Grace and Frankie 1. Sezon İncelemesi

0
2998
Grace and Frankie 1. Sezon
Yaratıcılar: Marta Kauffman, Howard J. Morris | Oyuncular: Jane Fonda, Lily Tomlin, Martin Sheen, Sam Waterston | 2015 - ... | 1. Sezon | 13 Bölüm | 30dk. | Komedi | Netflix

Netflix orijinal dizilerinden biri olan Grace and Frankie, iyi vakit geçirtecek kısa dizi ararken beni kadrosu ile kendisine çekti. Jane Fonda ve Lily Tomlin‘in başrolünde oynadığı bu arkadaşlık dizisi kabus gibi izlediğim Friends from College‘dan sonra ilaç gibi geldi. Friends yazarlarından Marta Kauffman‘a eşlik eden Howard J. Morris‘in yarattığı dizinin Netflix’te 3 sezonu mevcut, 4. sezon da yolda. Başrolleri gibi zaman geçtikçe güzelleşen Grace and Frankie 1. sezon hakkında konuşalım.

Grace and Frankie 1. Sezon: Ortak Kaderin Arkadaşları

İlk dakikalardan birbirlerinden hoşlanmadıklarını anladığımız ikili, avukatlık firmasında ortak olan eşleri nedeniyle birbirlerine katlanmak zorunda kalıyor. Bu yemekten emeklilik haberi alacaklarını beklerken hayatlarının en büyük sürprizi onları buluyor. Grace’in kocası Robert (Muhteşem Martin Sheen) ile Frankie’nin kocası Sol (The Newsroom’un Charlie’si Sam Waterston), 20 yıldır sevgili ve gay olduklarını, evlenmek istediklerini açıklıyorlar! İkişer çocuğu olan aileler bu haber ile çalkalanıyor. İki kadın da ailelerin ortak sahibi oldukları yaz evine yerleşmek istiyor, bu ev de aslında yeni bir arkadaşlığa kapı görevi görüyor.

Tamamen ters iki karakterin dostluğu klişesini eğlenceli bir konu ve pek alışkın olmadığımız yaş aralığında ele alıyor Grace (Jane Fonda) ve Frankie (Lily Tomlin). 70’lerinde tekrar arkadaşlık, aşk, seks, ilişkiler konusunda kafa yorarken buluyor iki ev arkadaşı kendilerini. Hem yalnızlık korkusu hem de bir şeyler için geç kalmış olma, alışkanlıklarının tamamını kaybetmeyle baş etmeye çalışıyorlar. Kişiliklerini evliliğin dışında tanımlama çabasına giren bir nevi büyüme öyküsü de anlatıyor. Bu kendini yeniden tanıma çabasına birbirinden haz etmeyen ama birbirinden başkasının da anlayamayacağı durumdaki Grace ve Frankie’nin zor dostluğu da renk katıyor tabii, dizinin en keyifli sahneleri yavaş yavaş arkadaş olan iki kadının arasında geçiyor.

Grace and Frankie 1. Sezon Jane Fonda Lily Tomlin

Grace and Frankie 1. Sezon: Tüm Dostluklar Nefretle Başlar?

Grace emekli olmasına rağmen fazlaca güzel ve bakımlı, mükemmeliyetçi bir karakter. Güzellik markası olan başarılı bir iş kadını. Toplum kurallarına uyan bir üst sınıf insanı, tam bir travmatik karakter ailesi için. Frankie ise ressam ve tam bir hippi. Biri dış dünyayı fazlaca önemseyen duygularını saklayan, diğeri iç dünyasını ve ruhani dünyayı merkeze almış cam gibi şeffaf bir karakter iken birbirlerinden öğrenecekleri şey çok fazla. İlk bölümde başlayan birbirine katlanma süreci bu öğrenme süreci ile son bölümlere doğru tadından yenmez bir dostluğa dönüşüyor. Frankie’nin Grace’den çok daha iyi bir arkadaş olduğu kesin ama Grace de zamanla öğreniyor.

