Guardians of the Galaxy Vol. 2

0
1986
Guardians of the galaxy vol.2
Yönetmen: James Gunn | Senaryo: James Gunn | Oyuncular: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Elizabeth Debicki | Yıl: 2017 | Süre: 137dk | IMDb Puanı: 8.1

Galaksinin Koruyucuları ilk filmi ile hem şaşırtmış hem de sevindirmişti. Marvel dünyasında giderek birbirine benzeyen orijin hikayelerine renkli ve komik bir açılım getirmişti. İlk filmin hem eleştirmenlerden hem de seyirciden aldığı yüksek notun ve gişenin de etkisi ile ikinci film haberi çok hızlı gelmişti. 2014 yapımı ilk filmde bir araya gelen koruyucularımız, 3 yıl sonra Guardians of the Galaxy Vol.2 fragman sonrasında yükselen beklentiler ile tekrar karşımıza çıktı. Bu filmi izlemek için ilkini izlemeniz şart olmasa da, fırsatınız var ise öncesinde ya da sonrasında ilk filmi de izlemenizi öneriyorum.

Guardians of the Galaxy Vol.2 | Macera Devam Ediyor

İlk filmi de yöneten James Gunn‘ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde artık bir takım olan galaksi koruyucularının yeni maceralarını izliyoruz. İlk filmden aşina olduğumuz eğlence faktörünü koruyan bir devam filmi olmuş Galaksinin Koruyucuları 2. Kahramanlarının garipliklerine rağmen daha duygusal ve karakter gelişimini öne alan bir hikayesi var. Senaryo açısından ilk film kadar tatmin etmese de, düz bir macera yerine seyirciyi karakterlere daha çok yakınlaştıran olaylar ile zenginleştirilmiş. Chris Pratt‘ın oynadığı Quill’in baba sendromunu oldukça Freudyen mesajlar veren Ego (Kurt Russell) karakteri ile deşiyor. Önceki filmde kendisini feda eden Groot’un bir dalından bebek halde büyüyen Baby Groot ilk filmden daha iyi olan tek şey. Rocket’ın kendisinden nefret ettirme çabalarına bir anlam kazandırma çabası olsa da o hikaye seyircide pek karşılık bulamıyor. Gamora (Zoe Saldana) ve kız kardeşi Nebula’nın ilişkisine daha çok eğilerek ileride kendisine daha fazla hikaye şansı da yaratıyor. Tabii hiç bir karakter ya da olay, Bebek Groot’un tüm sahneyi ele geçirmesine engel olamıyor.

En önemli eksikliği belki de ilk filmdeki kadar galaksinin tehlike olduğunu hissettirememesi. Daha çok kendi kendilerine sorun yaratır durumunda hissettiriyorlar, senaryo Ego’nun kötülüğünün altını dolduramıyor. Yondu’nun hikayesinden duygusal olarak yararlanmak için biraz fazla uzatması ise, Stallone ve Gilmore Girls’ün garip kent sakini Kirk ile gönlümde yeri ayrı Sean Gunn nedeniyle affedilebilir hal alıyor.

Awesome Mix #2

İlk filmin etkileyici 80’ler müzikleri bu filmde de yerini bulmuş. Özellikle de Baby Groot’un dans ettiği ilk savaş sahnesi komedi ve aksiyonun muhteşem birlikteliğini kanıtlıyor sanki. James Gunn iyi yaptıklarını devam ettirmiş dahi olsa, ilk filmdeki sürpriz öğesi olmadığı için ilki tutmuş kasetin devamı olmaktan öteye gidemiyor Guardians of the Galaxy Vol.2. İzlemesi çok keyifli olsa da akılda kalıcı öğesi az. Bu da yolda olan üçüncü film için nefeslerimizi tutmamamız gerektiğini gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here