Emmy Kuralları Değişiyor

0
1289

Geçtiğimiz yıllarda net olmayan kurallar nedeniyle yapımcıların keyiflerine göre kazanma şansı daha yüksek olan ya da daha prestijli olan dalda yarışa dahil olduğu ve kafa karıştırıcı sonuçlara neden olan Emmy ödülleri, bunun önüne geçmek için kurallarını netleştiriyor.

1. Komediler Yarım Saat, Dramalar 1 Saat: İlk olarak komedi kategorisini yarım saatlik dizilerin, drama kategorisini ise tam saatlik dizilerin oluşturması kuralı geliyor. Bu tabii ki Orange Is The New Black gibi komedi-drama dizilerinin komedi dizileri arasında değil yarışın daha çetin geçtiği drama kategorisinde yarışacağı anlamına geliyor. Bir nevi “dramedy”lerin şansı azalıyor ama komedilerden rol de çalamıyorlar.

2. Dizi ve Mini Dizi Ayrımı: Dizi ve miniseri arasında çizgiyi de netleştirerek True Detective gibi konsepti sabit kalan ve farklı kadro ile dahi olsa devam edenleri dizi kategorisine yolluyor. Bu da miniserilerin işine yarayacaktır.

3. Konuk Oyunculara Sınırlama: Konuk oyuncu olarak görünüp, dizide neredeyse başrol kadar görünen kişilere de bir sınırlama geliyor. Oyuncuların konuk oyuncu yarışına dahil olabilmesi için bölümlerin yarısından azında oynaması gerekecek.

4. Kategoriler 7 Aday Olacak: Her kategorideki aday sayısını 7’ye çıkaran Akademi, 5 adaylık sınırı nedeniyle gözden kaçan, giderek daha çekişmeli olan yarışa 2 aday daha ekliyor. Bu aslında giderek kalitesi artan televizyon yapımlarına öne çıkma konusunda daha fazla şans tanıyor. Eklenen 2 aday diğerlerini ödül konusunda etkilemeyecek olsa da, Emmy adayı olarak tanıtım yapma şansları olacak. Özellikle Drama kategorisinde iyi bir değişiklik olacaktır, pek çok iyi dizi favoriler yüzünden arkada kalıyordu.

Kural değişiklikleri çok mantıklı görünüyor, bence iyi değişiklikler. Bakalım bu yılın adaylarını bu kural değişiklikleri nasıl etkileyecek?

Kaynak: Variety