Icarus – İkarus

1
3177
Icarus - ikarus
Yönetmen: Bryan Fogel | Senaryo: Jon Bertain, Bryan Fogel | Oyuncular: Thomas Bach, Sebastian Coe, Bryan Fogel | Belgesel, Spor, Gerilim | 2017 | ABD | 121 Dk. | IMDb Puanı: 8.0

Netflix’i Oscar’a kavuşturan belgesel Icarus, plansız bir akşamın seyirliği olarak ekranlarımızda yerini buldu. Doping skandalları ile ilgili belgesel giderek farklılaşan yönü ile ilgi çekici.

Icarus: Güneşe Yaklaşmanın Sonu

Lance Armstrong’un ardından doping konusunda belgesel çekmek isteyen Bryan Fogel, kendi üzerinde test yapmaya karar veriyor. Amatör olarak katıldığı bisiklet yarışı öncesinde doping alıp testlerinin negatif çıkması için danışman arayışına çıkıyor. Hedefi hem insan üstü bir başarı hikayesine dönüştürmek hem de yakalanmamanın kolaylığını kanıtlamak. Bu  hedefin peşinde tanıştığı Rus bir bilim adamı olan Grigory Rodchenkov ile olan iletişimi her şeyi değiştiriyor. Rusya’da doping denetiminin başında olan Rodchenkov ile dostlukları ortaya çıkan büyük skandalın etkisi ile belgeselin tüm seyrini değiştiriyor.

Yunan mitolojisinde babası ile kurduğu labirent yüzünden hapsedilen İkarus, kendisine kuşların tüylerinden ve balmumundan kanat yapar. Uçarak kaçtığı hapis sonrası heyecanına yenilir ve fazla yüksekten uçar. Bu da kanatlarının erimesine neden olur ve düşer. Rodchenkov’un kendi yarattığı hapsi, bundan dürüstlük kanatları ile uçarken tüm gücüyle kanatlarını çırpması bir nevi yanmasına neden oluyor. Rodchenkov’un güneşi hem güç hem dürüstlük gibi düşünülebilir. Güce yaklaşıp yüksek uçtuğunda, hapisten çıkmak için kullandığı sahtecilikte o kadar iyileşiyor ki sonunda küle dönüyor hayatı.

Icarus: Tanıdık Mı Geldi?

Türk seyircisinin Rusya ile ne kadar benzer bir psikoloji içerisinde yaşadığımızı hissedeceği bir belgesel Icarus. Doping konusu öyle bir noktada ki, dünyada Olimpiyat komitesinin başında olan Bach bile sistemi kandırmanın çok kolay olduğunu söylüyor. Esas etkileyici süreç baskı öncesinde yönetmen Fogel’e güvenen Rodchenkov’un macerası ile başlıyor. Başka bir niyetle yola çıkan Fogel’in eline ise hiç beklenmedik bir skandalın içinden seyredebilme şansı düşüyor.

Icarus her tarafına sahtekarlık bulaşmış Olimpiyatların, spor dallarının iç yüzünü ortaya sererken bir yandan da Rusya’nın bir tablosunu ortaya koyuyor. Size önerim belgeseli ilk 30 dakikası ile değerlendirmemeniz, biraz sabır ile bütün çiçekleri açıyor. Gerilim dolu dakikalar sonrasında yarattığı Hollywood filmi izlemiş etkisi için biraz zaman vermeye değer.

SaveSave

SaveSave

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here