La La Land Rehberi: Esin Kaynağı Müzikaller

0
4069

14 Oscar adaylığı ile rekoru egale eden La La Land’ten etkilenmemek, müziklerini günlerce dinlememek mümkün değil. Filmin en hissedilir etkisi ise, eski müzikaller ile olan organik bağı. Yönetmen Damien Chazelle çok sevdiği müzikaller gibi bir filmi modern zamanda yapmak istediği için bu filmi yazdığını söylüyor. Bu nedenle de La La Land’i klasik müzikallerden etkiler ve referanslar ile sevdiği filmlere bir aşk mektubuna çevirmiş. İlk izlediğimde gözüme çarpan detaylar ikinci seyir ve araştırma sonrası liste halini aldı, izlemediklerimi en kısa sürede izlenecekler listeme aldım ve paylaşmak istedim.

Belki bir kaç tanesini izlemenize sebep olurum ümidi ile buyrun La La Land’in dokunduğu müzikallere…

1. Singin’ in the Rain

Bir müzikale referans verilecek ise, nereden başlanacağı belli. Debbie Reynolds’un ölümü sonrasında Ryan Gosling’in her gün izleyip ilham aldıklarını söyledikleri Singin’ in the Rain her karesi ile insanın ruhuna dokunan bir muhteşemlik, filmin Los Angeles’a gelmiş oyuncu olmak isteyen bir adamı anlatıyor olması da iki filmi birbirine bağlıyor. Gosling’in A Lovely Night’a girişi filme tek referans değil, Someone in the Crowd geçişinde neon ışıklar ve filmin hayal sekansında Broadway Melody benzetmesini yapmamak zor.

2. Top Hat

Fred Astaire ve Ginger Rogers hayranlığımın başlangıcına sebep olmasından mıdır bilinmez, Top Hat en sevdiğim Astaire & Rogers filmi. A Lovely Night defalarca izlediğim filmin muhteşem dans sahnelerinden olan Isn’t It A Lovely Day’ın reenkarne hali gibi gelmişti bana, belki o yüzden şarkıyı da ayrıca sevdim. Şarkıyı dinledikçe Swing Time‘ın A Fine Romance‘i ile Shall We Dance‘in Let’s Call The Whole Thing Off‘u da çağrıştı ama zaten birbirini istememe numarası tam bu ikilinin işi, onların ruhunu taşıdığını anlamak için film referanslarına dahi gerek yok. Hiç biri bir Cheek to Cheek olamaz ama, konumuz bu değil.

3. The Band Wagon

Park, uçuşan etekler, bir birine uyum sağlayan ve bir anda kendini dansa kaptıran bir çift. Park fikrinde biraz etkisi olmuş gibi.

4. Sweet Charity

Someone in the Crowd, Bob Fosse’un müzikalinden bu sahneyi hem kıyafetlerin kullanılışından hem renk seçimlerinden ister istemez akla getiriyor. Chazelle de Fosse’u ilham kaynağı aldığını söylemiş bir röportajında.

5. An American in Paris

Paris’i çizimlerle anlatma fikri mi? Gene Kelly’li An American in Paris’ten esinlendiği hatta direk referans gösterdiği bir sahne. Someone in the Crowd’dan bahsederken yönetmen renkler konusunda Vincente Minelli’yi düşündüğünü söylüyor, bu da bizi yine An American in Paris’e çıkarıyor.

6. West Side Story

Chazelle, Someone in the Crowd’u çekerken ton olarak West Side Story’den I Feel Pretty sahnesini baz aldığını söylemiş, görmek zor değil.

7. Umbrellas of Cherbourg

La La Land ne kadar ilk yarı boyunca nostaljik Hollywood müzikali hissini korusa da Mia ve Sebastian’ın ilişkisi güllük gülistanlık değil. Bunun en büyük sebebi muhtemelen Chazelle’in en sevdiği müzikalin Umbrellas of Cherbourg olmasından kaynaklanıyor. Jaques Demy’nin renkli ve hüzünlü dünyası La La Land’i oldukça etkilemiş.

8. The Red Baloon & On The Town

Yukarıdaki videonun ilk 10 saniyesinde izlemediğim bir müzikal olsa da adını bildiğim için filmde yakalayabildiğim The Red Baloon, hemen arkasında Umbrellas of Cherbourg’dan gibi görünen bir sahne ve On The Town’un denizcilerinden biri. Mini bir müzikal geçidi gibi.

9. Funny Face

Hem Astaire hem Hepburn olunca benim için izlenmesi kaçınılmazdı Funny Face’in. Pek eğlenceli fotoğraf çekimi sahnelerinden birine La La Land’de referans görmek de hoşuma gitti.

10. Broadway Melody of 1940

Bir başka Fred Astaire filmindeki ışıklar ile yaratılan gece hissi, hayal sahnesine ilham vermiş gibi.

11. Sleeping Beauty

Belki en beklenmedik referans olsa da havada uçarak yapılan vals Sleeping Beauty’yi andırıyor. Eski bir çizgi film deyip geçmeyiniz, hala çok güzel, büyüyünce tadı daha da çıkıyor belki.

12. The Young Girls of Rochefort

Chazelle’in Demy sevgisi düşünülünce bir diğer Jaques Demy müzikali olan The Young Girls of Rochefort’un bu açılışının La La Land’in açılış sahnesine ilham olmuş olması olası, her ne kadar tempo ve his olarak bambaşka olsa da.

PAYLAŞ
Önceki İçerik[Fragman] T2 Trainspotting
Sonraki İçerik[Fragman] Logan
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here