?

SaveSave

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here