Game of Thrones 7. Sezon 4. Bölüm İncelemesi

0
4777
Game of Thrones 7. Sezon 4. Bölüm Danerys

Büyük buluşmalar ve hamlelerle geçen üçüncü bölüm sonrasında giderek artan heyecanla beklediğimiz yeni bölüm, HBO’nun yaşadığı siber saldırı sonrasında internet üzerinde yayınlandı. Merakımın kurbanı olan ben dayanamayıp izledim, ama pazartesi akşamı full kalite ile de izleyeceğim, ki bu bölüm için mutlaka öyle yapmanızı tavsiye ediyorum. Gelelim bol sürpriz bozanlı Game of Thrones 7. sezon 4. bölüm özeti ve incelememize:

Aşk Mağaraları Prensi Jon Snow

Game of Thrones 7. Sezon 4. Bölüm Jon Snow
Hello, is it me you’re lookin’ for?

Ejderha Camı’nı çıkartmadan önce Daenerys’i mağaraya davet eden Jon’un gösterdikleri Anne Ejderha üzerinde etkili olmuşa benziyor. Ak Gezenler’in varlığına inanan Dany’nin Jon’u kral ünvanını bırakmaya zorluyor olması da halkının yaşamasından başka pek derdi olmayan Snow’un kanına işlemeye başladı. Bu sezon kadınların erkeklerin bildikleri ama kabul etmek istemediklerini yüzlerine vurarak ikna etmelerinin en güzel sahnelerine şahit oluyoruz. Tabii Tyrion, Yüksek Bahçe’yi ve Olenna Tyrell’i kaybettiği öğrenen Daenerys’in gazabından bu defa kurtulamadı. Kardeşlerini küçümseyen ve iki bölümdür gol üstüne gol yiyen Tyrion’un stratejisi çökmüş gibi görünüyor. Bu olayın üzerinde Dany’nin Jon’a danışması ikilinin ilişkisinde kritikti diye düşünüyorum. Hem önceki bölümde bahsettiğim saygıyı gösterdi hem de güveni. Belki mağarada yaşanan minik yakınlaşmaların da etkisi olmuş olabilir. Davos bile göz kırpmalara başladı. Tabii Khaleesi, öyle hemen ikna olacak gibi değil, önce o dizin üzerine çökülecek, yüzük olmadan olmaz diyor. Yakışır kraliçemize!

Cersei ve Jaime Cephesi Yanıyor

Game of Thrones 7. Sezon 4. Bölüm Jaime
Kelimenin tam anlamıyla yanıyor!

Savaştaki yerinin parasal olarak güçlenmesine de bağlı olduğunun bilincindeki Cersei, gergin yüz ifadesi ile altınların kapısına gelmesini bekliyor. Cersei’nin yolun altınlar döşeyen sevgili kardeşi Jaime ise dizinin en beklenmedik savaşını görmek üzere. Yüksek Bahçe’den yola çıkacak olan Jaime savaş ganimetlerini ulaştırmak için hazırlıklarını yaparken sürpriz! Kaç bölümdür yenilgilerden yenilgilere koşan Khaleesi’yi ejderhasının üzerinde gördüğümüz an muhteşem değildi de neydi? Dothrakiler ile birlikte gelen Deanerys’in yakıp geçtiği askerler ile savaşın yönü değişti. Bölümün en gözümüzü alamayan yüz ifadesi ise Jaime’ye aitti. Evet canım, biz de keyifle izlediğimiz ejderhayı karşımızda görsek öyle apışıp kalırdık. Jaime’nin tüm gerçekle yüzleşmesi ve ordusunun gözünün önünde küle dönüşmesini seyredişi iki strateji ile savaşı kazanamayacağını göstermiş durumda. Espri anlayışı ve filtresiz konuşmaları nedeniyle sevdiğimiz Bronn – Dickon hahaha – uzun zamandır sahne elde edememişti. Ejderhayı yaralamayı başarması ile biraz kalpleri kırsa da Jaime’yi tekrar kurtardı kötü kaderinden. Takıntılı aşığımız Jaime’nin cesaretini bazen unutuyoruz sanırım. Dany’yi yerde görünce üzerine doğru atılması cahil cesareti seviyesindeydi tabii. Ailesinden nefret eden Tyrion’un Jaime’ye olan sempatisini kaybetmediğini de gördük. Tyrion, bunca zaman istemediği katliamı izlerken acı çekti, ama biraz da savaşta geriye düşmelerine sebep olan belki de gerçekten ailesini katletmeden bu savaşı sürdürme çabasıydı.

Kıştepesi Kavuşmaları Bölüm 2

Game of Thrones 7. Sezon 4. Bölüm Sansa Arya

Tahmin ettiğimiz gibi Arya’nın kapıda belirmesi ile yaşayan tüm Stark’lar bir araya gelmiş oldu. Tabii ki Jon’u artık Targeryen sayıyorum haha! Bran artık Stark sayılıyor mu işte ondan emin değiliz. Meera’nın söylediği gibi muhtemelen o mağarada öldü Bran Stark ve şu anda geçişi tamamladı. Açıkçası geçiş biraz sert oldu, çok anında artık Bran değilime dönüştü konu. Littlefinger’la olan konuşmasındaki atağı ile biraz kalp çalsa da artık pek sempati duyulacak hali kalmadı. Bu nedenle belki de Arya’nın dönüşü daha duygusal oldu. Uzun yoldan gelen iki kız kardeş, artık aslında birer yabancı, çok zor yollardan geçip değiştiler. Bir yandan ayrılmadan önce de birbirini sevmeyen iki kişiden bahsediyoruz, şu an o kadar yalnızlık çektiler ki belki de ilk defa kardeş oldular. Saçma farklılıklarını bir kenara bırakmaları için 6 sezonluk acı gerekti resmen. Brienne ile Arya’nın kapışmasında Arya’nın ne kadar iyi olduğunu gördük evet de, Brienne de hiç acımadı resmen. Bu sahne ilk kez kız kardeş olabilmiş ikilinin arasında kış rüzgarı etkisi yarattı, bakalım nereye gidecek bu taze ve hassas ilişki.

Game of Thrones 7. Sezon 4. Bölüm: Westeros Yangın Yeri

Uzun zamandır beklediğimiz savaşın ilk gerçek karşılaşmasıydı bu bölümün sonunda izlediğimiz cehennem. Ejderhalar ile ilk kez yüzleşen Jaime’nin dehşet ifadesini izlemekten kalanına odaklanamdıysak da Daenerys’in isterse ne kadar yangın çıkartabileceğini gördük. Görece stratejik yangınlar çıkartsa da, bir taraftan ejderhaların yenilmez olmadığı da gelecek bölümler için uyarı ateşi. Bu sezonun hızlı ilerleyeceğini biliyorduk ama resmen The Battle of Bastards ile yarışır bir savaş izledik, bundan sonra gelecek sahnelere daha çok heyecanlandırıyor. Bir sonraki bölüme dek 1. bölüm, 2. bölüm ve 3. bölüm incelemelerini kaçıranlar buyursunlar.

Game of Thrones 7. Sezon 4. Bölüm İncileri

Daenerys Targaryen: I will fight for you. I will fight for the North. When you bend the knee.

Brienne of Tarth: Who taught you how to do that?
Arya Stark: No one.

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSaveSaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here