Game of Thrones 7. Sezon 1. Bölüm İncelemesi

0
1864
Game of Thrones 7. Sezon 1. Bölüm

1 yıldan uzun süredir merakla beklediğimiz Game of Thrones 7. Sezon 1. Bölüm ile sonunda ekranlara dönüş yaptı. Fragmanlar ile heyecanı arttıran dizinin bu sezonunda pek çok olayın çözülme aşamasına gelmesi ve Ak Gezenler ile savaşın kapıya dayanması beklendiği için nefesler tutuldu. Bu sezon sadece 7 bölümden oluşacağı için de her bölümden beklenti daha yüksek. Yazıda sürpriz bozanlar olacağının, bölümü izlemeden okumamanız gerektiğinin uyarısını vererek incelemesine geçelim.

King in the North: Jon Snow

Dizinin belki de en sevilen karakteri Jon Snow, Kara Kale sınırlarından çıkıp savaş kazanması sonrası bir krala dönüşmüş durumda. Kral olmalıyım hırsı olmadan buralara gelmiş olması dizide onu farklı yapan özelliği. Kuzeydeki aileler ile ilişkilerini düzenlerken merhametli davranıp diğer düşmanlarından da farklı davranması güzel bir detaydı karakter gelişimi için. Sansa ile Jon arasındaki çekişme, Sansa’nın artık kenardaki kız kardeş olmayı reddetmesi bölümün belki de en heyecanlı dakikalarıydı. Ortamdaki gerginliği her titreşimine dek seyirciye hissettirirken, sonrasında baş başa yaptıkları konuşma ile Sansa’nın iyi bir danışmana dönüşmekte olduğunu da gördük. Jon da ayrımcılığı bırakıp, bunu görebilirse keşke hızlıca. İlk sezonlarda nefret ettiğim masum ve salak prenses Sansa’nın gerçekçi ve savaşçı bir kadına dönüşümü her bölümde beni daha da hayran ediyor. Ah tabi Lyanna Mormont <3 ben. Kimi neden seviyorduk, hızlıca hatırladık.

Acımasız Arya

Arya Game of Thrones

Frey ile açılan bölüm beni bir afallattı önce doğru söylemek gerekirse ama konuşma yapmaya başlayınca işin rengi belli oldu. Arya’nın acımasızlığı gerçekten göz kamaştırıcı. Böylece sonunda Stark hanesine bir kaç puan yazmaya, Red Wedding ile yaşananların öcünü almaya başladı. Yalnız kurt edindiği tüm marifetleri listesindeki kişileri temizlemek için kullanmaya kararlı. Cersei ile karşılaşmasını izlemek için sabırsızlansam da gönlüm bir yandan Sansa ve Jon ile kavuşmasını istiyor. Ed Sheeran’lı asker topluluğu sahnesini çok da gerekli bulmadım, Sheeran’a şarkı söyletmek için bahane bulmuşlar gibi.

Cersei ve Jamie: Bir Aşkın Sonu

Game of Thrones 7. Sezon 1. Bölüm Cersei

Dizinin en skandal aşıkları ikiz kardeşlerimiz artık birlikte ama bambaşka insanlar olarak. İlk sezonda neredeyse aynı insan olan, aynı hedefleri paylaşan ikili, Jamie’nin uzaklarda olduğu dönemlerde çok değiştiler. Cersei’nin hırsından çıldırmış olduğunu görüyorduk, artık Jamie de görüyor. Tommen, ölen çocukları hepsini arkasında bırakmış, Kraliçeliğinden başka derdi yok. Ölsün hırsından tabi bana kalsa, bence süresi doldu Cersei’nin. Her ne kadar Sansa’nın hayranlığında biraz haklılık payı olsa da, Cersei’nin yaşamak istiyor ise akıllı davranması gerektiğini görebilen tek kişi Jamie. Bir yandan da neden krallık bizde kalsın ki gibi bir inançsızlığa da sahip. Dizinin sonunda bu ikilinin beraber kalmayacağının sinyallerini verdi ilk bölümden. Cersei’nin planını da öğrendik: Euron Greyjoy! Üzerinden korsan havaları akan Greyjoy’un şovu bölümün eğlendiren sayılı sahnesinden biriydi. Lannister’ların yandaşa ihtiyacı olduğu kesin Frey’lerin katlinden de sonra ama Jamie haksız değil: koskoca Lannister’lar Greyjoy’a mı kaldılar yani?

Dragonstone, Hound, Bran ve Sam

Game of Thrones 7. Sezon 1. Bölüm Bran

Diğer önemli karakterlerin de nerede olduklarını gördük, Deanerys artık topraklara ulaştı ve duygulu gözlerle ailesinin hüküm yeri olan Dragonstone’a çıktı. Hound Dondarrion ile geziyor ve Işık Tanrısı onlara savaşın nerede başlayacağının haberini verdi. Yalnız Hound’un ateş sahnesinde hepiniz Thoros’un onu ateşe iteceğini düşündüğünüzü kabul edin. Hound’un önceki sezonlarda gümüşlerini çalarak ölüme mahkum ettiği aile ile hesaplaşmasına gerek var mıydı? Bran duvara ulaştı ve kuzey topraklarına giriş yaptı. Sam ise Maester olmak için çaba sarf ederken baya acı çekiyor. Çok ilgi çekici bir şey yok.

Game of Thrones 7. Sezon 1. Bölüm: Başlayalım Mı?

Klasik bir sezon açılış bölümüydü dizi için, çok olay olmayan, görece sıkıcı. Geçtiğimiz yıllarda da hep ilk bölümlerde kartları dizen ve oyunu sezon ilerledikçe çılgınlaştıran dizi şaşırtmadı. Herkesin konumunu aldığı, gelecek savaşlara hazırlandığı bir bölüm oldu. Deanerys’in bölüm sonunda çok güzel söylediği gibi, bu defa bölüm sayımız da az, oyalanacak zaman yok, başlayalım mı?

Game of Thrones 7. Sezon 1. Bölüm İncileri

Arya: Tell them that the North remembers. Winter came for House Frey.

Arya: Leave one wolf alive, and the sheep are never safe.

Lyanna Mormont: I may be small. I may be a girl, but I won’t be knitting by the fire while I have men fight for me.

Sansa: I loved them. I miss them. But they both made stupid mistakes and lost their heads for it.

SaveSave

SaveSave

DEĞERLENDİRME
Yazarın Notu
PAYLAŞ
Önceki İçerikThings to Come
Sonraki İçerikFransız Filmleri Zorlu PSM Amfi’de!
Sinema ve kitap tutkunu bir dijital dünya insanı. Konuşmayı, anlatmayı çok sevdiği için başladığı bloggerlık yolculuğunda sinema maceralarını Tarçınlı Kahve üzerinde paylaşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here