Friends from College 1. Sezon İncelemesi

0
4403
Friends from College

Kadrosu ile dikkat çeken yeni komedi dizisi Friends from College, Temmuz ayında Netflix Türkiye’de seyirci ile buluştu. Yarım saatlik 8 bölümden oluşan dizinin yaratıcısı ve yönetmeni Neighbors ve Forgetting Sarah Marshall gibi filmlerden tanınan Nicholas Stoller. Get Out ile dikkatleri üzerine çeken Jordan Peele’in komedi partneri Keegan-Michael Key, How I Met Your Mother‘ın Robin’i Cobie Smulders‘ın başını çektiği kadro nedeniyle izlediğiniz ya da izlemeyi düşündüğünüz ilk sezonu muhtemelen HIMYM yerine koymak için beklediğiniz komedi dizisi değil.

Friends from College: 40’larında Büyüyememiş Bir Grup

40’larına dayanmış bir üniversite arkadaş grubunun ilişkilerini anlatan dizi, Sam (Annie Parisse) ve Ethan (Keegan-Michael Key)’ın ilişkisi ile başlıyor. Uzun süredir devam eden evlilik dışı ilişkileri, eleştirel olarak tanınsa da kitaplarını satma açısından başarısız Ethan ve grubun üyelerinden eşi Lisa’nın New York’a taşınması ile teste giriyor. Üniversiteden beri gelişememiş arkadaşlıkları ve bağları ile bu altılının neden hala arkadaş olduğunu dahi anlamak zor. Nostaljiden başka hiç bir şeye dayanmayan bu ilişkiler yumağının olgunluk seviyesi de bu nedenle oldukça düşük. Birbirlerine dürüst olamayan ve birbirini kıskanan grubun davranışları genel olarak sinir bozucu. Dizi içerisinde adam akıllı karakter gelişimi ya da motivasyonu eklenemeyince içten olmayan karakterlerin başarısız ama özgüven problemsiz halleri ile diziyi izlemek giderek zorlaşıyor.

İlk bölüm ile karakterlerini tanıtıp diziye bağlama çabasına dahi girmiyor Friends for College. Sam/Ethan/Lisa üçgenine odaklanıp, başka komedilerden toplama espriler ile araları dolduruyor. Sonunda ne komik ne de dramatik bir bölüm ile açılış yapıyor. Sonraki bölümler daha iyi gitse de tam anlamıyla doğru yola sapabildiğiniz söylemek zor. Dizide tek özdeşleştiğim karakter gruptan nefret eden Max’in erkek arkadaşı Felix. Tüm gruba gerizekalı muamelesi yapması dizinin en keyifle izlediğim sahneleri oldu! İlk yarısını geçtikten sonra diziye biraz daha şans vermek istedim, yine Felix’in gruptan hoşlanmaya çalışması gibi, çok başarılı olamadım. Bazı bölümlerde daha iyi konular yakalasa ve yer yer güldürmeyi başarsa da genele baktığımızda kayıp tavşandan yaşlı amcaları ayartan ekibe kötü konu seçimleri arasında YA edebiyatı ile dalga geçen zeka pırıltısına sahip hikayeler dahi suyu çıkartılarak tüketiliyor.

Gelen Gideni Aratıyor

İlk üç bölümden sonra devam etmek için hiç bir sebep göremedim ama tüm sezonu izlemeden yorum yapmak istemediğim için 8 bölümü tamamladım, ben yaptım siz yapmayın derim. Friends‘in açtığı yoldan başarılı şekilde giden How I Met Your Mother gibi diziler ile keyifle izlediğimiz bir tür arkadaş grubu dizileri. New Girl bu diziden katlarca komik, Girls ise içten bir büyüme ve hayatla baş etme çabası anlatabilirken Friends from College hepsinde sınıfta kalıyor. Suçu yeteneklerini kanıtlamış oyuncularda değil, kötü senaryoda buluyorum. Dizilerin kalitesinin arttığı, Netflix krallığının üzerine güneş batmayan bir dönemde bu kadar tembel senaryoya sahip bir dizi görmek gerçekten üzücü. Marianne ve Nick’i pek tanıyamadığımız, Max’in ilişkisinin yasını tutamadığımız 4 saatin sonunda dizide yenilenme ışığı göremiyorum. Buna rağmen bir mucize eseri 2. sezon onayı alır ise de tekrar vakit harcayacağımı zannetmiyorum. Friends’i tekrar izlemek çok daha eğlenceli.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here