Get Out

0
2352
Get Out, Kapan
Yönetmen: Jordan Peele | Senaryo: Jordan Peele | Oyuncular: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Bradley Whitford, Catherine Keener, LilRel Howery | Korku, Gizem | ABD | 2017 | 104 Dk.

Bu yılın erken sürprizleri arasında tür ve mesajları ile dikkat çeken Get Out, korku ile arası çok iyi olmayan benim dahi ilgimi çekmeyi başardı. Ünlü komedi ikilisi Key & Peele ile tanınan Jordan Peele‘in ilk yönetmenlik denemesi olan Get Out, güçlü bir ilk film.

Get Out: Tehlikeli Hafta Sonu

Daniel Kaluuya‘nın oynadığı Chris, kız arkadaşının ailesi ile tanışmak ve onlarla vakit geçirmek için haftasonu şehir dışına çıkar. Chris ailesinin siyahi olmasından rahatsız olup olmayacağını sorduğunda Rose (Allison Williams) ailesinin ırkçı olmadığını söyler ama aile ile tanıştıktan sonra ortam giderek garipleşir. Annesi hastalarında hipnoz yöntemini kullanan bir psikolog, babası ise beyin cerrahı olan Rose’un ailesinde ilk sorunlar kardeşinin sarhoşluğu ile başlıyor. Ertesi gün gerçekleşen etkinlik ise işin tuzu biberi olur. 

Genel olarak ırkçılık teması ile başlayan filmin rahatsız edici durumlar ve diyaloglar ile yavaşça korku filmine dönüşmesi, tür için farklı bir deneyim sunuyor. Parti esnasında ziyaretçilerin ırkçı yorumları aslında çok da günlük ve genel algılarla ilgili, işi daha ürkütücü yapan da bu. Diyaloglardaki gizli ırkçılığı su yüzüne çıkartırken elini korkak alıştırmayan Peele, sarkastik durumlardan çok iyi yararlanıyor. Chris’in giderek daralan ama kız arkadaşı için göz ardı etmekte olduğu bu kapan daralıyor, seyrici de tüm köşeye sıkışmışlığı hissediyor. Ana karakterinin psikolojisindeki zayıflıkları da kullanarak seyirci üzerindeki etkisini arttırıyor.

Get Out 2017Senaryo konusunda da yönetmenlik olarak da Peele tüm spotları üzerine çekebilecek bir iş yapmış. Tüm hareketleri çok zekice ve kıvrak dönüşlerde seyirciyi yerinden oynatıyor. Buna rağmen filmin yıldızı Daniel Kaluuya. Kaluuya o kadar rahat bir oyunculuk sergiliyor ki, Chris olmadığına inanmak zor. Henüz onu eşleştirdiğimiz bir karakter de olmayınca iyi oyunculuğu filmde parlıyor. Girls’ten tanıdığımız Allison Williams, karakterinin mod değişiklikleri ile çok iyi başa çıkmış. Rose’un önce pek tatlı, sonra giderek garip ve tekinsiz hale gelen ailesini Catherine KeenerBradley WhitfordCaleb Landry Jones oluşturuyor. Kadroda tek çürük yok! Bahsetmeden geçemeyeceğim tek isim ise Chris’in kankası Rod’u oynayan LilRel Howery. Komedi faktörünü sürekli filmde tutmayı başarıyor aşırı karikatürize bir hal almadan. Dostluk gerçekten böyle zamanda gerekiyor.

Get Out, gerçeküstülüklere ve basit korku filmi temalarına fazla prim vermeyen, oldukça zeki bir film. Toplum eleştirisinin filmin son çeyreğinde dönüştüğü aksiyon sahneleri de tüm şaşırtmacaları da tatmin edici. Türün sevenlerini bakış açısı ve yenilikçi yönü ile mutlu edebileceğine inanıyorum. Korku filmleri ile arası olmayanlara da mutlaka tavsiye ederim, sadece eleştirileri ve ırkçılığa bakış açısı için harcanan vakte değer.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here