Jessica Jones İzlemek için 5 Sebep

0
2569
Jessica Jones 1. Sezon Netflix

Marvel evreni kahramanlarımızdan, süper güçlü karakter Jessica Jones, yaşadığı travmatik süreçten sonra kurduğu dedektiflik bürosunda sıradan işler ile günlerini geçirmeye çalışmaktadır. Ta ki geçmişinden bir hayalet işlerine karışmaya başlayana kadar…

Hikaye Marvel hikayelerine göre ortadan bir yerden başlıyor. Sadece bir sezonu izlemiş olsak bile karaktere ve konuya dair geniş kapsamlı tatmin edici bir etki bıraktı bende. Bu sebeple Jessica Jones önerisi karşınıza çıktıysa izlemeniz için size 5 sebep sunuyorum!

Jessica Jones İzlemek İçin 5 Sebep

1Güçlü bir kadın karakter görmek isteyenler için ideal

Yumruğunu vurduğu anda betonu delmesi midir Jessica’nın tek gücü diye sorarsanız bence değil. Yaşadıklarına rağmen kendinden emin, eksiklerinin farkında, kendi başına ayakta dimdik duran bir kadın Jessica. Kadınların çoğunlukla zayıf ve narin gösterildiği bir dünyada güçlü (yumruğuyla betonu delen bir güçten bahsediyoruz) bir kadından ilham almak isterseniz bir göz atmanızı tavsiye edebilirim.

Ayrıca dizideki tek güçlü karakter başrolümüz de değil…

2Krysten Ritter’ı izlemek için bir bahaneniz olsun

Benim ilk karşıma aşığı olduğum ”Gilmore Girls” ile çıkmıştı Krysten Ritter. Daha sonra “Don’t Trust the B– in Apartment 23” teki başrolüyle yarattığı fark bende yaptığı işlere dair pozitif bir etki yarattı ki bu diziyi de onun başrolde olması sebebiyle izleneceklerime almış oldum. Daha önceki karakterlerinden çok farklı bir role bürünmüş olsa da beni hayal kırıklığına uğratmadı ve gerçekten o çılgın, dengesiz ve güçlü karakteri bana yaşattı. Bu sebeple Krysten enerjisi almak isteyenleri buraya alıyoruz 🙂

3Orijinal hikayesinden bile daha iyi bir karakter çıkaran oyunculuk mümkün mü?

Kitabından filmi yapılan neredeyse bütün yapımlar gibi, kendi hayal gücümüz kadar yaratıcı hiçbir şeyin olamaması ve süresi çok daha kısıtlı olan dizi film gibi yapımların yeterli olmadığını düşündürür bize. Ama bazen bazı oyuncular işlerini o kadar iyi yaparlar ki ters köşe olursunuz. Narsist karakterini hepimize iliklerimize kadar hissettiren David Tennant büyüsüne kapılmak isteyenler diziyi izlesin bence.

4Polisiye sevenler için ideal!

Ben bu kategoriye girdiğim için bunu ilklere mi yazsaydım acaba? Komedisinden dramına her türlü araştırmacı polisiye dizilerine bayılan ben tabi ki de dedektiflik yapan süper kahramanımızın maceralarından çok keyif aldım. Hem kendi hayatına dair hem de iş olarak karşısına çıkarılan konularda araştırma yapan Jessica’nın adımlarını takip etmek isteyenler de izlesin bence.

5Kısa zamanda çokça hikaye anlatmak da mümkün!

Netflix‘in Jessica Jones’u kahramanın hikayesinin ortasından başlıyor. Daha ilk dakikalardan itibaren bize bunu hissettirse de, geri dönüp bütün hikayeyi vermeye gerek görmeden, PTSD ile baş etmeye çalışan kahramanın kabusları ve “flashback”leri ile (PTSD’nin çok başarılı ele alındığını da söylemeden geçemeyeceğim) gerekli altyapıyı oluşturarak devam edebiliyorlar. Böylece hikayenin gidişini bozmadan, geçmişe dair yeterince bilgilenerek gerek ve yeterli bir doygunlukta bilgi sahibi olabiliyoruz.

Buna ek olarak, taciz-tecavüz-kürtaj gibi konulara korkmadan değinen, ama bunu yapmak için saldırgan sahnelere ihtiyaç duymayıp, sonrasındaki hissiyatı ve gerçekliği bize hissettiren bir başarısı var dizinin!

Şimdi vaktiniz varsa ve kendinizi Marvel zincirine (Iron Fist, Luke Cage, Daredevil ve kahramanların bir araya geldiği Defenders) kaptırmaya hazırsanız, beklenilenin de üzerinde başarılı bu yapımın 13 bölümlük 1. sezonunu izlemeye davet ediyorum.

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here