Dark 1. Sezon İncelemesi

0
7926
Dark 1. Sezon Jonas
Yaratıcılar: Baran bo Odar, Jantje Friese | Oyuncular: Oliver Masucci, Karoline Eichhorn, Jördis Triebel, Louis Hofmann, Maja Schöne, Deborah Kaufmann | 2017 | 1. Sezon | 10 Bölüm | 45 Dk. | Suç, Gizem, Dram | Netflix

Almanya’nın Stranger Things’i olarak tanıtılan yeni Netflix dizisi Dark, doğal olarak merakımızı cezbetti. Fenomene dönüşen Stranger Things‘in gayet keyifli bir ikinci sezonu sonrasında benzer tadı yakalayabilecek bir dizi fikri heyecanlandırıcı olunca izleme listesine ilk sıradan girdi. Peki Dark 1. Sezon, Stranger Things’e ne kadar benziyor, onun kadar iyi mi diye sorarsanız, başlangıç noktaları yakın olsa da bambaşka bir dizi ve bence daha bile güzel! Buyrun ilk Alman yapımı Netflix orijinali Dark’ın karanlık dehlizlerine.

Dark 1. Sezon Netflix Ulrich

Dark 1. Sezon: Sizinle Zaman Hakkında Konuşmak İstiyorum

Stranger Things benzetmesinin en temel sebebi hikayenin başlangıç noktası. İki dizi de bir çocuğun pek anormallikler yaşanmayan küçük bir kasabada kaybolması ile başlıyor. Dark farklı zamanlarda geçtiği için 80’lere de uğruyor çok sık ama aslında günümüzde, 2019’da geçiyor. Korku temellerinin yerinde çok daha karakter gelişimi odaklı bir gerilim dizisi var. Müzikleri ve ortamı ile seyriciyi parmak ucunda tutmayı bilse de, daha az fantastik öğeye sahip. İlk bölüm yakın olsa da ikinci bölüm itibariyle bambaşka bir rotaya saparak, kendi dünyasını oluşturuyor.

Karşılaştırmaları geçtiysek Dark’ın güzelliklerine gelebiliriz. Çok zekice ve detaylıca tasarlanmış bir dizi Dark. Dizi boyunca merakı korumayı, en sert ya da en sersem karakterini bile umursatmayı başarıyor. Her bir karakterin derisinin altındakileri ortaya serip seyirciyi kasabadan biri haline getirebiliyor. Zamanda gidip gelmeler esnasında aile ilişkilerini anlamak zaman alıyor, her şeyi hazır veren bir dizi değil. Tüm kasabayı kendiniz keşfetmenizi, bağlantıları ve kopuklukları anlamanızı istiyor. İnsanın seçimlerini ve hayatını ne kadar etkileyebileceğini sorgulatıyor ve soruyor: aslında zamanın köleleri miyiz? Tekrar eden döngülere sıkışmış hayatları mı yaşıyoruz?

Winden, ormanlık arazi içerisindeki küçük dünyasında yaşayan ve birbirini hayatları boyunca tanımış insanların geçmişten gelen trajedileri, hırsları, intikam istekleri ile dolu. Küçük kentlerin içine işleyen ilişkiler ağı ve çürümüşlükler ilk bölümden yavaş yavaş kokusunu hissettiriyor. Dizinin sonunda ise koku katlanılamayacak bir noktaya geliyor. Hepimiz birimiz için, hadi hep beraber Mikkel’i kurtaralım gibi bir dünyası yok. Herkes kendi derdinde, aşkının, evliliğinin ya da çocuğunun peşinde. Dizinin her köşesine yansımış bir karanlık var içerisinde. Bu karanlık canavarların ortaya çıktığı bir karanlıktan çok insanların ne kadar az şey bildiğine dair. Belki biraz da içimizdeki karanlıklara ışık tutmak istiyor Dark 1. sezon ile. Işık tuttukça daha kararıyor insanların içleri, sonsuz bir boşluğa dönüşüyor sanki. Karanlık doğamızın altında neler var? Bizi neler simsiyah kalplere dönüştürüyor? Her bir karakteri kendisiyle boğuşuyor Dark’ın.

Dark 1. Sezon: Mikkel Hangi Zamanda?

