Eddie The Eagle

0
1775

eddie-the-eagle-hugh-jackman-taron-egertonEddie The Eagle, bir sıva ustasının oğlu olan İngiliz Eddie Edwards’ın 1988 yılında Olimpiyatlara katılmasının gerçek öyküsünü anlatıyor. Çocukluğundan beri olimpiyat oyunlarına katılmak isteyen ancak kayda değer bir yeteneği olmayan “Kartal”ın etkileyici azmi ve kararlılığı aslında filmin baş kahramanı. Klasik spor filmlerindeki kazanma hırsı bataklığına boğulmaması sayesinde de kolay izlenebilir ve sıcak bir film çıkmış ortaya.

Filmde tanıması kolay olmasa da, Eddie’yi geçtiğimiz yıl Kingsman The Secret Service ile tanışmış olabileceğiniz Taron Egerton canlandırıyor. Komedi/aksiyon konusunda iki film ile gerçekten pırıl pırıl parlıyor Egerton, daha da iyileri ile gelebilecek yetenek ve enerjisi var bence. Filmi ortalama üstü bir yere taşıyan kesinlikle bu dengeli ve sıcak eddie-the-eagle-jo-hartleyoyunculuğu. Karakterinin tüm garipliğini karikatürize etmeden yansıtırken sempati de yaratmayı başarıyor. Eddie’nin zamanında kötü alışkanlıklarına yenik düşerek sporu bırakmış antrenörü Peary’yi oynayan Hugh Jackman’ın performansında beklenmedik pek bir şey yok, rolün gereklerini yerine getiriyor. Jackman’ı çok severim ama bana mı öyle geliyoryoksa Jackman, Morgan Freeman’ın alternatif bir versiyonuna mı dönüşüyor? Filmde karizmatik olduğu kadar sorunlu ve yolunu kaybetmiş bir mentor figürüne ihtiyaç var ise kimi arayacağınızı biliyorsunuz. Jo Hartley’nin oynadığı Eddie’nin annesi ise filmin sempati kartı, motivasyona ve sıcak bir gülümsemeye ihtiyaç oldukça ortaya çıkıyor ve filmi gerçekten tamamlıyor. Christopher Walken da Bronson Peary’nin eski antrenörü olarak filme uğrayan sürpriz bir isim. Hikayede Eddie’nin babası ile birlikte Eddie ve Peary’nin oyunu kazanmak için onayını kazanması gereken kaleler görevini görüyorlar.

Yılmak nedir bilmeyen Eddie’nin hayallerinin peşinden gidişi herkese ilham verebilecek kuvette. Herşeyin kazanmak olmadığını sözde bırakmayan bir öykü. Hem güldürüyor hem de heyecanlandırmayı ve Eddie için tezahürat ettirmeyi biliyor. Sonuç olarak her yaştan kitle ile keyifle izlenesi bir film çıkıyor ortaya.


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here