I Don’t Feel at Home in This World Anymore

0
2913

Netflix, 2013 yılında diziler ile başlattığı orijinal içerik yayınlama politikasına son 2 yıldır uzun metraj filmleri de eklemeye başlamıştı. Dizilerde ödül konusunda iddialı olduğu kadar filmler ile de sesini duyurmaya başladı. Bu yıl Sundance‘te büyük ödülü alarak tüm dikkatleri üzerine çeken I Don’t Feel at Home in This World Anymore, aktör Macon Blair‘in yazıp yönettiği ilk film. Beklenmedik bir başrole, Two and a Half Man‘in Rose’u Melanie Lynskey‘ye gönüllerin Frodo’su Elijah Wood eşlik ediyor.

Ruth (Lynskey), depresif ve yalnız bir kadın. Bu dünyada ne yaptığını sorguluyor ancak bununla ilgili bir şey yapmaya da niyeti yok. Ablasının geçiştirici sözleri arasında mutsuzluğunu boğmaya çalışırken kurduğu düşünceli ve nazik dünyanın sınırlarını ihlal eden bir olay oluyor, evine hırsız giriyor. Yaşadığı bu travmayı ne polisin ne de ailesinin çok ciddiye almaması Ruth’ta ters bir etki yaratarak hırsızların peşine düşmesine sebep oluyor. Ruth’un hayatına bir amaç katan, insanların pislik olmamasını sağlamak için çıktıkları bu macera destek kuvvet olarak ona katılan garip komşusu Tony (Wood) ile birlikte hiç beklenmedik yollara sapıyor.

Lynskey’nin komedi yeteneklerini hasır altından gösterdiği yarı korkak yarı kahraman Ruth, her bağımsız film yönetmeninin hayali gibi. Her şeyin ters gittiği filmde hem heyecanlı koşturmaların hem de garip komik anların içerisine doğal bir şekilde oturuyor. Wood’un Tony’si bu garip dünyaya o kadar uygun ki, aktörün uzun zamandır oynadığı farklı karakterler ve Frodo’dan uzaklaşma çabası meyvesini vermiş görünüyor.

Larkin Seiple‘ın soluk renkli kamerasıyla yarattığı umutsuz dünya içerisine Ruth’un sakin dünyasına ait olmayan çılgınlıklar ve dostluk girdikçe renkleniyor. Filmin adına ilham olan The World is Not My Home başta olmak üzere renklerine uygun müzikleri de seyrini güzelleştiriyor. Kalite olarak sinema filminden hiçbir eksiği olmayan I Don’t Feel at Home in This World Anymore tüm öğeleri ile kendine ait bir sesi olan tam bir Sundance filmi. Buna rağmen karakterlerini beklediğim kadar geliştiremiyor, net bir karakter yolculuğu vermiyor. Bu da filmin bence muhteşem olmamamasındaki en büyük etken. Ruth ve Tony’nin izlemesi keyifli garip ve komik yolculuğunun sonunda belki dünya daha iyi bir yer olmuyor ama onu paylaşabileceğimiz dostların olması güneşin açmasına yeterli olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here