Dark 1. Sezon Charlotte Doppler

Oyuncuların seçimi çok başarılı olmuş, herkes manken gibi değil, oldukça gerçek bir kasaba yaratıyor karşımızda. Oyuncular başka yerlerde karşılaşmadığımız kişiler olduğu için Almanya’da ne kadar ünlü kişilerdir pek fikrim de yok. Başrollerden Ulrich’i oynayan Oliver Masucci‘nin karizması onu takip ettirse de ben Charlotte Doppler karakteri ile Karoline Eichhorn‘a ba-yıl-dım. Frances McDormand esintileri aldım komedi faktörü olmasa da. O ekranda iken gözlerimi alamadım desem yeridir. Kötü olduğunu düşündüğüm oyuncu yok. Hem genç oyuncular harika iş çıkartıyor hem de büyükler. Kilit karakter Jonas’ı oynayan Louis Hofmann çoğu sahnede rol çalsa da dizi onu tek yıldıza dönüştürmemeyi başarıyor. Çocuk oyunculardan Mikkel’i oynayan Daan Lennard Liebrenz masumiyeti ve şaşkınlığı ile kalpleri çalıyor ama Helge Doppler’in küçüklüğünü oynayan Tom Philipp beni en çok cezbeden. Biraz daha deşsek içindeki küçük canavar üstümüze atlayacak gibi bakışları ile insanın midesinde spazmlar yaratacak bakışlar atmayı başarıyor çocuk masumiyetinin altından.

Diziyi 2014’te Who Am I korku filmi ile dikkat çeken yönetmen Baran bo Odar yönetiyor. Hem karmaşık olay örgüsünü çok iyi açıyor bo Odar, hem de gerilimi yüksek tutuyor bu süre boyunca. Ekranın başından zor kalktık. Dizi soğuk sinematografisini Nikolaus Summerer‘e borçlu. Olmaması gereken farklı ortamlardaki karakterlerin ortam ile çelişkili görüntüsünü çok iyi yansıtıyor. Bazı sahnelerde oyuncular gereğinden fazla soluk yüz renklerine sahip idi ise de affedilemeyecek büyük hataları olmadan başarılı bir görüntü çiziyor. Bahsetmeden geçemeyeceğim şey ise dizinin hipnotik girişi. 3 tekrarlı dünyasına bu kadar uygun, iç içe geçmiş bir görselleştirme olabilirdi, müziği ile zihnimize sonsuza dek kazındı. O nasıl bir güzelliktir… Müziği de defalarca dinlemeniz için buraya bırakıyorum.

Dark, orijinalliği ve karakterleri ile çok hızlı kült olacak bir gerilim dizisi. İzlemesi takip etmesi çok kolay değil ama kesinlikle karşılığını veriyor. Ben gerçekten bayıldım, herkese de öneriyorum. Fringe, Stranger Things, X-Files gibi dizileri sevenlerin mutlaka izlemesi, herkesin de ilk bölüme şans vermesi gerek. Dizinin Almanca olması size engel olmasın, dublaja hiç girmeyin derim. Altyazı ile son seviye keyifle izleniyor, dublaj sonsuza dek yok olsa çok mutlu olacağım. Son sahnenin de yarattığı merak ve aklımızdaki milyonlarca soru ile, ikinci sezon onayının hızla gelmesini diliyorum.

Dark 1. Sezon: Kısa Kısa

  • Hannah sen nasıl bir kadınsın öyle! Kimseye senin gibi aşık vermesin.
  • Jonah’ın kendi varlığına katlanamayışı öyle güzel işlendi ki başka çıkış yolu göremedim ben de, öyle işledi içime.
  • Mikkel’in o saftrik ve konuyu anlayamayan halleri aşırı tatlı-hüzünlü değil miydi?
  • Ines’in merhameti ve iyiliği ne kadar oyunu değiştiren bir yere bağlıyor konuyu.
  • Jon Snow’un henüz yaşamadığı travmayı ilk sezondan yaşayan Jonas’a yazık cidden.
  • Egon’un gelişimi hiç beklemediğim kadar iyiydi.
  • Noah’ı daha yakından tanımak için sabırsızlanıyorum.
  • Ulrich’e ne oldu şimdi? Neden zaman atlaması değişti? Noah haklı mıydı yoksa gerçekten bir şeyleri değiştirmeyi başardı mı Claudia? Milyonlarca soru ile baş başa kaldık iyi mi!

SaveSaveSaveSave

SaveSave

SaveSave

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here