Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm İncelemesi

0
2774
Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm Yara & Theon
Ateş mi o?

İşte başladık! Yeni sezonun ilk bölümü ile taht savaşının tüm ailelerini nerede bıraktık izledikten sonra Daenarys’in “Başlayalım mı?” sözü ile sonlanmıştı. Sıradaki parça ilk bölümde az aksiyon vardı diyen herkes için gelsin. Hazırsak Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm irdelemesine başlayalım ama bölümü izlemeyenler için sürpriz bozanlar olacağını da unutmayalım.

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm: Fırtınadoğan

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm Deanerys
Kadroda güzeldi aslında.

Daenerys’i uzun zamandır izlediğimiz diğer diyarların güçlü kadınları ile görmek çok keyifliydi, geri sarıp sarıp izledim. Peki Daenerys Tyrion’un lafını söylediğinde Tyrion’un bakışı <3 Herkes gibi Daenerys’in Mad King’e dönüşmesinden korktuğum için tüm halkı yakmamayı içeren politikayı desteklesem de Olenna Tyrell haklı mı acaba diye sordum bölümün sonunda. Tek tahmin edilebilir hamle nedeniyle Dorne’u ve Yara’nın tüm gemiler yalan oldu. Her ne kadar Jon Snow ile tanışacak olmaları heyecanı doruğa çıkartmış olsa da, Tyrion’un başının bu bahtsızlıktan ne kadar yanacağını merakla bekliyorum. Bakalım Daenerys Tyrion’u ne kadar dinlemeye devam edecek, ne kadar ejderhalığa bağlayacak konuyu. İçimden bir ses Tyrion’u çok seviyoruz diye bu sezon öldürecekler diyor 🙁 Hem Lord Varys ile hem de Melisandre ile olan sahneleri müthişti Khaleesi’mizin. Melisandre’nin biraz dili yanmış gibi yaptığı hatalardan, eskisi gibi kendine güvenli değildi halleri ama Jon’u oyuna katmayı bildi. “Söz Verilmiş Prens”i de güzel bir salvo ile çevirdi dizinin yapımcıları, o kişi Daenerys’de olabilir diye göz kırptı. Yedik mi, yemedik. Grey Worm ile Missandei de hem romantizm hem de çıplaklık ihtiyacını tamamladı bölümün. Uzun zamandır birbirine yanık bu ikilinin kavuşması mutlu etti tabisi.

Buz ve Ateşin Buluşması

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm Jon Snow
Geliyorum Daenerys bekle beni!

Jon ve Daenerys ya da diğer adları ile buz ve ateş çok yakında buluşuyor! Snow’un gitmesine tepkiler olması doğal, sadece Lyanna Mormont’un tepkisi üzdü. Cesur kızımızı üzmeyi istemeyiz. Geçtiğimiz bölümde Sam’in gönderdiği kuzgun nedeniyle sonucun buraya bağlanacağı belliydi ama Jon’un kuzeyi Sansa’ya bırakması çok iyi hareket oldu. Bu şekilde kendisini saymadığından şikayet eden Sansa’ya da güzel bir güven mesajı vermiş oldu. Yürü be Sansa! Littlefinger’ın Jon’dan yediği azar ve tehdit de içimizin yağlarını eritti. Kuzey’de bir yaz havası resmen.

Arya Eve Dönüyor

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm Arya

King’s Landing yolundaki Arya’nın Hot Pie ile karşılaşması gerçekten sevimli bir sahne oldu ama en önemlisi tatlılığı değil işlevi. Jon’un Kuzeydeki Kral olduğunu duyduğundaki bakışı ve şaşkınlığı tadından yenmez. Atı ile King’s Landing yoluna baktığı an sizi bilmem ama “Hadi Arya Evine Dön!” tezahüratları ile kendisini yolcu ettik biz kendisini, doğru yolu buldu zira.

Battle of Greyjoys

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm Yara & Theon
Ateş mi o?

Ellaria ile Yara’nın flörtleşmesinin çılgın bir çarpışma ile bölündüğü savaş sahnesi, özleyenler için Game of Thrones savaşı saatine dönüştü. Euron’un saldırısına uğrayan Yara, konuyu çözene dek tüm Euron ve tayfası gemiye doluştu. Ellaria’nın yılanları pardon kızları savaşta telef olurken Yara’nın da Ellaria’nın da yakalandığını gördük ama öldüklerini görmedik. (Direkteki Ellaria değildi bence) Her ne kadar Ellaria güzelliği ve çılgınlığı ile ekranları renklendirse de kabul edeyim ki Dorne olayları beni pek sarmıyordu. O yüzden, güle güle! Theon tabii ki korkaklık edip kaçtı. Biri bana neden Theon ile hala vakit harcadığımızı açıklayabilir mi lütfen? Dizinin en gereksiz karakteri şu an ve inanılmaz bir şekilde 7 sezondur hayatta. Eğer değişim yapabiliyor isek direk harcayalım kendisini derim, onun yerine kitaplardan duyduğumuz Lady Stoneheart’ı alsak mesela? Duy sesimi Beniof & Weiss!

Cersei, Sam & Bran

Game of Thrones 7. Sezon 2. Sezon Cersei

Cersei yanına adam toplama çabasında ama çok net Jamie bu işi daha iyi yapıyor. Jamie de artık Cersei’yi bırakabilir mi lütfen? Sen ona çok fazlasın canım. Tabi bu bölüm de Tarly’den lafı yedi, biz adam satmayızlar, biz arkadan pıçaklamayızlar. İki bölümdür şamar evladına döndü adam. Cersei insanlara kendini sevdiremese de kazanmanın yollarını aramaya devam ediyor tabii. Gripul olduğunda öldü saydığım Jorah’ı Sam iyileştirip sevgili Khaleesi’sinin kollarına kavuşturacak gibi ama o zamana dek Khaleesi Jon Snow’un yatağını boylar bence. Duygusallık seviyesi, Sam’in yaptıklarının sebebini anlatırken biraz eski sezonlardan trivia malzemesi derken Sam’i göstermek için daha iyi bir bahane olmuş en azından, daha az iğrenç olmasa da. Sonradan izlemeye başlamış birine anlatmaya kalkınca diziyi insanda biraz Dallas etkisi yaratmıyor değil. O değil de Bran nerede? Azıcık gelecek göstersin bize hoppidik diye gelicek Kıştepesi’ne belli ki bütün aile toplandık olsun diye.

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm: Fırtınadoğan Fırtınaya Kapılırsa

Savaşın resmen başladığı bölümdeyiz sayın seyirciler, koltuklarınıza yaslanın. Bu bölüm vallahi bana yetmedi. Theon’un gereksiz sahne kapladığı anlar hariç dolu dolu bir bölümdü. Üçüncü bölüme gün sayarken atlayanlarınız varsa ilk bölüm incelemesi de burada.

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm İncileri

Daenerys: I swear this: If you ever betray me, I’ll burn you alive.

Lord Varys: I would expect nothing less from the Mother of Dragons.

Olenna Tyrell: Are you a sheep? No. You’re a dragon. Be a dragon.

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerikFriends from College 1. Sezon İncelemesi
Sonraki İçerikDunkirk
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here