Good bye, Lenin!

0
1944
good bye lenin
Good bye, Lenin!

Uzun zamandır izlemek istediğim filmlerden biriydi Good bye, Lenin! Almanya’da duvarın yıkılmasından sonra toplumun değişimini bir ailenin hikayesi üzerinden anlatıyor. Kendisini sosyalizme adamış annesinin tam duvar yıkılmadan önce komaya girmesi ve çıktığında tekrar kalp krizi geçirmemesi için hala duvar varmış gibi davrandığı sanal dünyayı Alex’in gözünden izliyoruz. İnanılmaz tatlı ama bir o kadar da trajikomik bir hikaye bu. Önce değişmesini istediği sosyalist düzen gittikten sonra yaşanan değişimden hoşlanmayan ve artık ülkesi elinden alınmış gibi hisseden Alex’in annesi için yarattığı dünyaya kendisini ne kadar kaptırdığını görmek insanın içini burkuyor.

Alex rolündeki Daniel Brühl, çok sade ve çok gerçekçi bir oyunculuk sergilemiş, çok sevdim. Genel olarak tüm kadro güzel, izlemesi keyifli ancak bir diğer dikkat çeken Denis karakterinin tatlılığı. Yönetmenlik hevesi nedeniyle bu oyunda kendisine güzel bir rol bulan Denis, çektiği filmler ile Alex’in hikayesini destekliyor. Özellikle 2001: A Space Odyssey’e gönderme yapmaya çalıştığı düğün videosu sahnesi ve genel olarak tek izleyicisi olan Alex’in annesinin tepkilerine olan heyecanı çok tatlı.

Senaryo genel olarak öyle yerli yerinde ki, yönetmene de çok iş düşmemiş gibi hissettirdi filmde. Yine de heyecan yaratmak istenen her sahnede başarılı olduğunu da söylemek ve hakkını vermek gerekli.

Güldürmeyi de ağlatmayı da başaran trajikomik senaryosu, tatlı karakterleri ve gerçeğin içinde hayal gibi dünyasıyla Good bye, Lenin! bir ailenin hikayesinden çok daha fazlası, bir toplumun yansıması. Akılda kalan, insanın içine işleyen çok güzel anlara sahip bir film. Özellikle oyunun son perdesini annesiyle paylaşırken annesinin onu çok seven oğluna bakışları, unutulabilecek bir sahne değil. Hem o dönem ile ilgili bilgi edinmek isteyenlere, hem de keyifli zaman geçirmek isteyenlere önerilir. Benim kadar sulugöz iseniz, biraz ağlayabilirsiniz sonunda, uyarmadı demeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here