Florence Foster Jenkins

0
1776

Stephen Frears’ın son filmi Florence Foster Jenkins, berbat sesine aldırmadan opera şarkıcısı olma hayalinin peşinden koşan bir kadını anlatıyor. Hastalığı nedeniyle kocası Clair’in üstüne düştüğü Florence ve onun piyanistliğini yapan Cosme’nin etrafında dönen hikaye gerçek olaylara dayanıyor.

Çalışkan yönetmen Stephen Frears, bu hüzünlü ve insanın kulaklarını tırmalayan komedide tuhaflıklar abidesi zengin ve opera aşığı Florence’ı oynayan Meryl Streep’in komedi yeteneklerinden yararlanırken yan karakterleri de unutmamış, bu sayede tek kişilik şov olmaktan kurtuluyor. Nicholas Martin’in enerjisi yüksek senaryosunun dezavantajı ise Florence’in hastalığının getirdiği dram ve hüznün arka planda kalması. Seyirciyi iki duygu arasında çok iyi taşıyamaması, keyifli bir komedi filminden daha ileriye gidememesine neden oluyor.

Haklı kostüm adaylığı ile oldukça eğlenceli bir prodüksiyon olan Florence Foster Jenkins, Meryl Streep’in ne kadar iyi bir komedyen olduğunun canlı kanıtı. Yine de üzülerek itiraf etmek gerek ki Florence’in kötü sesine fazla sırtını dayayan bu rolü ile Oscar adaylığını pek hak etmiyor. Buna rağmen Hugh Grant merhamet dolu koca rolüyle son yıllardaki en başarılı oyunculuklarından birini ortaya koyarken, The Big Bang Theory yıldızı Simon Helberg filmin gizli yıldızına dönüşüyor. Streep’ten sahne ışıklarını kolay iş değil!

2016’nın bir başka azim hikayesi olan Eddie The Eagle’ı anımsatan Florence Foster Jenkins, yeteneği olup olmamasına bakmadan sevdiği işi yapan bu cesur kadınla tanışmak isteyenleri bekliyor. Çok doğru demiş Florence, şarkı söyleyemediğini söyleyebiliriz ama şarkı söylemediğini söyleyemeyiz. Bunun için dahi takdiri hak ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here