Grace ve Robert’ın ilişkisi zaten oldukça kopuk. Daha çok alışkanlık ve toplumda bir çift olma odaklı bir ilişkileri var dışarıdan bakıldığında. Biraz daha ilişkilerine inildikçe ikisinin de hislerini paylaşamayan karakterler olmasının bundaki büyük etkisi görülüyor. Sol ve Frankie ise onlara göre çok daha sevgi dolu. Ayrılmalarına rağmen bir türlü ayrılamıyorlar. Sol her ne kadar kadın olarak aşık olmasa da Frankie ile olan dostluğu ve hayat arkadaşlığından uzun zamandır kopamamasının da 20 sene saklamalarının altında yatan nedenlerden biri olduğu bariz.

Grace and Frankie 1. Sezon Robert Sol

Homofobi mi? Travma mı? Onlar da Ne?

Dizi bu açıklamaya homofobiden fazla uzak bir yaklaşım sergiliyor. Öyle bir ortam ki, bu ikilinin bunca zaman neden gizli saklı ilişki yaşadığını anlamayı zorlaştırıyor. Ne çocuklar ne de eski-eş-olacaklarda en ufak izi var homofobinin, tüm üzüntü ve karmaşaya rağmen gay oldukları için bir suçlama yok. Saklamış olmaları üzerinden sadece yaşanan hayal kırıklıkları aktarılıyor. Bazı bölümlerde homofobik konuklar ve farklı gay çiftler ile 70’lerinde ve gay bir çift olmayı işliyor olsa da Sol & Robert daha çok Grace & Frankie ikilisi için konuk oyuncu seviyesinde, hayatlarının bu yeni dönemindeki gelişimlerine katalizör görevi görüyorlar.

Grace’in kızları Mallory ile Brianna, Frankie’nin oğulları Nwabudike ile Coyote arasında tek ilginç bulduğum karakter Brianna. Ne alkolik Coyote ne de sıkıcı Mallory diziye komedi ya da gerçek bir dram katkısında bulunamıyor. Nwabudike ise görece fazla silik durumda. Brianna’yı oynayan June Diane Raphael bu 4’lü arasında tek güldürebilen oldu, diğerleri zaman ve hikaye gelişimi için orada gibi daha çok. Hiç birinin travma geçirmemiş olması da ilginçliklerini azaltıyor tabii. Oyuncuların bunda çok fazla suçu olduğuna inanmıyorum, senaryo anlamında pek malzeme yok bu tarafta, spot ışıklarını Fonda ve Tomlin’den almak istemiyor yazarlar.

Grace and Frankie 1. Sezon: Fonda & Tomlin Her Eve Lazım

Yan karakterlerin dünyasında yeterince gerçekçi olamasa da Grace ve Frankie dünyasında içten olabilmeyi başarıyor. İlk bölümlerde ortalama gitse de iki muhteşem aktris Fonda ve Tomlin’in parlak komedi yeteneği ile göz kamaştıran bir hale dönüşüyor sezon ilerledikçe.

En İyi Bölüm: 12 – The Bachelor Party
Parlayan Karakter: Frankie – Lily Tomlin

Kısa Kısa

  • Dostluğun başladığı yerde sezonun bitmesi, çok tatlı bir detay olmuş.
  • Bekarlığa veda partisine Brianna’yı davet etmek isteyen? Herkes mi? Bence de.
  • En duygusal bölüm: Asansör sahnesi.
  • Jane Fonda ve mavili saçlar? Lütfen daha fazla alabilir miyiz?
  • Lütfen Jacob geri dönebilir mi? Frankie’nin kesinlikle ihtiyacı var.

Akılda Kalan Diyaloglar

Frankie: What brand would you smoke if your husband turned out to be gay?
Clerk: Uh, newports?
Frankie: For 20 years?
Clerk: Lucky’s.

Grace: If anyone’s going to sit on Ryan Gosling’s face, it’s gonna be me! (Üstünde Ryan Gosling fotoğrafı olan bir sandalye söz konusu)

Grace: Oh, you’re crying! There’s a whole world in here!

Frankie: Excuse me, have you ever wondered if Ben and Jerry make more than ice cream together?

Frankie: I gained another pound today. But I think it’s a pound of knowledge.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here