Iron Fist – Demir Yumruk 1. Sezon İncelemesi

0
3332
Yaratıcılar: Scott Buck, M. Raven Metzner | Oyuncular: Finn Jones, Jessica Henwick, Jessica Stroup | 2017 | 1. Sezon | 13 Bölüm | 55 Dk. | Aksiyon, Macera, Suç | Netflix

Marvel karakterlerinden Iron Fist, Netflix’in bize Marvel Stüdyoları ile ortaklaşa olarak sunduğu dizi serilerinin 4.sü olma niteliği taşıyor. Merak uyandıran bir tanıtım yapıldığını kabul etmem gerekir. Öncesinde pek süper kahramanlara ilgi duymuyor olsam da, bana önerilenler arasında çıkıp yayından önce gözüme sokulduğu için baya merak uyandırmıştı, kendimi çok bi Netflix reklamı yapar gibi hissediyorum ama adamlar işini biliyor 🙂

Iron Fist Demir Yumruk Netflix Dizi 1. Sezon

Iron Fist – Demir Yumruk: Milyonerin Kahramana Dönüşümü

Danny Rand (Finn Jones) ailesini kaybettiği trajik kazadan yıllar sonra, Newyork’ta ortaya çıkar. Onu bu süreçte yetiştiren rahiplerin verdiği ileri dövüş teknikleri bilgileri ve kazandığı özel güçlere sahip bir yumruk gücüyle birlikte.

Hikayenin bu girişi sanırım manastırda yetiştirilmiş öldüğü sanılan bir karakter olarak ‘Kill Bill’ gibi birçok hikaye ile bağdaştırılabilir. Buraya kadar herşey normal, ancak karakterimizin şımarık bir naiflikte yaklaşması olaylara, bende bu güce sahip birinde biraz daha akıl olmalı değil mi? diye bir soru doğurdu. Yıllar sonra döndüğü şehirde yalın ayak gezmesinin normal karşılanmasını beklemesi gibi abartılı davranışları beni karakterden biraz soğuttu ancak bir yandan da eski hayatından olan kişilere ve mekanlara olan saf yaklaşımı, dizide de belirtilen o kaybolan küçük çocuğun hala onun içinde olduğunu göstererek sempatimi de kazanır gibi oldu.

Iron Fist ve ekibi

Kendisinin Danny olduğunu kabul ettirdikten sonra şirketteki yerini geri alan Danny, iyi kalpli naif çocuk olarak işlere burnunu sokar ve şirketinin de karıştığı yozlaşmalara karşı bir duruş sergiler. Bu süreçte manastırda savaşması için yetiştirildiği karanlık güçlerin onun koruduğu kayıp şehirde değil de bu şehirde ortaya çıkması, Iron Fist kendisini düzeltmeye çalıştığı bir savaşın içinde bulmasına sebep olur.

Bu süreçteki en büyük destekçisi yine kendisi ile bir çok noktada ortak hikayeye sahip Wing’dir. Doğru ve yanlışın birbirine girdiği bir çok alanda, öğretilen/anlatılan hikayelerin doğruluğna dair bir çok soru doğurmaktadır ve karakterlerle beraber biz izleyenler de bu bilgi kirliliğinde doğru yolu bulmaya çalışır buluyoruz kendimizi.

Iron Fist – Demir Yumruk: Marvel’in En Zayıf Karakteri

Marvel karakterleri arasındaki en zayıf karakter diyebilirim Iron Fist için. Yumruğunun gerçek anlamda ne işe yaradığını ben pek anlamadım (güçlü anladık da pek de bi özelliği varmış gibi gelmedi bana). Karakterin yaralı kuş gibi sağa sola gitmesi, kendine olan gereksiz güveni ile birleşince pek de anlamlı bir yol çizmiyor sanki bize. Belki de sadece oyuncuyla uyuşmayan bir karakter olduğu için de böyle hissediyor olabilirim.

Kısacası, Defenders’a giden yolda, hikayenin bütününün anlaşılması için tanınması gereken bir karakter olmasından dolayı izlenebilecek, ancak kendi başına bize pek de birşey katmayan bir dizi Iron Fist – Demir Yumruk.

Iron Fist / Demir Yumruk

Kısa Kısa

  • Jessica Jones‘da gördüğümüz kendini beğenmiş avukatın geçmişinden biri olan Danny’e yardım eli uzatmasına ise şaşırdım, bi’ yerden pislik çıkarır diye bekliyordum sanırım.
  • Claire Temple’ın ben bu yollardan geçtim bakışı hepimizde olmuştur herhalde.
  • Joy’un kardeşine rağmen Danny’e şans vermesi çok tatlı değil mi?
  • Jeri’nin, kayıt dışı olarak tuttuğu ‘ayık olduğu zamanlarda iyi iş çıkaran’ dedektif tabi ki de sevgili Jessica Jones. İzlemeyenler varsa buyrun size Jessica Jones İzlemek için 5 Sebep!
  • Ward ailesi bu kadar sevimsiz olabilirlerdi sanırım. Ailenin hiçbir bireyi mi keyif vermez? Belki Joy’u birazcık kayırabilirim…
  • Bakutu’nun Iron Fist’in güçlü bir yumruk olmaktan öte işlevleri olduğunu söylediğin an heh şimdi azcık daha keyifli bir hale gelecek dedim de pek uzun sürmedi hikaye.
  • Klasik süper karakterlerden biraz farklı olması için, yönetmenin Jones’un vücut çalışmalarını minimumda tutmasını istediğini biliyor muydunuz? Kaslı olmadan güçlü görünmesi için çalışılmış yani. Sanırım biraz daha klasik kalıp peşindeyim ben.
  • Madam Gao’yu görünce hep birlikte kaç kaç kaç diye bağırdık mı? Evet evet!

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

DEĞERLENDİRME
Iron Fist
PAYLAŞ
Önceki İçerikJessica Jones İzlemek için 5 Sebep
Sonraki İçerikA Ghost Story
Renklerin peşinden uçan bir kuş misali, dünyayı evi benimsemiş, dizikolik mimar! şimdi Tarçınlı Kahve ile kalemini kanatlandırıyor :)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here