Good Time – Soygun

0
3006
Good Time Robert Pattison
Yönetmen: Benny Safdie, Josh Safdie | Senaryo: Ronald Bronstein, Josh Safdie | Oyuncular: Robert Pattinson, Benny Safdie, Jennifer Jason Leigh | Suç, Dram, Gerilim | 2017 | ABD | 101 Dk. | IMDb Puanı: 7.3

Bir süredir Robert Pattinson ve Kristen Stewart ikilisini izlediğim her filmde Twilight’tan kaçmak için ellerinden geleni yaptıklarını hissediyorum. İkisi de bağımsız filmlerde yer alıyor, iyi yönetmenler ile çalışıyor ve önceki rollerine yakın rollerden uzak seçenekleri tercih ediyor. 2017’ye dek çırpınış halinde giden bu sürecin meyvelerini görmeye başladık. Personal Shopper ile ilk defa beğendiğim Stewart sonrasında Good Time ile Pattison da zincirlerini kırdı. 

Good Time: After Hours, Run Lola Run ile Tanış

Good Time Benny ve Josh Safdie kardeşlerin yönettiği, Josh’un yazdığı, Benny’nin ise oynadığı bir film. Nikas kardeşlerin kötü giden bir soygun sonrasındaki maceralarını anlatıyor. Connie, zihinsel engelli kardeşi Nick’i dahil ettiği soygun yüzünden hapse düşmekten kurtarmaya çalışıyor. Connie de çok zeki bir adam değil, daha ziyade fırsatları arayan ama yolda kendisini de kaybetmiş biri. Denkleştirmeye çalıştığı bir paranın peşinde Martin Scorsese’nin harikalarında After Hours tadında bir geceye doğru yol alıyoruz. Kurtulmaya çalıştıkları bataklığa giderek daha fazla batarken çok renkli bir yolculuk oluyor.

Aksiyonun hiç düşmediği 101 dakika boyunca Connie ve Nick’in geçmişini, annelerini öğreniyoruz. Temelde izlediğimiz Connie’nin yolculuğu. Nereye gittiği belirsiz bu kafası güzel  çılgınlıklar serisinde Connie’nin kardeşi için gideceği uçları görecek, onu kurtarırken kendisini mi kurtarmaya çalışıyor düşünceleri ile çelişeceğiz.

Good Time: Bir Pattison Şöleni

Robert Pattison’un Safdie kardeşlere onlarla bir film yapmak istediğini söylemesi ile başlayan Good Time film sürecinin oyuncunun üzerine kurulduğu her sahnede hissediliyor. Pattison da bunun hakkını vererek kafası karışık ve telaşlı Connie’yi harika canlandırıyor. Saçlarını boyayan, bir eğlence parkında kaybolan, kendisini bir türlü kurtulamadığı bir döngüye kaptıran Connie’yi izlemek o kadar keyifli ki, karakterin içerisinde eriyor resmen. Yılın en iyi oyunculuklarından biri olduğu kesin. Safdie kardeşler de filmin durmak bilmeyen temposunu ayarlamakta, birbiri ardına gelen ve giderek garipleşen olaylarla dolu geceyi anlatmakta çok başarılı.

Gözden kaçan filmlerden biri Good Time. Garip, eğlenceli, çılgın, belirsiz, aksiyonlu ve kesinlikle çok iyi. Safdie kardeşlerle beni tanıştıran güzelliği kaçırmayın derim.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here